Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

Prihradzany

9. 4. 2011
 

Rotundu postavili pravdepodobne niekedy v prvej polovici 13. storočia ako pútnickú kaplnku. Išlo asi o rovnakú staviteľskú dielňu, ktorá postavila aj neďalekú rotundu v Šiveticiach, hoci stavebným materiálom bol tentoraz lomový kameň a nie tehla. Predpokladá sa, že spolu so zaniknutým hradom pod kopcom Muteň tvorili obrannú sústavu. Krátko po postavení mala byť sčasti zbúraná.
Opravy a sa dočkala až v baroku. Dostala tri okrúhle okná a bol vytvorený nový vstup na západnej strane. Zastrešenie stavby je datované do roku 1758. Slúžila ako cintorínska kaplnka a konali sa tu aj púte. V roku 1977 sa uskutočnil umeleckohistorický a reštaurátorský prieskum.
Až do roku 2009 stavba chátrala, keďže miestna náboženská obec prakticky neexistovala a nemal sa kto o ňu starať. Bola vo veľmi zlom stave, v múroch boli hlboké praskliny, strecha zatekala. V roku 2009 na opravu rotundy poskytlo dotáciu Ministerstvo kultúry SR v rámci grantového programu zameraného špeciálne na románske rotundy.

Zaujímavosti
- Rotunda bola až do prieskumu v roku 1977 považovaná za barokovú stavbu z 18. storočia.
- Pôdorys stavby ma tvar kruhu s vonkajším priemerom 9,7 m. Stavitelia využili pri jej navrhovaní rovnaký systém ako v Šiveticiach.

http://www.apsida.sk/c/1894/prihradzany

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.