Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

Hlinkova - oprava mosta

12. 4. 2014

Zrekonštruovaný most Hlinkova na košickej frekventovanej štvorprúdovej komunikácii odovzdali vo štvrtok 10. apríla do užívania v skrátenom termíne. Podľa zmluvy mali Inžinierske stavby dokončiť rekonštrukciu 25. apríla.
Poškodenie bolo väčšie, ako sa pôvodne predpokladalo a rekonštrukcia zdražela z 1,5 na 1,8 milióna eur. Vláda na svojom zasadaní v Košiciach na riešenie havarijnej situácie na moste na Hlinkovej vyčlenila 1,5 milióna eur.
Počas rekonštrukcie stavbári vymenili pôvodné poškodené nosníky za dvanásť nových, železobetónových predpätých nosníkov. Most dostal nový asfaltový povrch, zábradlie a zvodidlá.

„Pôvodne bola naplánovaná výmena ôsmich nosníkov, bude však treba vymeniť všetkých dvanásť. Počas 40 rokov nebola na moste žiadna údržba, hoci to je z hľadiska bezpečnosti nevyhnutné,“ povedala hovorkyňa mesta Martina Urik Viktorínová.

Rekonštrukcia mosta sa tak predraží. Košiciam finančne pomôže vláda, ktorá mestu poskytne 1,5 milióna eur. Už teraz je však jasné, že tieto peniaze stačiť nebudú.

„Stavba bude drahšia, ale zatiaľ nie je jasné, o koľko oproti pôvodnému rozpočtu. Peniaze však bude musieť nájsť mesto,“ tvrdí hovorkyňa magistrátu.

Most majú dokončiť do pol roka od začiatku opravy a stavbári chcú tento termín aj tak stihnúť.

 

 

Košice 26. októbra (TASR) – Práce na oprave havarijného stavu mosta na Hlinkovej ulici v Košiciach začnú v pondelok 28. októbra. Spojené budú s nevyhnutnými dopravnými obmedzeniami na tomto dôležitom cestnom úseku. Od pondelka približne 9.00 h bude premávka zúžená zo štyroch na dva jazdné pruhy.

"Pre odľahčenie cestnej premávky v úseku odporúčame vodičom využívať aj obchádzkové trasy. Vzhľadom na dodržanie bezpečnosti premávky dôjde k výlukám aj v železničnej doprave," informovala TASR hovorkyňa mesta Košice Martina Urik Viktorínová.

Oprava by mala trvať šesť mesiacov, najdôležitejšie stavebné úkony budú v prípade priaznivého počasia dokončené do konca tohto roka. Vážne poškodené premostenie na frekventovanom dopravnom úseku po rekonštrukcii už nebude ohrozovať automobilovú a železničnú dopravu. Po dočasných opatreniach mesto pristúpilo k trvalému riešeniu narušenia statiky mosta vďaka dotácii 1,5 milióna eur zo štátneho rozpočtu. Peniaze začiatkom októbra schválila vláda SR na výjazdovom rokovaní v Košiciach.

"Vo verejnom obstarávaní s najnižšou cenovou ponukou zvíťazila spoločnosť Inžinierske stavby, a.s., Košice, ktorá koncom uplynulého týždňa predložila harmonogram prác s konkrétnym technologickým postupom," uviedla Viktorínová. Dodávateľ na južnej strane mosta zabezpečí odkrytie vozovky v časti, kde budú vymenené nosníky, odstráni rímsy, poškodené nosníky nahradí novými a vytvorí novú rímsu na okraji mosta. Po týchto úkonoch bude následne vozovka provizórne upravená do pôvodného stavu a zazimovaná. Ihneď ako klimatické podmienky v roku 2014 umožnia v prácach pokračovať, dodávateľ podľa reprofiluje poškodenú konštrukciu celého mostného objektu a vykoná definitívne povrchové úpravy asfalto-betónovým povrchom.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

vláčik

(didinko, 13. 4. 2014 11:01)

A ešte aký parádny vláčik si tam odfotil. Palec hore.

co je to ?

(zoli, 16. 3. 2014 20:35)

Co je ta čiara s kamienkami vo vnútri ? Bude sa dávat novy koberec na celu plochu mosta ? ....

Kvalita nadovsetko

(Marecek, 22. 2. 2014 18:38)

Obrázok 291 hovorí za všetko , teraz to opravili , namalovali a uz je to zatecene ...

Zaciatok

(pavol , 10. 2. 2014 15:38)

No ten začiatok mosta to kotvenie a kúsky zhnitého železa podložene lebo tam chýba kus betónu hnus olámal by som im ruky o rok zas ten most tak bude vyzerať ako teraz ......

Odvodnenie

(Rado, 18. 11. 2013 20:48)

Malo by sa tam aj riešit odvodnenie mosta vody nech sol nepoškodzuje most cez zimu nový betón voda pod mostom stále sa tam drží na vozovke cigánsky bazén......

oprava..

(mIKE , 17. 11. 2013 20:21)

konečne LEN TAK ĎALEJ Pekné FOTKY .... len tak ďalej ...
Bude sa opravovať celý most nové nosníky všetky budu ci ? nové piliere ?....

Most

(Marke, 17. 7. 2013 9:50)

Ved to je smiesne , taky schatrany most , jasne vidiet ze kazdu chvilu spadne a oni (mesto) ma cas na take hry ze vypracovanie posudku do akej miery je most poskodeny a podobne nezmysly , jasne je ten most na spadnutie a mozme byt radi ze este drzi asi uz len silou vole. Uz ta cast mala byt davno uzavreta a davno sa mal rekonstruovat a nie tam carovat s jazdnymi pruhmi a obmedzovanim rychlosti, aj tak je tam problem aby subezne sli dve osobne auta a nie to este autobus alebo nakladne auto. Na buranie L IX sa najdu peniaze lebo stavba ohrozuje zivoty a ten most neohrozuje nase zivoty? A ovela viac zivotov ako zdevastovany bytovy dom na tom prekliatom L IX. Pan boh nam pomahaj pri takom vedeni mesta.

Re: Most

(Lolo, 17. 8. 2013 0:32)

Marke dobre píše, most bol postavený v 70-tych rokoch, zospodu je vodou úplne zdevastovaný, určite aj zvnútra betónovej nosnej časti. Treba vymeniť všetky horizontálne predpäté nosníky

Re: Most

(Lolo, 17. 8. 2013 0:37)

A pýtam sa, kto robil stavebné inšpekčné prehliadky za tie roky, že je most v takom dezolátnom stave, kto zato nesie zodpovednosť, veľmi rád by som vedel.....vedenie mesta, tie neskutočné riadiace odbory čo sú tam, mesto zarastené trávou, z kontajnerov kypí smetie...............asi ich treba defenestrovať..........

Most

(FEro, 13. 6. 2013 10:21)

Dúfam ze aj opravia to osvetlenie a tie káble skrinky okolie zábradlia vyzerá to otrasne ....