Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

Kaštieľ vo Veľkej Ide

12. 1. 2014

Pôvodne renesančno-barokový kaštieľ, ktorý postavili po roku 1688. Okolo roku 1800 ho klasicisticky prestavali a koncom 19. storočia upravili. Kaštieľ je dvojpodlažná budova na starom renesančno-barokovom pôdoryse so štyrmi nárožnými vežami, upravenými neskôr ako jednoosové klasicistické bočné rizality. Na dvorovej fasáde je ďalší stredný rizalit, v ktorom je umiestnené nové klasicistické dvojramenné schodište, vedúce na poschodie. Schodište na prízemí a poschodí ústi do chodby, ktorá umožňuje priebežnú komunikáciu. Pôvodne tu boli otvorené arkády. Na chodbe a v miestnostiach sú neskororenesančné krížové klenby. K strednému rizalitu schodišťa pristavali stĺpový portikus s balkónom a pred strednými osami záhradnej fasády postavili balkón na štyroch dórskych stĺpoch.

 

V roku 1688 sa ako majiteľ kaštieľa spomína gróf István Csáky. Rod Csákyovcov bol dlho majiteľom Veľkej Idy. Posledným zemepánom v obci, až do roku 1945, bola grófska rodina Schell.

Ku kaštieľu patria hospodárske budovy, rozložené symetricky z oboch strán vjazdu. Pred vjazdom je krátky nájazdový mostík, ktorý mal dve barokové kamenné plastiky sv. Jána Nepomuckého a sv. Floriána od J. Hartmanna približne z roku 1744.

Stav kaštieľa je veľmi dobrý. Bol veľkoryso zrekonštruovaný. V objekte sídli Obecný úrad. Okolo kaštieľa ja krásny a veľký park. Vedľa kaštieľa sa nachádza rybník, ktorý dal údajne vyhĺbiť ešte v roku 1589 Perényi János. Ochranné pásmo pamiatky nie je narušené. Kaštieľ s parkom pôsobí harmonicky a udržiavane.

http://www.pamiatkynaslovensku.sk/kastiel-velka-ida

Mapa

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.