Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

POZVÁNKA - Filmový festival na Detskej železnici

Filmový festival na Košickej detskej historickej železnici ponúkne vo svojom LETNOM KINE NA PERÓNE od 14. do 17. augusta kvalitné filmy a kultové komédie. Ich spoločným znakom je, že režiséri do hlavnej alebo vedľajšej úlohy – ako inak – obsadili železnicu, resp. ľudí okolo nej. Do netradičného letného kina sa diváci odvezú historickým kino-vlakom s odchodom vždy o 20:00 zo stanice Čermeľ.

„Detská železnica už druhý rok nie je iba dopravcom, ale aj perspektívnym kultúrnym operátorom. Neodmysliteľnou súčasťou ponuky sú počas celej sezóny divadelné predstavenia, workshopy, koncerty ale aj letné kino. Všetko vďaka projektu Vlak kultúry a zážitkov – Art & fun Košice 2013, ktoré podporilo Ministerstvo kultúry SR, hovorí Ľubomír Lehotský, riaditeľ Košickej detskej historickej železnice a pozýva do letného kina.
„Pre návštevníkov sme od stredy do soboty pripravili malú prehliadku kvalitnej českej a slovenskej filmovej tvorby v príjemnom prostredí na Alpinke. Už v stredu premietneme kultovú súčasnú letnú tragikomédiu zo života na stredne veľkej železničnej stanici v hlavnej úlohe s Jaroslavom Duškom.
Film Karla Kachyňu nás vo štvrtok večer zavedie do obdobia druhej svetovej vojny na dnes už neexistujúcu Považskú lesnú železnicu.
V piatok znova a znova podľahneme neopakovateľným a legendárnym scénam z oscarového filmu Jiřího Menzla: Ostře sledované vlaky.
Čerešničkou na šľahačke bude uvedenie nezabudnuteľnej filmovej komédie Juraja Jakubiska Nevera po slovensky. 138 minútový film natočený v neopakovateľnom prostredí čiernohronskej železničky v Čiernom Balogu s vynikajúcimi hereckými výkonmi premietneme v sobotu večer aj s krátkou prestávkou,“ pozýva predseda OZ Detská železnica Ľubomír Lehotský.   
Vstup na večerné predstavenia je voľný, podmienkou je odviesť sa mimoriadným nočným vláčikom zo stanice Čermeľ vždy o 20.00 hod.
 
O filmoch
Prvý deň filmového festivalu, 14.8. bude patriť súčasnej, primerane suchej, ľahko absurdnej filmovej tragikomédii o stredne veľkej českej stanici v lete – Ješte žiju s věšákem, plácačkou a čepici (2005). Postavami filmu sú staniční zamestnanci, ktorí riešia, alebo sa skôr snažia vo veľmi humornom duchu riešiť svoje malé problémy na pozadí strácajúceho sa genia loci miesta, do ktorého boli zasadení. Pred kamerou sa vedľa známeho Jaroslava Duška objavia herci Igor Chmela, Roman Slovák, Slovenka Petra Beoková a Poliak Riszard Doliński a skvelí neherci Jiří Vymětal a Slovák Jozef Polievka.
Vo štvrtok, 15.8. si pripomenieme jeden z úspešných filmov režiséra Karla Kachyňu, v ktorom sa venuje detským hrdinom, ich veselým i menej veselým príhodám a kde predovšetkým majstrovsky stvárňuje vnútorný svet ich myslenia a citov – Vlak do stanice nebe (1972). Os filmu tvorí úzkokoľajná lesná železnička, okolo ktorej sa rozvíja dej príbehu, ktorý sa odohráva počas poslednej zimy druhej svetovej vojny v malej dedinke v Beskydoch. Hlavnými postavami sú osemročné dievčatko Dáša a jej o málo starší dedinský kamarát Franta. Lyrická balada rozpráva o ich vzťahu a o prebúdzajúcej sa detskej láske. Snímok patrí k tomu najlepšiemu, čo Kachyňa mohol v 70. rokoch vytvoriť.
Oscarový film natočený podľarovnomennej novely Bohumila Hrabala – Ostře sledované vlaky (1966) príde na rad v piatok, 16.8. Dej filmu sa odohráva počas druhej svetovej vojny. Rozpráva príbeh mladučkého eléva Miloša Hrmy, ktorý na malej železničnej stanici cez svoje milostné problémy dospieva na prahu mužstva. Ostře sledované vlaky získali v roku 1968 Oscara za najlepší zahraničný snímok a v rovnakej kategórii boli nominované i na zlatý Glóbus. Filmoví kritici New York Times zaradili Ostře sledované vlakymedzi desať najlepších filmov roku 1967.
Na záver nás v sobotu, 17.8. pobavia skvelí slovenskí herci Milan Kiš, Václav Baur, Zuzana Kronerová, Beáta Znaková, Anton Šulík, Otto Lackovič, Anton Trón a ďalší v kultovej slovenskej komédii o horúcich udalostiach jedného leta – Nevera po slovensky (1979). Príbeh o partii lesných robotníkov, záletnom polesnom a lazníčkach, ktoré prichádzajú na "týždňovky" do polesia uzavrie filmový festival na Košickej detskej historickej železnici.

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.