Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

SQUAT

29. 5. 2011


Otvorenie vernisáže výtvarných prác skupiny mladých kreatívnych nadšencov (Dávid Bíblbrox, Zsolt Bocs, Bálint Dudás, Gábor Pribék, Daniel Máté, Ádam Eliás) v dočasnom výstavnom priestore SQUAT v opustenom obytnom dome na Štúrovej ulici č. 11 v Košiciach. Tento projekt prezentuje zaujímavý aspekt filozofie squattingu ako spôsob oživenia opustených zdevastovaných budov a v tomto pripade aj ako ich legálne dočasné využitie na kultúrny a komunitný účel.

http://www.usethecity.sk/squat/

Squatting znamená obsadenie a obydlenie prázdnej a nevyužívanej budovy. Daná budova ako aj komunita ľudí v nej sa potom nazýva squat a jej obyvatelia squatteri alebo squateri.

Squatting nie je iba o samotnom obsadení nehnuteľnosti, ktoré je často sociálnym protestom proti cenám bývania, kvôli ktorým si veľa mladých nemôže dovoliť vlastný byt, squaty sa často stávajú kultúrnymi, sociálnymi a spoločenskými centrami. Často býva spojený s politickým protestom, squatteri sú zväčša anarchisti. Výnimku tvoria squaty zo šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov, keď príslušníci hnutia Hippies vytvárali po celých Spojených štátoch tzv. komúny.

Vo väčšine štátov je squatting nelegálny, a squatteri bývajú skôr či neskôr vyhnaní zo squatu.

http://sk.wikipedia.org/wiki/Squatting_(budova)