Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

Socha koňa Arda

ardo2.jpg

V roku 2012, keď sochu koňa Arda previezli do areálu Veteriny mesto sľubovalo, že ešte do roku 2013, keď Košice boli EHMK, bude na podstavec umiestený iný umelecký predmet. No do dnešného dňa sa tak nestalo. 
Mesto v týchto dňoch dalo podstavec zrekonštruovať, aj keď údajne stále nevie (alebo možno skôr len nechce povedať), čo a akých rozmerov naňho umiestni.

Originál tejto repliky bronzového, asi 4,5-tonového Arda, vytvoril významný český sochár Josef Václav Myslbek. Išlo o súčasť jazdeckej sochy sv. Václava v nadživotnej veľkosti, dominantu Václavského námestia v Prahe.
V roku 1979 odliali v ČKD Blansko dve totožné, ale menšie bronzové sochy Arda. Jedna vtedy skončila v Brne pri príležitosti 60. výročia tamojšej veterinárnej školy, druhá v košickej, keď oslavovala 30. výročie vzniku. Košickí veterinári za odliatok zaplatili pol milióna korún.
 Bronzová socha stála 10 rokov v centre mesta na rohu Orlej a Zvonárskej ulice a stala sa istým symbolom mesta. Turisti sa pri nej radi fotili a domáci si často stretnutie dávali práve pri „koňovi.“ Už od dnes je to minulosťou, pretože kôň sa vrátil späť do areálu Univerzity veterinárneho lekárstva v Košiciach, odkiaľ ho pred rokmi zapožičali mestu.

 

-------------------------------------------------------------

Zdroj: TV Naša

Podstavec pod Ardom niekto na vlastné náklady opravil:
Metropolitné správy v RádiuKošice
Ardo sa asi chcel vratiť späť, tak ho radšej uviazali... :)
Čo bude stáť na rohu Zvonárskej a Orlej, kde donedávna stál kôň Ardo, sa dozviete tu:
Mestské časti v RádiuKošice
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Posledná záchrana

(Račko Vladimír, 12. 6. 2012 0:21)

Konečne sa našli na na univerzite aj rozumní ludia s citom pre umenie a krásu a zachovanie trvalých hodnot, ktorí túto prekrásnu plastiku chcú zachovat aj pre budúce generácie.