Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

Slávne košické kiná 2017

Či sa to Bratislavčanom páči alebo nie, no na Slovensku sa prvýkrát premietal film v Košiciach. Dokonca sa to stihlo ani nie do roka od prvej platenej projekcie na svete v podaní bratov Lumierovcov v Paríži. Udialo sa to 19. decembra 1896 v starom hoteli Schalkház, ktorý stával presne tam, kde teraz hotel Doubletree by Hilton. Vtedy sa ešte netušilo, ako film pritiahne milióny a že aj v Košiciach sa časom bude premietať denne, a dokopy aj na 15 miestach.
Po niektorých kinách už zostali len fotografie. Uránia, ktorú postavili i zbúrali na dnešnom nám. Osloboditeľov či bývalý amfiteáter v Mestskom parku, na ktorého mieste je Mestské kúpalisko alebo Záhradné kino vo dvore za súčasnou divadelnou Malou scénou. Neexistuje už ani kino Apolo, no na najbližšej potulke vám ho ukážeme.
Na ďalšie kiná si zaspomíname priamo v ich pôvodných miestnostiach, i keď sa tam už nepremieta. Kino Slovan bolo vo dvore nedávno obnovenej Historickej radnice a od r. 1927 bolo najväčšou krytou sálou so 734 miestami. Kino Čas či neskoršieho kino Partizán sa zasa premenilo na sálu Malej scény Štátneho divadla. Takisto sa už dlhšie nepremieta ani v amfiteátri, kde si voľakedy jeden film pozeralo aj 23 tisíc ľudí naraz (vrátane organizátorov, kamarátov organizátorov a „cezplotných”). Pri západnom či americkom filme im bolo úplne jedno, aké bolo počasie. Košický amfiteáter sa mohol popýšiť aj najväčšou premietacou plochou v celom Československu (36 x 15 metrov). Naproti tomu však v Košiciach máme aj minikino Biograf, do ktorého sa vojde najviac 60 ľudí. Je v budove Východoslovenskej galérie. Mnohí si ešte pamätajú posádkové kino Dukla či ešte predtým Veritas. V tej istej miestnosti bol istý čas najlepší filmový klub na Slovensku. Aby sme náhodou neochudobnili ani nedávne komerčné kiná, tak si ich tiež vymenujme: Družba, Úsmev, Capitol.
Premietalo sa ešte aj v Obvodných kultúrnych strediskách, tiež v Mladej garde v Šaci či kine Hornád v Krásnej nad Hornádom. A to som ešte nespomenul veľa z toho, čo sa spomenie na najbližšej potulke mestom.

 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.