Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

Lúčka

 

Kostolík postavili v ranogotickom slohu niekedy v 2. polovici 13. storočia. V 15. storočí bol počas pôsobenia Jána Jiskru z Brandýsa na Slovensku opevnený kamenným múrom so strážnou vežičkou, neskôr využívanou ako zvonica. Kostolík sa tak premenil na vojenskú pevnosť ovládajúcu údolie potoka Čremošná, ktorým viedla jedna zo stredovekých ciest z košickej do rožňavskej kotliny. Získal takisto prívlastok husitský, čo mu zostalo dodnes.
Ešte začiatkom 20. storočia sa v ňom slúžili omše, až kým počas prvej svetovej vojny nevyhorel. Veriaci si v roku 1926 v obci postavili nový kostol a ten starý zostal opustený chátrať. Ešte na začiatku 30. rokov minulého storočia bolo podľa dobových fotiek presbytérium zastrešené a štítové priečelia s obvodovými múrmi lode zachované v plnej výške. Miestni obyvatelia však začali kostolík a pevnostný múr rozoberať na stavebný materiál. Stavba bola navyše poškodená aj počas bojov druhej svetovej vojny.
V roku 1978 sa začalo s archeologickým výskumom areálu, na ktorý nadviazala začiatkom 80. rokov konzervácia zrúcaniny, ktorá bola vyhlásená za kultúrnu pamiatku.
V súčasnosti sa zachovali len obvodové múry kostola, aj to nie v pôvodnej výške, s výnimkou východného uzáveru presbytéria, ktorý sa zachoval kompletný aj s gotickým okienkom. Neporušený ostal aj lomený víťazný oblúk. Opevnenie okolo kostolíka sa zachovalo vo výške cca 1 až 1,5 metra a strážna vežička bola zrekonštruovaná a nanovo zastrešená.

Zaujímavosti
- Opevnený kostolík nad obcou vytvára veľmi romantickú scenériu.
- Loď kostolíka je dlhá 10,8 m a široká 9,9 m, presbytérium má rozmery 5,8 m x 6,9 m.
- Priemerná hrúbka múrov stavby je 100 cm.
- Kostolík bol pôvodne zdobený freskovou výzdobou zo 14. storočia. Jej zvyšky (kľačiaca postava v dlhom rúchu) boli zachované ešte v polovici 70. rokov minulého storočia. Do začiatku konzervačných prác však už zmizli.
- Pri konzervačných prácach boli zvýraznené portály na južnej a západnej stene lode vloženými betónovými rebrami.
- Kostolík je opevnený kamenným múrom, ktorého súčasťou je vstavaná veža na juhozápade. Dlžka pevnostného múru je približne 120 metrov, hrúbka cca 120 cm, v prípade veže s rozmermi cca 4 m x 4 m je to jeden meter.

http://www.apsida.sk/c/544/lucka

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.