Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

POZVÁNKA - Dóm sv. Alžbety Košice

Najväčšia katedrála na Slovensku (postavená v 14.-16. storočí) má mnoho atrakcií aj z turistického hľadiska.
 
1.Kráľovské schodisko vnútri Dómu. Jedno z piatich dvojitých, točitých, gotických schodísk v Európe. (Za ďalšími by ste museli ísť do Grazu, Šegešváru, Kluži či do Prahy.) Výstup po týchto schodoch nie je fyzicky náročný a za pár minút oceníte dômyselnosť gotických staviteľov. Z kráľovského balkóna je nádherný výhľad na celú strednú časť Dómu i na krásnu len teraz zrekonštruovanú secesnú fresku naproti. Ocitnete sa na mieste, kde sa zrejme vystavovala najsvätejšia Svätá krv (viď bod 4).
 
2.Celokovový oltár je údajne jediný v Európe. Až kým sa človek nedotkne, neuverí, že tento vysoký bočný oltár svätého Kríža je odliaty zo železa. V r. 1931 ho posvätili na pamiatku obetí 1. svetovej vojny. Je vraj odliaty zo zbraní použitých v tejto vojne.
 
3.Miesto, kde nájdete relikvie sv. Kríža, sv. Alžbety, sv. Ondreja apoštola i troch sv. košických mučeníkov.
 
4.Miesto kultu Kristovej krvi. V stredoveku v predošlom kostole (postavenom na tom istom mieste) nepozorný kňaz vylial červené víno. Stalo sa to po Premenení, čiže išlo už o Svätú Krv. Takto vytvorený obrazec na podložke jasne pripomínal Ukrižovaného. To nemohla byť náhoda. Na miesto zázraku prichádzali tisíce pútnikov a prítomnosť Kristovej Krvi uznal i pápež Bonifác IX. (1402).

5.Kópia plačúcej ikony z mesta Mária Pócs.Po tom ako v r.1696 ikona v maďarskom meste Pócs zaslzila, cisár Leopold I. ju nariadil previezť do Viedne. Cestou cez Košice jezuiti z Barce dali vyhotoviť jej kópiu. Originál je doteraz blízko hlavného oltára Dómu sv. Štefana vo Viedni. Zaujímavosťou je, že kópia zhotovená pre Pócs zaslzila ešte dvakrát (1715 a 1905).
 
6.Najkrajší výhľad na Košice je z Dómskej veže. Počas výstupu uvidíte hodinový stroj i zvony, na ktorých mladý košický zvonár zvonieva každú nedeľu. Ručné zvonenie na Slovensku je kandidátom na zápis do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

7.Reliéf Posledného súdu. Najkrajší vchod do Dómu nie je hlavný, ale od severu. Nad dverami je vidno v dvoch pásoch stredovekú predstavu Posledného súdu. V hornom je Ježiš na nebesiach ako Sudca. V dolnom pokojní ľudia mieria k nebeskej bráne, hriešnici opačným smerom do tlamy Leviathan. Mŕtvi vstávajú z hrobov a medzi zatratenými zbadáme aj biskupa či mníšku.
 
8.Sväté omše v latinčine. Každú nedeľu o 9:00 v stredovekom interiéri kňaz slúži bohoslužbu obety v jazyku stredovekej Európy. Zbor Gregoriana spieva zakaždým iné barokové i renesančné piesne. V mysli i srdciach sa takto môžete posunúť o pár storočí dozadu a/alebo zjednotiť s veriacimi celého sveta prostredníctvom univerzálneho jazyka rímskokatolíckej cirkvi.
 
9.Krypta Rákócziho (za ktorého bojoval istý čas aj Jánošík), vzácny4-krídlový oltár sv. Alžbety, krstiteľnica staršia než Dóm, labyrint schodísk vo veži, fresky zo 16. storočia, obrovský organ, fantastické chrliče, nádherný secesný luster... Takýchto detailov i príbehov ukrýva Dóm sv. Alžbety omnoho viac. Aj tohto roku je Dóm v prelomovom období. Ešte nikdy sa reštaurovanie (trvá od roku 1986) nerozbehlo tak ako teraz. Medzi prvými môžete uvidieť čerstvo zrekonštruované časti, ku ktorým pribúdajú každý mesiac ďalšie.  Aj počas rekonštrukcie sa v Dóme konajú bohoslužby a udeľujú sviatosti: http://www.dokostola.sk/kostol/dom-sv-alzbety

10.  Ako kostol opeknie po reštaurovaní, môžete uvidieť, ak vstúpite do Kaplnky sv. Michala. Dostala cenu Fénix za najlepšie zreštaurovanú pamiatku. Je nemenej krásnou pamiatkou gotiky zo 14. storočia a znova slúži naplno svojmu účelu. Pre turistov je takisto prístupná. Stačí sa informovať u sprievodcov v Dóme.

Omše v Kaplnke sv. Michala: http://www.dokostola.sk/kostol/410120-kaplnka-sv-michala

Sprievodcovia v Dóme, ktorí Vám radi sprístupnia aj niektoré jeho časti, ktoré sú uzamknuté, a/alebo podajú výklad, sú k dispozícii:
Pondelok: 13:00 -- 17:00
Utorok -- Piatok: 9:00 -- 17:00
Sobota: 9:00 -- 13:00

Možnosť výkladu v slovenskom i maďarskom jazyku.
Kontakt na službukonajúceho sprievodcu: 0918 690 546. Volajte, prosíme, iba v horeuvedených časoch.

Sprievodcovská služba je počas sezóny posilnená a v predlžených časoch.

Pondelok: 13:00 -- 18:00
Utorok -- Piatok: 9:00 -- 18:00
Sobota: 9:00 -- 18:00
Nedeľa: 13:00 -- 18:00

Vonkajšia veža (severná) otvorená v pondelok -- štvrtok a v nedeľu až do 19:00, v piatok a v sobotu až do 20:00.

Možnosť výkladu v slovenskom, anglickom, španielskom, nemeckom a maďarskom jazyku. Na požiadanie zabezpečujeme aj ruský jazyk.

http://www.dom.rimkat.sk/pre-turistov/

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.