Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

INFO - Pohostinstvo Súdky musí ustúpiť protipovodňovej ochrane mesta

Súdky sú už niekoľko dní opäť otvorené.
Či a ako sa majiteľ dohodol s vodohospodármi, zatiaľ nevieme. V prípade, že máte nejaké info, dajte nám prosím vedieť.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Podnikateľ, ktorý bufet prevádzkoval, mal pôvodne s majiteľom Súdkov uzavretú nájomnú zmluvu až do konca roka. Súdky ale boli postavené bez stavebného povolenia a bez nájomnej zmluvy na pozemok, na ktorom stoja. Podnikateľ ale údajne o tomto nevedel a preto zmluvný vzťah s majiteľom ukončil k 1. júnu, nakoľko bol vraj pri uzatváraní zmluvy uvedený do omylu.
Pohostinstvo White House, ktoré stojí o niekoľko metrov ďalej od mosta, má s vodohospodárskym podnikom uzavretú nájomnú zmluvu a v jeho okolí sa protipovodňové práce nebudú robiť.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vodohospodári tvrdia, že obľúbená výletná krčma je čierna stavba v záplavovom pásme Hornádu.

KOŠICE. Pohostinské zariadenie Súdky, ktoré sa nachádza na ľavej strane rieky Hornád, zhruba 100 metrov nad cestným mostom Ťahanovce v Košiciach, je postavené na území, ktoré je v správe Slovenského vodohospodárskeho podniku, š.p. (SVP), pričom podľa hovorcu vodohospodárov Ľuboša Krna je stavbou nelegálnou, vybudovanou bez stavebného povolenia, navyše v takzvanom inundačnom, teda záplavovom území.

"SVP si veľmi dobre uvedomuje a rešpektuje, že toto pohostinské zariadenie je obľúbeným miestom početných návštevníkov, ktorí sa tam, najmä v teplejších dňoch, radi zastavia na občerstvenie. Aj napriek nelegálnosti týchto stavieb by však podnik v tichosti toleroval toto pohostinské zariadenie v záujme vytvorenia pohostinských služieb pre obyvateľov i návštevníkov mestskej časti Ťahanovce," dodal Krno.

 

Musia ustúpiť protipovodňovým optareniam

Krno však upozornil, že v súvislosti s vlani začatou rozsiahlou výstavbou protipovodňovej ochrany Košíc, vrátane rekonštrukcie hate Vyšné Opátske i Ťahanovského mosta, bude musieť pohostinské zariadenie Súdky ustúpiť tejto výstavbe, ktorá bola vlani vládnym uznesením zaradená medzi prioritné protipovodňové stavby na Slovensku.

"Košice boli v minulých rokoch chránené protipovodňovými hrádzami a bariérami na vtedajší stanovený prietok takzvanej storočnej vody v hodnote 570 metrov kubických za sekundu. Rozsiahla a extrémne dlhá povodeň v máji a júni 2010 však ukázala, že Košice potrebujú dôkladnejšiu protipovodňovú ochranu, ktorá by dokázala bez problémov zvládnuť prietok v hodnote až 757 kubických metrov za sekundu," doplnil Krno.

Tieto protipovodňové opatrenia však vyžiadajú uvoľniť aj ľavostranný priestor medzi ľavou brehovou čiarou Hornádu a železničným násypom nad cestným mostom Ťahanovce.

"S tým bude nutne súvisieť aj odstránenie stavieb dočasného charakteru, postavených bez nájomných zmlúv nelegálnym spôsobom bez stavebného povolenia, dokonca v inundačnom území. Takouto stavbou je aj pohostinské zariadenie Súdky," konkretizoval hovorca.

Odstrániť stavbu mali do apríla

Krno doplnil, že v predchádzajúcich týždňoch bolo na rokovaní s vlastníkom stavby Súdky dohodnuté, že túto stavbu odstráni do konca apríla.

Keďže doteraz sa tak nestalo a Správa povodia Hornádu a Bodvy košického odštepného závodu SVP, ktorá už v najbližších dňoch prevezme stavenisko, chce urýchlene začať s ďalšou etapou výstavby protipovodňovej ochrany Košíc, vyzývajú vodohospodári vlastníka stavby Súdky, aby toto pohostinské zariadenie urýchlene odstránil.

Ak majiteľ stavby nebude robiť obštrukcie, SVP plánuje túto etapu protipovodňovej ochrany Košíc ukončiť už o necelý rok, v marci 2015.

Krno ubezpečil, že SVP po ukončení protipovodňových stavebných prác na danom úseku vytvorí vhodné podmienky aj na rekreačno-športové využitie tohto územia spolu s opätovným vytvorením možností aj na prevádzkovanie rekreačno-pohostinského zariadenia na základe právoplatne a legálne uzatvorených nájomných zmlúv.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

od malička

(Miška, 1. 6. 2014 15:02)

Nuž škoda že súdky, ktoré pozná takmer každý košičan a zaisto každý ťahanovčan zaniknú. Pamätám si ich od malička keď sme sa tam chodili zabavť ku rieke, opaľovať, na zmrzku či Kofolu . Škoda že to takto skončilo :(

Re: od malička

(marek, 1. 6. 2014 15:42)

Ano a zrazu je tu white house a ma zaplateny najom podniku ktory zazracne odrovna prenho konkurenta postavenim hrazde na mieste kde je most neviem ale mne sa zda hlupe rozsirovat koryto rieky v bode kde je postaveny most ... kebyze prehlbovat chapem ale takto je to az velmy podozrive ....necudoval by som sa keby zrazu sa po dostavani presunul white house na poziciu sudkov ... tomu sa povie fer biznis na bananistane slovenkom .....do whitu nikdy nepojdem ak zrusia sudky ....

Re: Re: od malička

(R1S0, 11. 6. 2014 1:40)

nabuduce treba aj citat,nie len fotky pozerat... sudky tam boli podla info k clanku postavene NELEGALNE..... tolko k tvojej predposlednej vete....

Prestahovat

(Mike, 1. 6. 2014 21:36)

Wed nemožu sa sudky prestahovat dalej do parku ? alebo za most niekde ku vysielaču ?