Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

POZVÁNKA - Diskusia o redukcii mestských častí

Snaha vedenia mesta Košice optimalizovať počet mestských častí pokračuje. Redukciou by mesto dokázalo ušetriť nemalé finančné prostriedky. Po stretnutiach s jednotlivými starostami, ktoré nepriniesli konkrétny návrh usporiadania mestských častí, chceme do diskusie zapojiť aj občanov.

Primátor Richard Raši sa v uplynulých mesiacoch stretával so starostami jednotlivých košických mestských častí, poslancami mestského zastupiteľstva či občanmi. Predmetom ich rokovaní bolo prerozdelenie počtu mestských častí z dôvodu úspory nákladov a optimalizácie činností. Aj napriek množstvu návrhov, ktoré z diskusií vzišli, sa doposiaľ nepodarilo dosiahnuť konsenzus. Naopak, niektorí starostovia prišli s návrhom posilnenia kompetencií mestským častiam, čím by akúkoľvek zmenu v počte mestských častí na dlhý čas zablokovali.

Pred decembrovým rokovaním mestského zastupiteľstva, ktoré je posledné, na ktorom musí byť prijaté rozhodnutie, ak majú byť zmeny účinné od ďalšieho volebného obdobia, chce primátor poznať aj názor samotných Košičanov.
„Zaujíma nás, čo si o tom myslia Košičania. Majú čo povedať k tomu, ako by mali byť mestské časti usporiadané, preto im chceme dať priestor, aby mohli vyjadriť svoj názor," uviedol primátor Košíc Richard Raši. Verejná diskusia o usporiadaní mestských častí sa uskutoční v pondelok, 2. decembra 2013 o 17:00 hod. vo veľkej zasadačke budovy Magistrátu mesta Košice

http://kosice.sk/article.php?id=13352 

 

Raši chce zredukovať mestské časti najmenej na polovicu

Starostovia sa nevedia dohodnúť, mesto chce diskutovať aj s občanmi

Už niekoľko mesiacov trvá na rôznych úrovniach diskusia, ako zredukovať počet 22 košických mestských častí. Redukciou by mesto dokázalo ušetriť nemalé peniaze potrebné na chod samosprávy. Rada starostov, ani rokovania primátora s jednotlivými starostami neviedli k dohode a konkrétnemu výsledku. Vedenie mesta pozýva občanov 2. decembra od 17:00 na verejnú diskusiu o usporiadaní košických mestských častí, ktorá sa uskutoční vo veľkej zasadačke košického magistrátu.

„Momentálna štruktúra samosprávy vyžaduje ročne okolo 16 miliónov eur. Podstatná časť je použitá na platy 357 poslancov, 22 starostov a primátora, pričom je to predimenzované a neefektívne. Redukcia počtu mestských častí na polovicu a menej by bola prospešná najmä pre občanov,” uviedol primátor Richard Raši. Doložil, že bez pozitívneho prístupu starostov sa nedá vykonať takáto zmena, pretože občania v referende môžu odmietnuť zánik ich mestskej časti.

Pred decembrovým rokovaním mestského zastupiteľstva, ktoré je posledné, na ktorom musí byť prijaté rozhodnutie, ak majú byť zmeny účinné od ďalšieho volebného obdobia, chce primátor poznať aj názor samotných Košičanov. „Zaujíma nás, čo si o tom myslia Košičania. Majú čo povedať k tomu, ako by mali byť mestské časti usporiadané, preto im chceme dať priestor, aby mohli vyjadriť svoj názor,” uviedol Raši. Ako informuje Zuzana Kottlerová z košického magistrátu, primátor Richard Raši sa v uplynulých mesiacoch stretával so starostami jednotlivých košických mestských častí, poslancami mestského zastupiteľstva, či občanmi a diskutovali o redukcii počtu mestských častí. Aj napriek množstvu návrhov, ktoré z diskusií vzišli, sa doposiaľ nepodarilo dosiahnuť konsenzus.

Požiadavku posilnenia kompetencií mestských častí nastolil v stanovisku napríklad Mestský koordinačný výbor SDKÚ-DS a poslanecký klub SDKÚ-DS – EDS v mestskom zastupiteľstve na spoločnom zasadnutí 14. novembra.
„Táto diskusia by sa mala skôr venovať rozdeleniu kompetencií medzi mesto Košice a jeho mestské časti, ktorých výsledkom by malo byť čo najefektívnejšie poskytovanie služieb obyvateľom mesta,“ uviedol v stanovisku predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS – EDS Emil Petrvalský. Starosta košickej mestskej časti Sídlisko Ťahanovce a zároveň predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS – EDS Emil Petrvalský predložil mestu Košice svoj návrh racionalizácie mestských častí v troch variantoch na 10, deväť resp. osem mestských častí. Poslanecký klub SDKÚ-DS – EDS teraz očakáva predloženie predstavy racionalizácie mestských častí od primátora mesta Košice aj s analýzou šetrenia, ktorá by mala byť predmetom verejnej diskusie.

Zdroj: SITA
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

STARÁ FINTA ŠMEJDOV - PREDKLADAŤ VECI NA POSLEDNÚ CHVÍĽU....

(Ladislav Rovinský, 24. 11. 2013 18:27)

"....Pred decembrovým rokovaním mestského zastupiteľstva, ktoré je posledné, na ktorom musí byť prijaté rozhodnutie, ak majú byť zmeny účinné od ďalšieho volebného obdobia, chce primátor poznať aj názor samotných Košičanov..."