Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

POZVÁNKA - Nostalgický víkend historickým vlakom

Víkend plný zážitkov, prekvapení a jázd historickým vlakom pripravil pre turistov a návštevníkov Klub historických koľajových vozidiel (KHKV) Haniska pri Košiciach v spolupráci s Terra Incognita – Krajinou nespoznanou.

Do Dobšinej na program Poklad Sklenenej pani vyrazí historický motorový vozeň Magda s označením M 131.1125 v piatok, 17. 5. o 13:30 hod z košickej hlavnej stanice a v nedeľu, 19. 5. rovnako z hlavnej stanice, o 7:45 hod do Spišského Podhradia za atrakciami Spišského Jeruzalema.
Jazdy sa zároveň konajú v rámci osláv 165. výročia železníc, teda výročia príchodu prvého parného vlaku na územie Slovenska.

„Historický motorový vozeň M 131.1125 populárna „Magda“ sa po čase opäť vydá na tzv. zabudnuté trate východného Slovenska, to znamená na také, kde osobné vlaky už roky nepremávajú.

„Historický vlak však nebude jedinou atrakciou víkendu. Pre návštevníkov Dobšinej a Spišského Podhradia je pripravený bohatý kultúrny program, ktorý pripravili mestá v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom v rámci projektu Terra Incognita – Krajina nespoznaná,“ hovorí Ľubomír Lehotský z Klubu historických koľajových vozidiel.
 
Návštevníkov poteší atraktívny program plný typických aj netypických vystúpení, či súťaží. V Dobšinej v piatok otvorí program folklórna tanečná horúčka, voľba richtára, vystúpenie šermiarov, súťažný program Hľadanie pokladu Sklenenej pani a historická rekonštrukcia vpádu Turkov do mesta. V Spišskom Podhradí je zasa pripravený kultúrno-duchovný program a prehliadka národných prírodných a kultúrno-historických pamiatok UNESCO. Návštevníkom bude k dispozícii sprievodca po Spišskom Jeruzaleme, v Katedrále sv. Martina zaznie Magnifikat, hudobno-poetický recitál a program vyvrcholí ekumenickým koncertom The Deum.
 
Do oboch miest sa môžete vydať autom, či autobusom, no kto by rád cestoval historickým vlakom, je veľmi dôležité, aby si miesto vopred rezervoval!
„Záujemcovia by si nemali rezerváciu bezplatných miesteniek nechávať na poslednú chvíľu. Obsadených už máme viac ako 50% miest. Nech tak urobia čo najskôr, výlučne elektronicky na adrese khkv@khkv.sk,“ dodal Ľ. Lehotský.
 
Po fašiangovej jazde do Krompách sú historické vlaky do Dobšinej a Spišského Podhradia iba začiatkom tohtoročnej série nostalgických jázd, ktorú KHKV pripravil v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom v rámci projektu Terra Incognita – Krajina nespoznaná. „Cestujúci sa môžu tešiť ešte na ďalších 6 podujatí do rôznych kútov Košického kraja. Všade bude pripravený mimoriadne bohatý kultúrny, umelecký, či zábavný program. Okrem spomenutých podujatí zavítame ešte do Štítnika, Moldavy n. Bodvou, Trebišova, Michaloviec či Sp. Novej Vsi. Atraktívna a bohatá sezóna vyvrcholí Hubertovou jazdou v Betliari 12. októbra,“ prezradil Ľubomír Lehotský.
 
Historický expres z Dobšinej sa vracia do Košíc v piatok o 22:20 hod. a v nedeľu zo Spišského Podhradia o 20:05 hod. Podrobný cestovný poriadok nájdete na stránke www.khkv.sk
 
Zuzana Lehotská
 
Terra Incognita – Krajina nespoznaná, je dlhodobý program Košického samosprávneho kraja, ktorý je súčasťou Európskeho hlavného mesta kultúry. Jeho cieľom je ponúknuť návštevníkom Košického kraja možnosti na spoznávanie, objavovanie a zážitky prostredníctvom Vínnej, Gotickej a Železnej cesty.
Klub historických koľajových vozidel sa ako jediný klub svojho druhu v Košickom kraji, venuje záchrane a obnove železničnej histórie. Pravidelne organizuje výlety historickým motorákom M 131.1125, známym aj ako„Magda“ po zrušených a zabudnutých tratiach Slovenska.
 
Kontakt
Zuzana Bobríková, hovorkyňa Košického samosprávneho kraja, 0903 684 214, Zuzana.Bobrikova@vucke.sk
Zuzana Lehotská, Klub historických koľajových vozidel, 0905 496 426, khkv@khkv.sk, www.khkv.sk
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.