Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

OZNAM: Predĺženie platnosti starých čipových kariet pre dôchodcov

KOŠICE. Bezkontaktné čipové karty (BČK) sú v Košiciach zavedené pre cestujúcich v MHD od 2. januára 2013. Vydáva ich Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) a poskytujú majiteľom rôzne zľavy a výhody.

Táto tzv. Mestská karta zabezpečuje lacnejšie vstupy do mestských múzeí, galérií, zoo, či knižníc, ako aj zľavy na ďalšie služby a tovary mestských podnikov.

Ako už pred časom uviedla hovorkyňa DPMK Michaela Karaffová, pre vydanie novej karty je nutná osobná účasť s príslušnými dokladmi, keďže priamo na mieste sa budú žiadatelia fotografovať. Karta bude následne vydaná o 14 dní.

O vydanie karty môže požiadať každý občan s trvalým pobytom v SR. Cena karty je 6,80 eura, jej životnosť tri roky.

"Pri výmene karty so životnosťou do jedného roka zaplatí majiteľ poplatok dve eurá a do dvoch rokov 4,60 eura," dodala.

Zmena pre bezplatne cestujúcich dôchodcov

Nutnosť výmeny starých kariet prvej generácie za nové sa dotýka aj bezplatne cestujúcich seniorov.

"Na základe stretnutia primátora mesta so seniormi a ich požiadaviek adresovaných vedeniu DPMK sme sa rozhodli, že seniorom nad 68 rokov sa predlžuje platnosť starých BČK do konca roka 2014, aby sme predišli návalom cestujúcich, ktorí potrebujú vymeniť karty v pôvodnom termíne do 30. júna," povedala Karaffová pre TASR.

Doplnila, že v prípade tejto skupiny cestujúcich slúži karta len na identifikáciu bezplatne cestujúceho bez možnosti jej finančného zneužitia.

"Ak majú seniori záujem využívať zľavy na tovary a služby, tak v tomto prípade si musia vymeniť starú BČK za novú mestskú kartu," dodala.

Zadarmo sa vozí necelých 15 percent cestujúcich

Karaffová tiež pripomenula, že celkový výpočet cestujúcich sa zisťuje na základe metodického pokynu Štatistického úradu SR. Z celkového počtu prepravených osôb sa štatisticky na základe týchto pokynov podľa koeficientu vypočíta aj celkový podiel bezplatne cestujúcich.

Do výpočtu vstupujú údaje, ktoré DPMK vie získať z vydaných kariet. Z tohto hľadiska majú pre DPMK tieto údaje zásadný význam.

"Základom výpočtu je počet držiteľov týchto kariet na celkovom počte obyvateľov, ktorí majú nárok na bezplatnú dopravu," objasnila hovorkyňa dopravného podniku.

Spresnila tiež, že podiel bezplatne cestujúcich na celkovom počte prepravených osôb za rok 2013 predstavoval 14,35 %.

Veková hranica sa znížila

"DPMK neúčtuje mestu časť strát za týchto cestujúcich, ale vypočíta celkovú výšku príspevku na úhradu strát vyplývajúcich z výkonu služieb MHD vo verejnom záujme. Základom pre výpočet tohto príspevku je počet objednaných kilometrov a cena za jeden kilometer," doplnila Karaffová s tým, že v rámci kvantifikácie sociálnych zliav pre vybrané skupiny cestujúcich sa kvantifikuje aj výška príspevku jednotlivých skupín na celkovej dotácii.

V roku 2013 bola výška príspevku pre tieto skupiny 3,36 milióna eur, v roku 2012 to bolo 2,19 milióna eur a v roku 2011 suma predstavovala 2,22 milióna eur.

"Nárast v roku 2013 je dôsledkom zníženia vekovej hranice pre bezplatnú dopravu zo 70 rokov na 68 rokov," uzavrela hovorkyňa DPMK.

9. 4. 2014 15:37 | tasr
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.