Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

POZVÁNKA - Hodvábna cesta obrazov Štefánie Gajdošovej-Sikorskej

14. 11. 2013

Východoslovenské múzeum v Košiciach, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja a Poľský klub – spolok Poliakov a ich priateľov na Slovensku pozývajú na otvorenie výstavy obrazov Štefánie Gajdošovej-Sikorskej  Hodvábna cesta 15. novembra 2013 o 16. hodine vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach, Hviezdoslavova 3.Potrvá do 15. Decembra 2013.

Moja Hodvábna cesta

Autorka: Štefánia Gajdošová-Sikorska

 Žiadna cesta, trasa v dejinách ľudstva neznamenala toľko ako Hodvábna cesta. Dokázala spojiť nielen kontinenty, ale aj ľudí, kultúry a poznanie. Tritisíc rokov spájala viac ako 6 400 kilometrov. Moja hodvábna cesta netrvá tak dlho a ani nespája tak dlhú cestu, no spojila veľmi veľa. Východ so západom nášho malého Slovenska, prepojila Slovensko s Poľskom, spojila veľa ľudí, priniesla veľa nového a nepoznaného do môjho života.

Bola to práve cesta do Poľska, kde som sa na jednom medzinárodnom workshope zoznámila s maľbou na hodváb, možnosťami a aj technikami. Bol to len okamih, ale pre mňa veľmi dôležitý. Ten úžasný materiál a jeho možnosti som si okamžite zamilovala. A hlavne tie možnosti maľby, aký je hodváb nepredvídateľný, ako sa s nami hrá, ako dokáže potrápiť, aj prekvapiť. Jeho kvalitu som povýšila na obrazy. Technické nedokonalosti skrývala za krásnu paletu farieb a tónov. Zdalo sa mi, ako znesvätenie použiť ho na úžitkový predmet.

Na mojej hodvábnej ceste som spoznala veľa zaujímavých ľudí, ktorí maľujú na hodváb, snažila som sa niečo naučiť a ísť vlastnou cestou. Netrápila som sa perfekcionalizmom omaľovánok hodvábnych šatiek, ale hľadala som nové spôsoby hry – objavovania – náhod. Inšpiráciou mi bola vždy príroda a jej krásy. Naposledy ma inšpirovali ľudia, priatelia z poľského klubu, ktorí mi vošli do života, mojej cesty – mojej hodvábnej cesty.

http://www.kosice2013.sk/hodvabna-cesta-obrazov-stefanie-gajdosovej-sikorskej/

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.