Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

Betliar

7. 4. 2011
 

Kaštieľ v Betliari vznikol ako gotický hrádok obohnaný hradnou priekopou, ktorý pôvodne slúžil ako predsunuté opevnenie hradu Krásna Hôrka.

Jadro kaštieľa dali vybudovať v 15. storočí jeho majitelia Bebekovci. Začiatkom 18. storočia už pravdepodobne obytnú stavbu odkúpila od pôvodných majiteľov rodina Andrássyovcov. S premenou na luxusné reprezentačné sídlo začal Štefan Andrássy. 

V 19. storočí bol prestavaný na trojpodlažný poľovnícky kaštieľ, ktorého podoba je viacmenej zachovaná dodnes. Šľachtický rod Andrássyovcov vlastnil rozsiahle majetky na hornom Gemeri: hrad Krásna Hôrka, železorudné bane a lesy. Majitelia kaštieľa cestovali po krajinách celého sveta, čo sa prejavilo na budovaní panstva v Betliari, aj na zariadení interiérov sídla.
Veľmi zaujímavá je najmä zbierka umeleckých diel, dobre zachovaný nábytok, unikátna knižnica, zbrane, cenná keramika, sklo a porcelán.
Expozíciu tiež obohacujú lovecké trofeje z poľovačiek doma i v cudzine a rôzne zaujímavé predmety ako eskimácky odev, výzbroj samuraja a egyptská múmia, prinesená z ďalekých ciest. 

Sídlo Andrássyovcov je obklopené ojedinelým prírodným parkom s rozlohou 81 hektárov, ktorý si ako jeden z mála dodnes zachoval svoj pôvodný vzhľad a patrí medzi najcennejšie prírodné parky na Slovensku.
Úpravy okolo kaštieľa sa začali už v 16. storočí, pričom za dnešnú podobu parku, ktorý pozvoľne prechádza do okolitého prírodného prostredia, vďačí niekoľkým architektom.
Pri prechádzke parkom môže návštevník obdivovať pestrosť druhov rastlinnej ríše z celého sveta, drobnú záhradnú architektúru, sústavu priehľadov zameraných na významné objekty v parku a v okolí, ktoré spolu s dômyselne vybudovaným vodným systémom potôčikov, umelých vodných korýt, rybníkov a fontán vytvárajú príjemný, oku lahodiaci harmonický celok.

Po roku 1945 kaštieľ prešiel do správy Národnej kultúrnej komisie pre Slovensko, neskôr slúžil ako múzeum bytovej kultúry šľachty. Dnes múzeum patrí do zväzku Slovenského národného múzea.

V roku 1977 bol betliarsky park zapísaný do zoznamu historických záhrad a parkov sveta.
V roku 1985 bol kaštieľ vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

V rokoch 1968 - 1994 bola vykonaná komplexná pamiatková obnova kaštieľa, za ktorú získal kolektív pracovníkov Múzea Betliar medzinárodnú prestížnu cenu Europa nostra 1995.

http://www.betliar.ocu.sk/sk/

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.