Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

Františkánsky (seminárny) kostol

3. 3. 2012

 

 

Len jeden kostol zastupoval Dóm sv. Alžbety vo funkcii katedrály počas obdobia, keď Dóm rekonštruovali. Tento kostol je v istom rozmere väčší než samotný Dóm. Predčí ho o jeden meter dĺžky. A dokonca je aj starší než katedrála sv. Alžbety a druhý najstarší v Košiciach (po dominikánskom). Kedysi bol vraj ešte krajší, hoci patril žobravému rádu františkánov.
Krásna gotika preložená nádherným barokom.
Uvidíte veci, ktoré pribudli v kostole len pred pár týždňami. Krásne zrekonštruované artefakty. A dokonca uvidíte aj to, čo vlastne nevidno.
Františkánsky (či seminárny) kostol nestratil po viac než 6 storočí svoju atmosféru aj napriek tomu, že vyhorel a bol z neho aj sklad zbraní i ubytovňa. Na rozdiel od nových kostolov je jeho interiér stáročiami „vymodlený“ i omnoho ozdobnejší. Dokladom sú nielen jednotlivé oltáre, ale aj verejnosti neprístupné zákutia a tiež zabudnutá podzemná hrobka, ktorú objavili len pred štrnástimi rokmi.
Uvidíte aj nedávno zrekonštruované oltáre a rozlúštime latinský nápis na fasáde.
V kostole je podlahové kúrenie, bude Vám teplejšie než vonku.
Drevorezbár p. Eštočin Vám osobne predstaví veľký drevený mechanický ruženec a predvedie ako funguje. VSTUP do veľkej podzemnej krypty!

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.