Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

Pamätník Novembra '89 vo Freedom parku

Jedna časť pamätníka už asi skončila v zberných surovinách...

-------------------------------------------------------------------------------------------

Pri príležitosti 25. výročia nežnej revolúcie odhalili 17.novembra v Košiciach nový pamätník. Vznikol vďaka občianskej iniciatíve na súkromnom priestranstve Čajakovej ulice, so symbolickým názvom Freedom park.

Pamätník Novembra je venovaný všetkým obetiam exodov na Slovensku v 20. storočí. Autorom výtvarného návrhu je Fero Guldan a podieľali sa na ňom aj výtvarníci – Peter Gurník, Peter Krúpa, Peter Smik, Igor Sokolovský, Ladislav Staňo st.,Ladislav Staňo ml. a Fedor Vico. Všetci bez nároku na honorár vytvorili súbor umeleckých diel, ktoré pripomínajú trinásť exodov počas 20. storočia, ako sú deportácie židov a Rómov, odsun Čechov, Maďarov i Nemcov, vysporiadanie sa s buržoáziou, roľníkmi, kulakmi, rehoľníkmi a mníškami po nástupe komunistov, ale aj emigrácia po roku 1968.

Podľa myšlienkového spolutvorcu Mira Polláka má „charakter akéhosi civilného chrámu“, preto je tvorený ikonostasom, obetným stolom a lavicami a v pozadí stoja varovne pospájané vojenské postele.

Viac tu: http://www.kosicednes.sk/pamatnik-pripomina-november-89-exody-v-20-storoci/

 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Spomíname aj mimo výročia

(Kristína Neuwirthová, 14. 11. 2016 12:13)

Bývame relatívne blízko, takže často pri prechádzke zájdeme k tomúto pamätníku, zapálime sviečku, postojíme. Som rada, že sa teraz stane toto dôstojné miesto známejším a takým, kde sa budeme mať možnosť stretávať.

zasnem

(petko, 22. 12. 2014 14:32)

to komu toto chybalo... nerozumiem tomu, asi na tom zarobil 2 evra v zbernych...

Re: zasnem

(David, 2. 4. 2015 10:58)

Pisete tu nepravdive informacie :) nikto to neukradol, majitel pamatniku to dal vyrezat z dovodu aby tam nespali bezdomovci :)

Re: Re: zasnem

(sckesk, 2. 4. 2015 22:05)

Je tam napísané že ASI :)