Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

POZVÁNKA - Krásnohorské hradné hry 2014

IX. ročník Krásnohorských hradných hier

9.8.2014

Program
9:00 slávnostný sprievod
9:30 otvorenie turnaja Za Kráľa a za vlasť
10:00 začiatok eliminácií
12:00 posol
12:20 Kráľ Žigmund posilní svoju armádu o mladých regrútov z radov divákov a hlavne detí
13:00 predohra bitky
13:15 príchod Milovaného nepriateľa
13:30 bitka
13:55 zajatec
14:00 semifinále turnaja za Kráľa a za vlasť
15:00 sokoliarske predstavenie
15:30 milovaný nepriateľ
15:50 orientálny tanec
16:00 koncert vrbovské vŕby
16:30 Žán dnes budeš líška
16:50 dobové tance
17:00 finále turnaja za Kráľa a za vlasť
17:50 vyhlásenie víťazov
18:00 zlosovanie tomboly
18:30 Luigi
19:00 koncert Viktor Varga a spol.
21:00 DJ Dominique
23:00 nočná bitka a ohňová šou
0:00 ukončenie stredovekého dňa
0:00 – 2:00 nočná zábava a hudba na hlavnom pódiu

Pod hradom Krásna Hôrka sa opäť stretnú milovníci histórie, aby všetkým zvedavcom z blízkeho aj širokého okolia predviedli ako sa v stredoveku žilo, bojovalo a umieralo. Už celý týždeň pred začiatkom podujatia sa zídu šikovní remeselníci zo všetkých kútov Slovenska, aby vybudovali na lúke pod hradom mohutnú pevnosť a stredoveké mestečko, ktoré bude celý víkend hostiť bojovníkov zo srdca Európy. Do krásnohorskej arény si prídu zmerať svoje sily Rakúšania, Česi, Ukrajinci, Maďari a Slováci. Týmto však zoznam bojovníkov nekončí. V súboji o celý tábor sa pred bránou stretnú vojská z celej histórie – starí Vikingovia budú pochodovať spoločne so švajčiarskou gardou a podporovaní paľbou husitskej artilérie sa vrhnú na hradby, ktoré bude brániť Kráľ Žigmund, Slovania a ďalší udatní bojovníci. Pevnosť však nesmie padnúť za žiadnu cenu! Preto z radov divákov a najmä detí kráľ naverbuje novú armádu, ktorá by mala nachýliť misku váh na jeho stranu. Stredovek však nebol len o bojoch, ale aj o bežnom živote, ktorý budú môcť diváci sledovať počas celého dňa vo vnútri mestečka. Remeselníci budú predávať svoje výrobky a predvádzať svoju zručnosť, kuchári budú variť, piecť, údiť a grilovať sýte pokrmy pre mocných rytierov aj cnostné dámy. Markytánky budú ošetrovať ranených, služobníctvo sa bude starať o hospodárske zvieratá a svojich pánov. Zábava však musí byť neustále prítomná! Veseliť nás budú doboví hudobníci, krásne orientálne tanečnice a dvorné dámy s ich tancami. Klenot nad všetku zábavu nasadia hrdé dravce, čoby páni oblohy, v spolupráci so svojim partnerom majstrom sokoliarom. O predstavenia a ukážky naozaj nebude núdza. My však máme pre divákov pripravené omnoho viac - tombolu, súťaže, atrakcie, divadlo, hry a mnoho ďalšieho. Po ukončení turnaja a slávnostnom vyhlásení víťaza stredoveké mestečko nachvíľu zmĺkne a vrátime sa znovu do súčasnosti, začne zábava na hlavnom pódiu, kde vystúpia obľúbené kapely a hudobníci. Hodinu pred polnocou, keď utíchne hudba, ozvú sa bubny a v stredovekom mestečku sa rozhoria desiatky ohňov. Strážny na veži zvolá „poplach“ a zaznejú salvy diel. Vzduchom budú svišťať horiace šípy a planúce baranidlo bude pravidelne udierať na bránu. Keď však brána padne, nebude to koniec, ale začiatok veľkého vyvrcholenia programu. Po prvýkrát na Slovensku bude nočný BOGUR, najmasívnejší a najtvrdší súboj všetkých doposiaľ bojujúcich rytierov. Po nich nastúpia krásne orientálne tanečnice a ohňová šou. Pre tých, ktorý ešte stále nebudú mať dosť, je do druhej hodiny rannej pripravená hudobná zábava. Celým podujatím od rána až do noci vás bude sprevádzať zlovoľný Krvavý Jorik, ľahkomyseľný Kráľ Žigmund a jeho nepodarený sluha Žán, ktorí sa budú starať o to, aby ste mali celý deň úsmev na perách.
Program s popisom
9:00 slávnostný sprievod cez celý areál podujatia až do vnútra arény – (sprievod 200 až 250 účastníkov podujatia s vlajkami za zvuku bubnov a gájd, v čele sprievodu pôjdu bojovníci turnaja, ktorí budú predstavovaní. Dohromady to bude 70 bojovníkov z 10 tímov a 5 krajín a s nimi budú 30 ďalší pomocníci. Po predstavení tímov do turnaja bude nasledovať ich posledná príprava pred bojom, a kým sa nachystajú sa predstavia ostatné šermiarske, tanečné, hudobné a sokoliarske zoskupenia.
9:30 Kráľ Žigmund otvorí turnaj (predstavenie rozhodcov, vysvetlenie pravidiel, losovanie skupín, zahájenie turnaja)
10:00 začiatok eliminácií (1. Kolo, v ktorom sa vytvoria 3 skupiny a z každej postúpia do semifinále 2 tímy. v každom týme je 5 plne obrnených rytierov vyzbrojených rôznymi zbraňami – meče, sekery, halapartne, falkiony, palcáty a okrem nich aj rôznymi druhmi štítov. Cieľom bojujúcich je zraziť všetkých súperov na zem za pomoci taktiky, stratégie, techniky a hrubej sily. Prehráva ten tým ktorého všetci členovia ležia na zemi. )
12:00 Posol (Kráľ Žigmund dostane správu o tom, že sa blíži nepriateľské vojsko a cestou drancuje a vypaľuje všetky dediny, čo mu stoja v ceste. Kráľ neváha a vyšle veľkú armádu naproti nepriateľom v snahe zachrániť čo najviac dedín. Veľké vojsko vypochoduje preč z tábora a len hŕstka bojovníkov ostane brániť pevnosť.)
12:20 Kráľ Žigmund posilní svoju armádu o mladých regrútov z radov divákov a hlavne detí (Mladí bojovníci budú vyzbrojení tréningovými zbraňami a vyskúšajú si ako útok, tak aj obranu pevnosti.)
13:00 Predohra bitky (Kráľ rozkáže, aby sa do pevnosti stiahli všetci dedinčania, doniesli všetky zásoby a pripravili sa na obliehanie. Kráľ si sadne spolu so svojím sluhom Žánom k rozohranej partii šachu v domnení, že majú dostatok času. Dedinčania nosia zásoby, ale prekvapí ich nájazd skupiny útočníkov. Len s veľkými problémami sa podarí túto skupinu odraziť. Nanešťastie, mnohí dedinčania sa nestihnú schovať a veľká časť zásob sa nedostane za hradby včas. Na zemi ležia mŕtvoly dedinčanov a spálené zásoby, nad krajnou sa vznáša hustý dym a preživší odnášajú ranených a mŕtvych.)
13:15 Príchod Milovaného nepriateľa (Nepriateľské vojská dorazia pred brány pevnosti už o niekoľko minút. Odveký nepriateľ Kráľa Žigmunda, známy ako Krvavý Jorik, vyzve kráľa na osobný súboj, ktorý však dopadne nerozhodne. Vtom Jorik využije chvíľku nepozornosti a Kráľa poraní. Kráľ verí tomu, že je to jeho posledná hodina, a preto urýchlene dá spísať závet. Našťastie sa ukáže, že zranenie nie je tak závažné, ako sa zdá.)
13:30 Bitka (1. útok - formácia ťažkoodencov sa snaží prelomiť bránu. Obrancovia ju podopierajú a vrhajú cez hradby na nepriateľa všetko, čo majú po ruke. Formácia ustúpi dozadu a spustí sa salva z diel, hákovníc a pišťal. Po každom výstrele z dela exploduje kus zeme pred hradbami. Ďalší útok je vedený za pomoci rebríkov. Nepriatelia sa snažia preliezť cez hradby na všetkých možných miestach. Obrancova zhadzujú útočníkov z rebríkov a mnohí padajú z veľkej výšky na zem (do hromád sena). Táto taktika sa takisto neoplatila, a preto útočníci skúsia podkopať hradbu a odpáliť ju trhavinou. Keď obrancovia spozorujú tento plán, otvoria brány a vrhnú sa na kopáčov. Spustí sa boj muža proti mužovi pred bránami. Obrancom sa podarí ukoristiť pripravenú trhavinu, ukryjú sa nazad za bránou, a tak zmaria aj tento plán. Rozzúrení útočníci minú svoj posledný prach na pár posledných výstrelov a chopia sa baranidla, ktorým sa pokúšajú hrubou silou vtrhnúť do pevnosti. Po chvíli brána povolí a rozpúta sa záverečný boj, ktorý sa spočiatku drží vo formáciách, no tie sa rozpadávajú a nastáva boj muža proti mužovi. Vojsko Krvavého Jorika vtrhne do tábora a má v pláne začať rabovať, avšak obrancom sa podarí zraniť a zajať ich vodcu. Ako ostatní zbadajú, že ich vodca padol, tak v zmätku a zdesení hneď začnú utekať. Však bitka stále nekončí, obrancovia sú im v pätách a ďalší muži padajú a ďalší zahynú.
13:55 Zajatec (Zajatý Krvavý Jorik odmieta svoju porážku a žiada o boží súd. Slovom rytiera sa zaväzuje, že do večera sa vráti nazad a bude bojovať o svoju slobodu.)
14:00 Semifinále turnaja za Kráľa a za vlasť (6 postupujúcich tímov bude bojovať o postup do finále)
15:00 Sokoliarske predstavenie (letové ukážky sov, sokolov, orlov a ďalších druhov vtákov)
15:30 Milovaný nepriateľ (Scénicky dokončený príbeh bitky, kedy sa Jorik vracia na boží súd, ale znovu má pripravený ďalší diabolský plán. Kráľ sa obáva súboja a novej zrady, preto ani on nechce nechať nič na náhodu a na príchod svojho milovaného nepriateľa sa dobre pripraví. Všetky plány však zlyhajú a súboj sa uskutoční podľa božieho práva. Jorik je porazený, zbavený titulov a majetku a prisahá vernosť kráľovi.)
15:50 Orientálny tanec
16:00 Koncert vrbovské vŕby
16:30 Žán dnes budeš líška (Humorná scénka pre deti aj dospelých, Jorik tu vystupuje ako obyčajný zbrojnoš)
16:50 Dobové tance
17:00 Finále turnaja za Kráľa a za vlasť
17:50 Vyhlásenie víťazov, odovzdanie cien, predstavenie účinkujúcich v dennom programe a uzatvorenie tábora
18:00 Zlosovanie tomboly
18:30 Luigi (hlavné pódium)
19:00 Koncert Viktor Varga a spol.
21:00 DJ Dominique
23:00 Nočná bitka a ohňová šou (Krvavý Jorik opäť zradí, vytratí sa pod rúškom tmy z pevnosti, zvolá svoju rozprášenú armádu a znovu zaútočí na pevnosť s obrovskou zúrivosťou. V prvej vlne útoku stoja lukostrelci, ktorí svojimi zápalnými šípmi zapália bránu a tábor. Do šachty, ktorú vykopali útočníci v 1. bitke znovu donesú trhavinu a vyhodia bok hradby do povetria. Obrancovia vybiehajú z diery v hradbe, aby odrazili zúrivých protivníkov. Podarí sa im dieru súce zatarasiť, no v zapätí sa zapálené baranidlo vrhá na bránu, ktorú poľahky prerazí. Začne znovu veľký boj vo formáciách, obrancovia sú zatlačení dovnútra. Vtom zavládne ticho a rozsvieti sa denné svetlo (reflektory v areáli). Bojujúci prestanú bojovať a ako keby bez duše sa rozprestrú po celom tábore. V tichosti si sadnú na zem. To je čas pre divákov, aby sa urýchlene presunuli do tábora do jeho zadnej časti, kde budú v bezpečí. Do svetla začnú dunieť bubny. Bojovníci sa postavia do zamrznutých póz a v okamihu, keď zhasnú svetlá sa rozpúta boj v tábore. Po skončení boja sa sformujú 2 veľké formácie, ktoré vstúpia do arény. Znovu sa zažnú svetlá a začne posledný turnaj. Veľký nočný boj, aký na Slovensku ešte nikto nikdy nevidel. Po niekoľkých stretoch poznáme víťaza nočného turnaja. Vojsko odpochoduje a na scéne sa objavia orientálne tanečnice a kaukliari s ohňom. Predvedú skvelú ohňovú šou, ktorú zavŕši posledný súboj Kráľa Žigmunda a Krvavého Jorika, kde budú bojovať ohňom.
0:00 Skončí deň a s ním aj stredoveký sen
0:00 – 2:00 Nočná zábava, hudba na hlavnom pódiu.


!!!!! Varianty programu podľa počasia !!!!!
V prípade dažďa a extrémneho tepla bude podstatná časť programu upravená tak, aby diváci mohli sedieť v suchu a v chládku pod veľkým stanom so stolmi a lavicami, a tak si mohli vychutnať program v strede stanu (dobové tance, orientálne tance, hudobné vystúpenie ...). Ostatný program bude pred stanom na vyvýšenom teréne. S ohľadom na to bude aj brána postavená tak, aby bolo možné sledovať bitku z úkrytu stanu.

Sprievodné atrakcie počas trvania turnaja
Mini zoo
Výstava dravcov
Výstavy zbraní a zbrojí
Dobové tábory
Historická kuchyňa
Lukostreľba pre divákov
Súťaže pre deti aj dospelých
Ukážky remesiel
Jarmok
Tombola
Aréna pre deti

Ďalšie atrakcie
Bojisko (V jednom z táborových kútov bude vyhradené staré bojisko s polámanými mečmi, zbrojami, šípmi a dlhším bojovým odpadom, pri ktorom sa môžu diváci fotografovať)
Kráľovská čokoláda (Najlepšia čokoláda a z nej vyrábané zmrzlinové poháre a kávové koktaily – nezabudnuteľný gurmánsky zážitok.)
Poľský predajca tkanín historických (látky, aké sa na Slovensku nepredávajú)
Šejn - najlepší výrobca štítov
Šermiarska tombola (V rámci tomboly bude mnoho zaujímavých šermiarskych artefaktov.)

http://www.krasnohorskepodhradie.sk/

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.