Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

Kaštieľ Buzinka

28. 12. 2010

Klasicistický kaštieľ BUZINKA sa nachádza v Šaci. Budova bola postavená v poslednej tretine 18. storočia v pôvodnej v osade Buzinka. Túto osadu v minulosti vlastnili rodiny Dobay a Bozinkay. V roku 1943 došlo k administratívnemu spojeniu dedín Buzinka a Šaca. Nová dedina niesla názov Šaca. V súčasnosti je Šaca súčasťou mesta Košíc ako mestská časť.

Kaštieľ počas 19. storočia prešiel úpravami, pri ktorých boli doplnené prístavby a osemuholníkové veže. Rizalit hlavnej fasády smerom do záhrady je členený pilastrami so štylizovanými iónskymi hlavicami. Na portiku so stlpami zo strany dvora je trojuholníkový tympanón. Kaštieľ v minulosti obklopoval dobre udržiavaný 17 hektárový anglický park, z ktorého sa zachovala iba južná časť. V tomto parku sa nachádza alej vzácneho pagaštanu konského. Nebol to nikdy reprezentačný kaštieľ, skôr výletný. Klasicizmus je príznačný svojou strohosťou a jednoduchosťou. Veľmi atraktívne a zaujímavé je jeho prepojenie so záhradou a parkom.

Donedávna v tejto budove mali raj iba vandali a bezdomovci, hrozilo, že sa niekomu zrúti strop na hlavu. Počas druhej svetovej vojny bola v kaštieli škola, neskôr JRD a naposledy výrobná prevádzka. Tie časy sú už minulosťou. V súčasnosti je už táto národná pamiatka vo vlastníctve mestskej časti Šaca, ktorá sa pustila sa do jej záchrany a plánuje následné využitie pre verejnosť. Na jeho záchranu bol najvyšší čas, pretože za niekoľko rokov by z tejto kultúrnej pamiatky zostali len ruiny.

V blízkosti kaštieľa sa nachádzajú aj pozostatky vodného mlyna (Slávikov mlyn), ktorý mlel múku pre široké okolie. Korene tejto činnosti v tejto oblasti siahajú až do stredoveku.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

pustila sa do jej záchrany...

(dezsó, 10. 10. 2014 21:56)

10.10.2014
opravím text:
mestská časť sa nepustila do záchrany kaštieľa, pretože súčasnému starostovi z toho nič nekapne. Kašle na to, fagani si z neho robia terč... smutné