Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

POZVÁNKA - Do Košíc prídu legendárne pary

25. 4. 2014
Tlačová správa                                       Košice 24. apríl 2014
 
Legendárne pary budú pískať na Rušňoparáde Košice 2014
 
V najstaršej Katka dnes zakúrili, začína oslavovať 130 rokov, opäť sa stretnú staré lásky Albatros, Túlavá či Singrovka
 
Unikátna lokomotíva, 130 ročná Katka preto dnes ožila prvýkrát po zimnom spánku. Zapálením ohňa v peci sa najstaršia funkčná parná lokomotíva na Slovensku začala pripravovať na oslavu okrúhlych narodenín. ,,Zapálenie ohňa je rovnaký symbol ako rozsvietenie olympijského ohňa,“ vysvetlil Ľubomír Lehotský, riaditeľ Detskej železnice Košice. OZ Detská železnica je majiteľom Katky, ktorá pravidelne jazdí na predmestí Košíc.
Do soboty sa ku Katke pripoja ďalšie parné rušne a Rušňoparáda Košice 2014 bude pokračovať celý víkend. Najväčším lákadlom je stretnutie viacerých unikátnych vozidiel, ktoré si zaslúžia prívlastok „naj“. ,,Predstavia sa najstaršie a najzachovalejšie parné rušne úzkeho i normálneho rozchodu. Hoci neopustili hranice Slovenska, cestujúcich vozili v šiestich štátnych zriadeniach , v Rakúsko-Uhorsku, Československej republike, Slovenskom štáte, ČSSR, ČSFR i v novodobej Slovenskej republike, v rámci EÚ,“ doplnil Ľubomír Lehotský.
 
Obdivovatelia historických parných rušňov a železničnej nostalgie sa znova stretnú so svojimi starými láskami. Možnosť odfotiť si majestátny „Albatros“, pohladiť malú „Katku“, túlať sa s cestovateľkou „Túlavou“ či prezrieť si v premiére známu „Singrovka“ z Tisovca budú môcť už najbližší víkend v Košiciach.
Najväčšie stretnutie železničných nadšencov na východe Slovenska Rušňoparáda Košice 2014 má vynovený program. Návštevníkom sa predstaví najmodernejšia technika, prvýkrát aj vodárenská veža. Pripravené sú súťaže historických vozidiel, miniželeznica, vojenský prepad vlaku, nočné fotenie či detské tvorivé dielne. Malí aj veľkí si na vlastnej koži môžu vyskúšať prácu rušňovodiča aj sprievodcu. Vypravených bude aj 16 mimoriadnych vlakov do rôznych kútov Košického kraja.
Podujatie Rušňoparáda 2014 organizuje Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) a občianske združenie Detská železnica Košice. „Jedinečné podujatie sa podarilo v depe v Košiciach udržať roky. Veríme, že verejnosť si vychutná zmysluplný, zábavný víkend, aj pohodlný spôsob cestovania vlakom,“ povedal  Zoltán Šimko, prednosta správy riadenia a realizácie prevádzky Košice Železničnej spoločnosti Slovensko.
Brány depa Košice budú otvorené od 8:30 hod a návštevníci sa môžu do depa za malou stanicou dostať bezplatnou kyvadlovou dopravou v hodinových intervaloch vlakom zo železničnej stanice, alebo autobusom z Námestia Maratónu mieru. Generálnym sponzorom podujatia je KIMEX, a.s.
 
 
Podrobnejšie informácie o Rušňoparáde 2014 nájdete na stránke www.rusnoparada.sk alebo na www.slovakrail.sk .
 
 
OZ Detská železnica Košice
Ing. Zuzana Lehotská, OZ Detská železnica Košice, Aténska 15, 040 13 Košice,0905 496 426, kezeleznica@gmail.com , www.detskazeleznica.sk
 
Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK)
Mgr. Jana Morháčová, riaditeľka Odboru komunikácie, Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK), Rožňavská 1, 832 72 Bratislava 3, +421 2 2029 7015, mobil: 0911 066 960, morhacova.jana@slovakrail.sk, www.slovakrail.sk
 
 
 
Zaujímavosti z programu Rušňoparáda Košice 2014:
 
 
130 ročná lokomotíva Katka , najstaršia cestovateľka (U36.003)
Úzkorozchodnú parnú lokomotívu vyrobili v roku 1884 v továrni pána Hagansa v nemeckom Erfurte. Tento rok sa dožíva 130 rokov, čo z nej robí vôbec najstaršiu prevádzkovanú parnú lokomotívu na území Slovenska. Vyrobené boli iba štyri zhodné lokomotívy, ktoré ťahali ťažké vlaky s rudou na trati s rozchodom 1000 mm vedúcej z Gelnice do Smolníckej Huty. V roku 1938 ju zapožičali do Banskej Štiavnice, od roku 1948 vozila aj brigádnikov na stavbu Trate mládeže. Po jej dostavbe sa vrátila na domovskú trať. Musela tu prežiť aj smutné chvíle je zániku v roku 1965. Dobu vlády autogénov prečkala v rušňovom depe v Spišskej Novej Vsi, slúžila ako vykurovací kotol. V roku 1990 ju poslali do Českých Veleníc, kde ju opravili a v júli 1991 slávnostne začala voziť cestujúcich na Košickej detskej historickej železnici, kde slúži dodnes.
 
Malý býček, malý, ale silný (422.0108)
Najstarší prevádzkovaný, normálne rozchodný parný rušeň na Slovensku. Malá a sympatická lokomotíva pochádza z čias Rakúsko – Uhorska. Od roku 1909 premávala na Morave a neskôr sa stalo jej domovom depo Bratislava - východ. Po roku 1998 jazdil na rôznych mimoriadnych vlakoch na Slovensku, aj v Maďarsku, Česku a Rakúsku. Viezol aj pancierový vlak.
 
Túlavá po prvýkrát v Košiciach                      
Zaujímavosťou bude aj najstarší motorový osobný vozeň v službách ŽSR, ktorý nesie priliehavé meno „Túlava“. Motorák si ho vyslúžil preto, že za sebou ťahá merací vozeň, ktorý počas roka prejde všetky železničné trate na Slovensku. Motorový vozeň M 286, označený ako 850 vyrobila Vagónka TATRA Studénka v prvej polovici 60-tych rokov. Kým v ČR sa zachovalo týchto motorových vozňov viac, na Slovensku je jediný.
 
Vodárenská veža        
Prvýkrát bude verejnosti sprístupnená vodárenská veža, v ktorej je sprístupnená výstava obrazov dvoch výtvarníkov so železničiarskou tematikou.
 
Letecký útok na vlak s pechotou
Prelet historických bojových lietadiel priamo nad hlavami návštevníkov Rušňoparády a vojenský prepad vlaku.
 
Anglická pošta           
Originálne súťažné zápolenie historických strojov v netradičných disciplínach.
 
Historická hasičská striekačka           
Dobrovoľný hasičský spolok z Medzeva predstaví unikátnu historickú ručnú striekačku. Najstaršia technika ktorou disponuje DHZ Medzev, je ručná striekačka z roku 1877.

http://www.rusnoparada.sk/-program

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.