Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

POZVÁNKA - Multimediálne tanečné divadlo Sándor Márai

Poslednou premiérou sezóny 2012/2013 bude 21. júna uvedenie multimediálneho tanečného divadla Sándor Márai z dielne režiséra a choreografa Ondreja Šotha a hudobného skladateľa a lídra legendárnej skupiny Pražský výběr Michaela Kocába. Predstavenie vzniká v koprodukcii OZ Slavonic Dance Theater a Štátneho divadla Košice s podporou Ministerstva kultúry v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry - Košice 2013.

Experimentálne tanečné divadlo zo života a pôsobenia veľkého spisovateľa Košíc a novinára, vychádza zo spomienok starého Sándora Máraia v San Diegu na jeho detstvo v Košiciach, jeho vzťah k rodičom, židovskej otázke a láske k literatúre. Tvorcovia prostredníctvom tanca sprostredkujú divákom stretnutie so smrťou, boj za spravodlivosť, ale aj nezávislosť myslenia Máraia, ktorý bol odporcom všetkých totalitných režimov a všetkého násilia.

Životná púť Sándora Maraia je strhujúca a jeho reflexia histórie Európy 20. storočia je často veľmi nekompromisná. My sa nesnažíme inscenáciou tlmočiť jeho knihy a myšlienky. To asi hudba a tanec vyjadriť nemôžu. Venujeme sa fascinujúcej osobnosti, ktorá je zásadne spojená s našim stredoeurópskym regiónom a ktorá korene svojich hodnôt celý život spojovala s rodným mestom – Košicami," povedal o inscenácii Kocáb.

Postava Máraia v sebe ukrýva mnoho zaujímavého. Až do nedávnej doby Európa Máraia nepoznala, pretože vydávať jeho diela v komunistických krajinách bolo zakázané a Márai čakal na okamih, kedy zmizne posledný ruský vojak a prídu slobodné voľby. Paradoxom je, že v roku 1989, tesne po smrti syna, si vezme pištoľ a zastrelí sa.

Scénickému riešeniu inscenácie bude dominovať netradičný pohľad autorov, keď sa divák stáva súčasťou javiska a umelec súčasťou hľadiska. Zvláštnosťou v baletnom predstavení bude aj netradičný prvok – stvárnenie Sándora Márai nielen tanečne, ale i činoherne - herecky.

Okrem Šotha a Kocába sa v realizačnom tíme inscenácie stretli scénograf Andrej Ďurík z Prahy, kostýmový návrhár Andrii Sukhanov a libreto napísala Zuzana Mistríková. Herecky Sándora Máraia stvárni Peter Cibula, tanečne Sergii Iegorov, Maksym Sklyar a Andrii Sukhanov. V postave Loly Metzner sa predstavia Eva Sklyarova a Boglárka Kovalski, v úlohe Mefista budú tancovať Vasyl Sevastyanov, Ivan Shekhautsov, Elena Chetvernya a Lyudmyla Vasylyeva, v úlohe speváčky Shoko Yamada a Františka Vargová a v postave Donyiho Igor Pashko a Oleksandr Skopintsev.

www.sdke.sk

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.