Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

Račí potok

Kto poznal lokalitu Račí potok kedysi, musí byť zhrozený nad tým, ako sa zmenila. Krásne zelené prostredie kedysi prekypovalo životom. Potok bol plný rakov či rybiek a bežne sa tam zdržiavali divé kačky. Dnes však jeho koryto a hlavne okolie „zdobia" škatule, pneumatiky i všelijaké kusy nábytku. To, že tadiaľ tečie potok, dokazuje už iba tenký pramienok vody, ktorý si derie cestu pomedzi nahádzané smetie. Takto to vyzerá už niekoľko rokov...
http://korzar.sme.sk/c/5563915/hoci-cast-lokality-raci-potok-vyzera-uz-roky-ako-smetisko.html

 

Mesto vyčistilo Račí potok. Po takmer 10-tich rokoch sa podarilo odstrániť nelegálnu skládku odpadu
20. 12. 2012

Lokalita však bude naďalej čistená aj v priebehu budúceho roka. Plánovaná oddychová zóna v tejto časti je zatiaľ hudbou budúcnosti. Čistenie stálo mestskú kasu zhruba 30 tisíc eur a trvalo 2 týždne.
www.radiokosice.sk

Dlhé roky zanedbanú lokalitu chcú zmeniť na oddychovú zónu s lavičkami a ohniskami
6. 4. 2007

Prostredie okolo Račieho potoka v blízkosti záhradkárskej lokality Farmár by sa malo v blízkej budúcnosti zmeniť. V čom a ako konkrétne, o tom sa rozprávame s Vincentom Ferencom z MČ Sever, ktorý má na starosti civilnú ochranu.

"Ide o projekt protipovodňovej ochrany pod názvom ´Račí potok´, na ktorý bolo 28. augusta 2006 vydané právoplatné územné rozhodnutie. Teraz by mali prísť k slovu geologický prieskum, projektové práce a inžinierska činnosť. Bez nich nemôže byť vydané stavebné povolenie. Spomínané činnosti majú byť v zmysle zmluvy podpísanej našou MČ a Mestom Košice financované z mestského rozpočtu," uviedol V. Ferenc. Následne pôjde žiadosť na Ministerstvo životného prostredia SR, aby na realizáciu projektu poskytlo dotáciu. Je to povinnosť štátu vyplývajúca zo zákona č. 666 o protipovodňovej ochrane. Čiastočne by sa na spolufinancovaní malo podieľať mesto a časť peňazí by sa dala žiadať aj z európskych fondov.

"Na Račom potoku by nemala byť iba klasická protipovodňová ochrana. Lokalitu chceme zmeniť na oddychovú zónu, kde budú pre deti hojdačky, pre dospelých lavičky. A tiež malé ohniská, aby si na spestrenie pobytu mohli rodiny v prírode upiecť trebárs špekáčky." Postaviť by sa malo tiež päť hrádzí s technickým zariadením, regulujúcim prívaly prípadnej storočnej vody. Využijú sa pritom aj dve pôvodné. V projekte sa ráta tiež s likvidáciou súčasných divoko rastúcich kultúr a s vysadením nových.
http://kosice.korzar.sme.sk/c/4460663/okolie-racieho-potoka-by-malo-zmenit-podobu-za-asi-20-milionov-korun.html

Mapa

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.