Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

POZVÁNKA - Biela Noc

Biela nocMedzi podujatia, ktoré sa už tretí rok spájajú s predvečerom košického maratónu, patrí svetlom prežiarená Biela noc/Nuit Blanche. Tento rok 6. októbra 2012 sa o jej unikátnu atmosféru postará takmer štyridsiatka svetelných, zvukových a špeciálnych umeleckých inštalácií, interaktívnych a mobilných objektov a sôch, ale aj mapping, tanečné a hudobné improvizácie v podaní 150 umelcov z deviatich európskych krajín. Organizátori spolu s viac než 200 dobrovoľníkmi pozývajú širokú verejnosť od 19:00 hodiny do 02:00 hodiny rannej do košických ulíc tradičným sloganom: Garantujeme, že nezaspíte.

Metropola východu sa vďaka titulu Európske hlavné mesto kultúry 2013 stala pre zahraničných umelcov akceptovateľným partnerom a tak sa podarilo pozvať aj renomované osobnosti. Medzi štyridsiatkou umelcov bude aj mladá Francúzska Elise Morin, ktorá vystavovala aj na Bielej noci v Paríži, a na vodnej ploche Mlynského náhona pripraví originálnu priestorovú svetelnú inštaláciu Water Carrier so silným ekologickým podtextom. Pozvaniu do Košíc neodolal ani český umelec David Černý, známy svojimi kontroverznými a provokatívnymi plastikami. Prinesie hneď dve svoje diela, striebornú sochu bábätka, zo súboru nazvaného Miminka Babies, ktorý pripravil v rámci projektu Praha – Európske hlavné mesto kultúry 2000 a sochu Sigmunda Freuda, označovanú ako „Viselec“ alebo Zavesený muž, ktorá v americkom Michigane spôsobila poplach v radoch hasičov a polície, pretože ľudia si ju splietli so samovrahom.
Doteraz nevyužívanou službou pre návštevníkov bude aplikácia do mobilných telefónov, ktorá poskytne nielen GPS navigáciu, ale aj podrobný opis diel.
Po prvý raz sa do organizácie Bielej noci v Košiciach, okrem mnohých podporujúcich subjektov, zapojila ako generálny partner akciová spoločnosť Východoslovenská energetika, (VSE), ako energetická spoločnosť, ktorá poskytuje komplexné služby spojené s odberom elektriny. Práve pred jej sídlom na Mlynskej ulici č. 31 bude inštalované dielo mladej košickej umelkyne Jany Novákovej, ktoré symbolicky nadväzuje na bývalý charakter Mlynského náhonu.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.