Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

Obrázok

Na túto stránku budú postupne dopĺňané rôzne úryvky z tejto knihy. 

 

Košická čítanka – (Literárne) potulky mestom Košice (3)

 

V týchto dňoch sa do kníhkupectiev dostáva kniha na výsosť košická. Dalo by sa povedať kniha kníh o našom meste. Ako tvrdí jej zostavovateľ Milan Kolcun: „Zo 100 kníh sveta som vybral to najkošickejšie.“

Reč je o Košickej čítanke, ktorá má podtitul (Literárne) potulky mestom Košice (3.). Skutočne sa pri jej čítaní túlate mestom, sprievodcom však tentokrát nie je Milan Kolcun, ale renomovaní spisovatelia, známi cestovatelia a iné osobnosti, ktoré mali záľubu v umeleckom slove či písaní memoárov. Vďaka ním si viete pozrieť stredovekú popravu na námestí (Mór Jókai), môžete posprevádzať budúcu Napoleonovu manželku po Košiciach (Oliver Rácz), prečítať si rodokmeň starej košickej rodiny, v ktorej vyrástla protagonistka novely Legenda Emöke (Josef Škvorecký), zúčastniť sa oslavy oslobodenia Košíc (Gustáv Husák)...

Najviac priestoru spomedzi 93 autorov zaberajú diela Sándora Máraiho, ktorý do detailov opísal mesto z čias jeho detstva alebo aj v 40-tych rokoch minulého storočia. Krásna je báseň od Joža Urbana venovaná Košiciam i jeho postrehy z mesta po Nežnej revolúcii. Svoju náklonnosťou k nášmu mestu priznáva aj najoceňovanejší súčasný spisovateľ na Slovensku a skvelý rozprávač Stanislav Rakús.

Košická čítanka prináša aj doteraz neprekladané diela maďarského literáta Sándora Petőfiho, anglického svetobežníka Johna Smitha, ktorý prešiel Košicami (poznáme ho z filmu Legenda Pocahontas), či pamäte slávnej opernej speváčky Deryné.

Svojou tvorbou je tu zastúpená súčasná hviezda francúzskeho literárneho neba Laurenta Bineta (pôsobil niekoľko rokov na našej Vojenskej leteckej akadémii) ale nájdete tu aj úryvok z československého bestselleru Jánošíci s téžkou hlavou od Lubomíra Smatanu. Čítanka teda predstavuje až 10 národných literatúr, v ktorých sa nájde niečo o Košiciach. Počnúc tureckou až po židovskú.

Hlavnou črtou novej košickej antológie je pestrosť. Autorská, žánrová (próza, poézia, dráma, cestopisy, memoáre) i časová. Pokrýva obdobie od bitky pri Rozhanovciach (1311) až po budúcnosť (košické sci-fi).  

Košická čítanka nie je učebnicou dejín. Aj tak však približuje históriu mesta subjektívnejšie, a teda i šťavnatejšie. Tak ako ju v danej chvíli prežívali majstri slova.  

 

Zostavil: Milan Kolcun

 
„Každý si svoju životnú skúsenosť musí odžiť sám. Najbližšie k jej prežívaniu je však tá, ktorú sprostredkuje umenie.“
 
Milan Kolcun
 
„Ak má niečo zostať v pamäti, najskôr to treba premeniť na literatúru.“
 
Laurent Binet
          
Úvod
 
Byť miestny či nemiestny? Radšej nebudem nemiestny a umiestnim svoje dielo do Košíc. Pretože som sa tu narodil, ale najmä preto, lebo toto mesto mi nedovolilo odísť. Vraj dokáže človeku pútavo vyplniť minimálne jeden život, sľubuje.
Takže zostávam na/v tom istom m(i)este, prechádzam sa iba v ňom, no za to si zacestujem v čase.
Hoci som sám (turistickým) sprievodcom po Košiciach, tentokrát si vyberám svojich sprievodcov. Takých, ktorí si radi zapisovali. Jedni sú poetickejší, iní faktografickejší, niektorí si priveľa vymýšľajú, ďalší sa radi chvália a ostatní sú stále nespokojní. Literárnych obrazov, ktoré vytvorili, je veľa, až vytvárajú mozaiku.
V rámci jej pestrosti som aj autorov zoradil tak, ako nikdy neboli. Nie podľa abecedy (aby mali /ne/výhodu tí, čo ju majú už od narodenia a nič pre ňu neurobili, ba ani tí, čo si zmenili meno na zvučnejší pseudonym). Takisto nie podľa dátumu narodenia (vek nech nehrá rolu - to si uvedomujem/e/ každým rokom viac). Spisovateľom prisúdil poradie najväčší fenomén súčasnosti – internet, a to prostredníctvom množstva vyhľadaných odkazov. Kto má rád väčšinovo uznávanýchči populárnych autorov, nech preto číta pekne (a konvenčne) od začiatku. Kto preferuje menšinových autorov či tých, ktorých svet a/alebo mediálne kampane ešte nedocenili, nech začne od konca. Dúfam, že čitateľ ani nepostrehne pohyblivú hranicu medzi nimi a zanietene „sa dočíta“ až k začiatku knihy.
Autori rôznych období sa navzájom stretávajú v tejto knihe jeden vedľa druhého. Od uhorského Simplicissima až po žijúcich. No literatúra dokáže sfunkčniť aj stroj času. Preto sa dostaneme ešte hlbšie v dejinách Košíc a dokonca aj do ich budúcnosti.
Pritom sa budú striedať pozorovania rodených Košičanov s originálnymi postrehmi ostrieľaných cestopiscov.
Pestrosti sú verné aj žánre (romány i /mini/román, memoárové poznámky, cestopisy, poviedky, novela, denníkové poznámky, básne, povesti, text piesne, eseje, divadelná i rozhlasová hra, sci-fi, kázeň, reportáž, fejtón, rozprávka, úvaha, sonet).
Bestselery sú pretkávané raritnými knihami, ktoré opatrujú len „fajnšmekri“, ba i takými, ktoré neboli do slovenčiny či češtiny doteraz preložené.
Subjektívnejšieho čítania o Košiciach (asi) niet, ale je o to šťavnatejšie, pútavejšie a  pozoruhodnejšie.
Atmosféru rôznych období mesta konzervuje Košická čítanka najkrajším a najnadčasovejším spôsobom, aké ľudstvo vymyslelo – umením.
          
Lokálpatriotické P. S.
Hoci boli knihy Sándora Máraiho preložené do viac než 40 jazykov, aj keď v Jožovi Urbanovi si listuje kadekto po celom Slovensku, aj keď viac než stovku diel uvedených v tejto knihe čítali milióny očí na rôznych kontinentoch sveta, nikto nemá tú výhodu, ktorú máme my Košičania. Náš priestorový kontext je najlepší. Priznajme si to.
Na to sa nám stačilo výhodne narodiť. (Vďaka, rodičia!)
A ešte čosi: len máloktoré mesto má svoju literárnu čítanku...
 
 
Zostavovateľ

 

ObrázokObrázok