Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

POZVÁNKA - Bocian biely - vták roka 2014

Vtákom roka 2014 sa stáva verejnosti dobre známy druh bocian biely. Tento vtáčí druh sa prispôsobil životu v kultúrnej krajine a svoje hniezda stavia v blízkosti človeka, v súčasnosti najčastejšie na stĺpoch elektrického vedenia alebo komínoch domov. Ohrozuje ho viacero faktorov, najmä úhyny a zranenia v dôsledku zásahu elektrickým prúdom a tiež zánik mokradí, lúk a pasienkov, kde bociany vyhľadávajú potravu. Patrí medzi sťahovavé druhy vtáctva. Na zimu odlietajú bociany do Afriky už v auguste a začiatkom septembra. Na svoje hniezdo sa dospelé vtáky vracajú v tretej dekáde marca až začiatkom apríla.

Pracovníci Prírodovedného oddelenia Východoslovenského múzea v Košiciach už roky organizujú s podporou Lichtenštajnskej nadácie CICONIA so školami na Slovensku Ekovýchovný program Bocian. Zapájajú mládež do pozorovaní a aktivít zameraných na osvetu a ochranu bocianov. V roku 2014 budú koordinovať sčítanie bocianov a hniezd na Slovensku v rámci medzinárodného sčítania, a pripravujú aj ďalšie pre verejnosť zaujímavé aktivity.

Prvým impulzom je práve prednáška RNDr. Miroslava Fulína, CSc. 10.4.2014 o 17.00 v budove Východoslovenkého múzea v Košiciach na Námestí Maratónu mieru 2 a ďalším inštalácia bocianieho hniezda v Otvorenej zóne 1. Ich cieľom je informovať verejnosť a vzbudiť záujem o ochranu prírody vo svojom okolí.

Informácie o pripravovaných podujatiach nájdete v sekcii NOVINKY na www.vsmuzeum.sk alebo www.bociany.sk

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.