Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

POZVÁNKA - Potulky mestom Košice - Židovské Košice

JÚL 2015 - KÓŠER DVOJpotulka V SOBOTU A V NEDEĽU

4.- 5.  júl 2015  
ŽIDOVSKÉ  KOŠICE (DVOJPOTULKA)

Aktuálny plagát sa Vám otvorí v novom okne vo formáte .pdf 


Len štvrtýkrát organizujeme židovské potulky  v sobotu i v nedeľu! 

V sobotu NOVŠIA TRASA (3 bývalé synagógy, VSTUP do jednej z nich, VSTUP do bývalej židovskej školy, reštaurácia, pravdepodobná žid. modlitebňa, lóža B nai Brit, "židovská ulica"...). 

V nedeľu opakujeme KLASICKÚ TRASU (vstup do synagóg, mikve, osobnosti atď.).

Ak ste už na Židovskej potulke boli, 
príďte v sobotu na NOVŠIU (východnú) trasu.
Ak ste ešte na Židovskej potulke neboli, príďte na obe trasy (v sobotu i v nedeľu). Na každú trasu treba 1 lístok.
Ak ste už na boli na oboch trasách, vyskúšajte si potulku v podaní iného sprievodcu a budete mať 
INÝ ZÁŽITOK. Aj preto robia potulkyaž traja sprievodcovia

Židovské potulky sú zároveň jedným z podujatí  Festivalu židovskej kultúry - Mazaltov.
V rámci tohto festivalu budú o týždeň prehliadky Židovský Prešov.  

PREMIÉROVÁ  TRASA z predpredminulého roku V SOBOTU!

V Košiciach máme (skoro) všetko. Aj pamiatky i živých predstaviteľov jednej z najstarších kultúr na svete. Odkedy Rimania v r. 135 Židov rozohnali, nažívajú si rozptýlení po svete a tento ich vynútený lifestyle sa volá diaspóra. Napriek roztrúsenosti ani po 2 tisícročiach neprišli o svoje tradície a kolorit. Ako národ neasimilovali a ako náboženstvo (judaizmus) nekonvertovali. Prežili jedno z najväčších vyhladzovaní rás – holokaust. Kvôli tomu i kvôli ich humoru, hudbe a šikovnosti ich môžeme obdivovať aj v Košiciach.

Kedysi bol každý 5. Košičan - Žid. Po rímskych katolíkoch boli 2. najpočetnejšie náboženské vyznanie v meste. Preto tu mali až 5 synagóg , bolo ich tu niekoľko prúdov: neológovia, ortodoxní, chasidi a status quo. Medzi Krmanovou a Zvonárskou aj v súčasnosti vyzerá najžidovskejšie v meste. Je tam najstaršia zachovaná synagóga, hneď vedľa aj modlitebňa, ktorá sa využíva i teraz, pravdepodobne najstarší židovský rituálny kúpeľ (mikve) na Slovensku, kóšer reštaurácia, byt rabína...

Košickí Židia mali šťastie, že mesto počas vojny pripadlo Maďarsku, ktoré na rozdiel od Slovenska riešilo židovskú otázku neskôr, a tak im osud pridal ešte rok života. Aj tak na jar 1944 odišlo z košickej železničnej stanice 5 transportov a 137 ďalších tadiaľ prešlo. V jednom z nich bol aj Elie Wiesel – budúci svetoznámy spisovateľ a nositeľ Nobelovej ceny. Späť do Košíc sa z koncentrákov vrátilo len asi 500 židov.

Málokedy sa dá dostať do synagógy či do mikve. Potulky mestom Košice Vám však odhaľujú aj tajomstvá ukryté múrmi. Keďže sa tentokrát vyberieme do židovských pamiatok. Miesto stretnutia sa nemení, ako vždy sa zrazíme pred Štátnou vedeckou knižnicou (Hlavná 10). Kto si kúpi lístky vopred v Informačnom centre MiC na rohu Hlavnej a Alžbetinej, bude ich mať za 1,99 €, kto až na mieste alebo v deň konania, za 2,99 €, poslušné detičky v sprievode rodinných príslušníkov zaplatia len 0 €.

http://potulka.sk/

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.