Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

POZVÁNKA - Košické slávnosti vína 2014

Už ôsmy rok v rade sa stanú Košice na chvíľu hlavným mestom vína. Od 11.-13. septembra si budete môcť vychutnať tie najlepšie vína z domácej či svetovej produkcie. Štýlový areál Katovej bašty, tiež známy ako Rodošto, a tradičná Dolná brána ožijú vinárskymi príbehmi, zaujímavým programom a chutnými špecialitami. Stretnite sa s priateľmi pri pohári dobrého vína!

Košické slávnosti vína sú vrcholom jesene, kedy si mesto pripomína vinárske tradície regiónu a vlastníctvo viníc v tokajskom regióne – v maďarskej tokajskej dedinke Abaújszántó. V Košiciach sa snúbi tradičné s moderným, a tak si návštevníci budú môcť užiť vystúpenia folklórnych skupín, príchod vinného deputátu a komentované ukážky lisovania hroznového muštu. Tradičné ale aj moderné technológie pri výrobe vína odprezentujú vo svojej produkcii samotní vinári, ktorí prinesú do Košíc špičkové slovenské aj zahraničné vína. Spojenie slávností s degustáciami, ktoré budú tento rok prebiehať v partnerských vinotéka riadené renomovanými enológmi a someliérmi sú na Slovensku stále raritou.

Vinárske lokality 
Areál Katovej bašty a podzemný komplex archeologického múzea Dolná brána budú počas troch festivalových dni vinárskymi centrami mesta. V oboch lokalitách návštevníci ochutnajú znamenité slovenské a svetové vína z rôznych vinárskych oblastí. Lákadlom v Katovej bašte budú autentické vína zo Strekovskej oblasti, a to z rodinného vinárstva Kasnyik, Strekov 1075, či z rodinného vinárstva z Novej Viesky – vinárstva Mátyás. Sprievodný program štýlového prostredia na historickom nádvorí Katovej Bašty dotvoria príjemné jazzové tóny, či koncerty Tria Šansón a Heleny Okresovej & Swingland. Predstavia sa tu tiež producenti biovín, ochutených jahodových vín, dovozcovia talianskych a francúzskych vín, či reštaurácie Camelot a Via Roma. Areál bude počas trvania festivalu zastrešený, takže v prípade nepriaznivého počasia o pohodlné a družné hodovanie nebude núdza.

Dolná brána zaujme návštevníkov nielen v podzemí ale aj v na pódiu nad vinárskym mestečkom, a zaručí tak pulzujúcu atmosféru počas celého festivalového diania. Archeologický komplex múzea sa tak stane domovom pre ochutnávky vína, kvalitných syrov a jedla, kde sa okrem vinárstiev budú prezentovať aj vybrané reštaurácie svojimi vychýrenými delikatesami vhodnými k vínu. Novinkou bude aj sekcia Vínko naše východniarske, ktoré prestaví malých výnimočných vinárov z Košického regiónu. Atmosféru dotvorí cigánska hudba Mariána Demetera a chýbať nebude ani populárny lahodný burčiak. “Nadzemie” Dolnej brány naopak ponúkne zaujímavý program na pódiu, kde dobrú náladu vytvoria rôzne hudobné skupiny a súbory. Návštevníci budú môcť naživo vidieť lisovanie hroznového muštu, a pre tých najmenších sú pripravené tvorivé dielne, divadlo a hudobný program. Súčasťou slávnosti bude aj 5. ročník Staromestských trhov, kde sa počas troch festivalových dní predstavia zruční remeselníci a umelci. 

Medzi Dolnou bránou a Areálom Katovej bašty bude pravidelne premávať vláčik. Každá lokalita poskytne iné vychytávky zo sveta vín, a preto určite nezostaňte len pri jednej, ale vychutnajte si obidve!

V sobotu je pre návštevníkov podujatia pripravený aj špeciálny program v Mestskom parku (Petrov sad), v ktorom si budú môcť pozrieť historické predstavenia a rekonštrukcie bojov o mesto Košice v podaní zoskupenia VIA CASSA. 

http://www.visitkosice.eu/sk/kosicke-slavnosti-vina-2014

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

upresnenie

(mbr, 12. 9. 2014 10:27)

nuž maďarská tokajská dedinka Abaújszántó je partnerským mestom Košíc a je to mestečko...