Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

Rákoš

9. 4. 2011
 

Kostolík postavili približne v polovici 13. storočia a ako jedna z mála románskych stavieb na Gemeri sa zachoval v takmer pôvodnej podobe. Vnútrajšok osvetľovalo celkovo päť vysokých a úzkych okien, dve v apside a tri na južnej stene lode. Interiér bol koncom14. storočia a začiatkom 15. storočia vyzdobený freskami, ktoré sa sčasti zachovali dodnes.
Na prelome 16. a 17. storočia prešiel kostolík do rúk protestantom, ktorí si ho prispôsobili svojej liturgii. Dotklo sa to najmä gotických oltárov, taktiež stredoveké maľby boli zabielené. Neskôr vybudovali aj drevenú tribúnu.
V 18. storočí získali stavbu opäť katolíci a v roku 1752 prešiel ďalšími stavebnými úpravami a zmenami v interiéri. Okrem iného bolo v severnej stene lode prerazené nové okno a dve postranné románske okna na južnej strane boli zväčšené. V pôvodnej podobe zostalo len stredné okno. Hlavný oltár bol obnovený a pribudli k nemu aj ďalšie dva bočné. Vnútorné vybavenie doplnili aj vyrezávaná kazateľnica a krstiteľnica. Pri kostolíku postavili v tomto období aj drevenú zvonicu.
Koncom 80. rokov bol kostolík v zlom stave, objavila sa trhlina na apside a podlaha sa začala prepadávať. Štát vyčlenil na opravu istú sumu, tá však stačila len na najnutnejšie opravy. Ostatné zostalo na pleciach veriacich. V rámci obnovy bola okrem iného odstránená predsieň pred vchodom a okná dostali pôvodnú neskororománsku podobu.

Zaujímavosti
- Kostolík dominuje obci svojou polohou, zďaleka viditeľný aj vďaka bielej fasáde.
- Postavený bol v období, kedy na naše územie už prenikala aj gotika, o čom svedčia už pomerne vysoké okná, podobné oknám kostolíka v Starej Haliči.
- Apsidu oddeľuje od lode už goticky lomený triumfálny oblúk.
- V interiéri, ale sčasti aj v exteriéri (vedľa vstupného portálu), sa zachovali stredoveké fresky, vrátane obrazu Krista v mandorle, ktorú nesú štyria anjeli ako súčasť výjavu Posledného súdu či scén zo živote sv. Ladislava.
- V kostolíku nájdeme až tri mandorly, pričom do jednej z nich umiestnil autor (na Slovensku pomerne nezvyčajne) aj Madonnu
- Osobitnú pozornosť si zaslúžil len v roku 1993 objavená maľba Najsv. Trojice v podobe sediaceho Boha s troma tvárami a štyrmi očami. Veľmi podobné zobrazenie troch Božích osôb nájdeme aj v neďalekej Ochtinej.
- Kostolík podľa povestí spája s neďalekým zaniknutým stredovekým hrádkom v polohe Zámčok tajná podzemná chodba.
- Podľa tradície mal byť kostolík súčasťou kláštora františkánov, čo sa však zatiaľ nepotvrdilo.

http://www.apsida.sk/c/1198/rakos

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zdroj

(Esteban, 10. 4. 2012 21:57)

Dobry vecer
Boli by sme velmi radi, ak by ste uviedli zdroj textu www.apsida.sk.

Re: Zdroj

(sckesk, 10. 4. 2012 22:21)

Doplnene.
Zdroj textu som uvadzal pri vsetkych (90) podobnych prispevkoch, ktore som na stranku vkladal za posledne tri dni, no tu som nato asi pozabudol. Pre istotu skontrolujem aj tie ostatne...