Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

POZVÁNKA - Putovná výstava - Myšienkový pochod – poklona Košiciam

MYŠLIENKOVÝ POCHOD – POKLONA KOŠICIAM
PUTOVNÁ VÝSTAVA MÚZEA OTTA HERMANA V MIŠKOVCI

My ľudia – nech žijeme kdekoľvek a kedykedkoľvek – vnímajúc najdôležitejšie črty, sme v podstate rovnakí. Čím viac sa učíme o minulosti, čím rozsiahlejšie vedomosti máme o svete, tým silnejšie sa nám objavujú podobné myšlienky a dokonca rozmýšľame o tých istých veciach. Tieto myšlienky vyvierajú z ľudskej podstaty a celé ľudstvo zlučujú do jediného kolektívneho osudu. Z kardinálnych pojmov - LÁSKA, RODINA, PRÁCA, VIERA, SMRŤ, VÁŠEŇ, VOJNA, TRADÍCIA, ani jeden nie je dôležitejší ako druhý, ba dokonca medzi nimi neexistuje ani ostré rozhranie. Ich spojene nachádzame v pozadí každej ľudskej komunikácie, duchovných produktov a predmetov.

Centrálne pojmy sú spoločné, ale idey sa menili v závistlosti od času a miesta, ba dokonca aj podľa jednitlovcov, preto dostali často veľmi rozličné podoby. V pozadí vzniku muzeálnych zbierok sa nachádzame práve tieto myšlienky, vnímanie týchto javov. Zbierame, uchováme, zisťujeme a približujeme verejnosti všetky hodnoty, ktoré vzniklali ľudskou tvorivosťou počas dlhej doby. Predmety starých vekov svedčia v prvom rade o človeku starých čias, ale v dôsledku pozorného sledovania získame nielen vedomosti, ale aj zážitky. Predmety zhmotňujúce myšlienky sú aj zrkadlom a hľadiac doň sa dostaneme k hlbšiemu poznaniu samých seba.
 
Expozícia hovorí o mysliacom, vnímavom a konajúcom človeku, o mnohorakosti ľudskej identity, o lokálnych špecifikách, ktoré reprezentujú predmety umeleckých, národopisných, archeologických a historických zbierok Múzea Otta Hermana v Miškovci.
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.