Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

Park Moyzesova - revitalizácia

Park Moyzesova v Rádiu Košice 15.11.2012

Jedným z cieľov projektu Košice EHMK 2013 je decentralizovanie kultúry z historického centra mesta bližšie k obytným štvrtiam. Tento zámer sa realizuje prostredníctvom revitalizácie parkov mimo centrálnej mestskej zóny. Obnova zelene, povrchov, skultúrnenie prostredia a doplnenie o potrebnú infraštruktúru prinesie nové možnosti a priestory prezentácie umenia v netradičnom prostredí verejných priestranstiev. Rekonštrukcie parkov sú navrhované s ohľadom na rôzne aktivity a na všetky vekové kategórie.

 

Rekonštrukcia a revitalizácia mestskej aleje Moyzesova, ktorá má výrazné historické hodnoty urbanizmu a vzrastlej zelene, vytvorí kvalitné prírodné prostredie s unikátnou Open air gallery (exteriérová galéria) a možnosťami pre oddych, šport, zábavu a estetické zážitky s plochami slúžiacimi kultúrnym podujatiam. Zatraktívnenie parku Moyzesova rozšíri využitie centrálnej mestskej zóny a umožní organizovanie kultúrnych podujatí rôzneho druhu v parkovom prostredí.

Park Moyzesova SEVER - situácia
Park Moyzesova STRED - situácia
Park Moyzesova JUH - situácia

Účel stavby: kompletná rekonštrukcia výrazného mestotvorného prvku, ktorou je jestvujúca mestská alej s výraznými historickými hodnotami urbanizmu a historickej vzrastlej zelene, kde po rekonštrukcii a revitalizácii vznikne kvalitné prírodné prostredie pre oddych, šport, zábavu a estetické zážitky s plochami slúžiacimi aj pre kultúrne podujatia a výstavníctvo /open gallery/, ktoré sú riešené v zmysle projektu EHMK 2013. 2) Charakter stavby: Rekonštrukcia. 3) Stavba je rozdelená na štyri hlavné stavebné objekty a na jednotlivé pod objekty. Celková plocha riešeného územia: a) park: 35 420 m, b) Fontána: nadzemná časť podzemná časť: 25 m / 12 m. 4) Vlastník pozemkov a zariadení stavby pred aj po ukončení stavby: Mesto Košice. 5) Prevádzkovateľ parku: Správa mestskej zelene Košice, Rastislavova 79, 040 01 Košice. 6) Správca VO: Fy. Eltodo Košice. 7) Užívateľ stavby: široká verejnosť, kultúrne a spoločenské organizácie. 8) Termín ukončenia výstavby: do 31.12.2012. 9) Základné princípy architektonického návrhu riešenia parku: a) zachováva pôvodný kompozičný zámer štvorradovú alej, b) rešpektuje tri línie chodníkov a zachováva ich šírku, c) v maximálnej miere zachováva sadovnícky perspektívne dreviny, d) zachováva jestvujúce druhy drevín a charakter stromoradia, e) rešpektuje koreňovú zónu vzrastlých stromov drevín a nezasahuje do nej stavebnými úpravami (výkopmi, novými spevnenými plochami), f) zabezpečenie bezkolízného pohybu chodcov priečne cez alej návrhom diagonálnych chodníkov na exitujúcich a plánovaných peších trasách, g) obmedziť rušivé vplyvy cestnej premávky ochrannou zeleňou, ktoré by usmernilo pohyb chodcov do vybraných bodov (bezpečné prechádzanie po prechodoch pre chodcov). Návrh ochrannej zelene musí rešpektovať rozhľadové pole vodičov, h) vytvorenie cyklistického chodníka, i) oprava povrchovej úpravy chodníkov, využíva v najväčšej miere nespevné povrchy chodníkov, j) preriešiť napojenie parku na všetky komunikácie formou bezbariérového prechodu, k) rešpektovať priehľady na budovu miestneho úradu v severnej časti, l) kompozične ukončiť alej v južnej aj severnej časti parku s vytvorením plochy pre kultúru a spoločenské aktivity, m) vytvorenie výhľadovej plochy pre osádzanie nových výtvarných diel.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

!!!

(???, 8. 12. 2012 12:03)

Páni tie síce zelené ale predsa chumáče trávy tomu ste vy vraveli zeleň? Navyše tie trávnaté pásy zostanú, tráva by sa ešte len mala vysádzať a priestor pred Infinity arénou bol vždy podľa vás zelený? Ľuďmi pošľapané trávnaté chumáče. Určite je na pohľad reprezentatívnejšie to čo tam je a bude ako to čo tam bolo!
V príspevkoch je spomenutá aj výstavba Auparku... Pred ňou bolo niekoľko desiatok stretnutí širokej verejnosti s architektom, predstaviteľmi mesta a investorom... Chodilo vás neúrekom (zopár desiatok ľudí)! Rovnako pred projektami EHMK bolo viacero stretnutí, ktoré boli avizované v médiach doslova masovo, ak nerátam novinárov a kompetentých, tak zo širokej verejnosti tam bolo pár ľudí... A zrazu chce niekto verejnú diskusiu... V anonymite prostredníctvom internetu ste všetci múdri inžinieri, chcel by som vidieť ako by ste medzinárodnú komisiu presvedčili vy aby sem z projektu EHMK pustili peniaze...

Re: !!!

(erikd, 13. 12. 2012 14:17)

....suhlasim!! myslim ze nakoniec ten park nebude az taky strasny ako sa tu pise, nehovorim ze nemohol vyzerat aj lepsie ale mne sa pozdava a som zvedavy kolko vsade pritomnych "inzinierov" a kritikov sa bude po nom prechadzat a relaxovat :D :D

Re: !!!

(TSz, 13. 12. 2012 14:23)

No nebolo to až také zle-stačilo znížiť výšku chodníkov , vyčistiť obrubníčky a dobudovať chodníky tak,ako ich ľudia za tie roky vyšľapali.Pán architekt a všetci čo to schválili poznajú iba obdlžníky ,betón a neprekáža im,že ľudia znovu šliapu chodníčky cez zeleň,veď čo?Ozaj,kde skončili travertínove obrubníky?

...

(Pavol M., 22. 11. 2012 15:28)

asi mal nejaky vysoko postaveny pan vela dlazdic na predaj

Re: ...alebo dobry džob

(,,bizňis je bizňis,,, 2. 12. 2012 17:26)

Veľa dlaždíc, alebo dobrý džob pre nejakeho znameho z vrchnosti...rekonstrukcia skoncena pred Vianocami, tak stavebnik bude ma pekne Vianoce.
NECHAPEM PRECO MESTO KE VZDY PRED UPRAVOU NAJAKEJ PLOCHY ALEBO CASTI MESTA NEVYHLASI NEJAKE REFERENDUM ALEBO NIECO KDE BY SA MOHLI OBCANIA MESTA K TYMTO ZASAHOM VYJADRIT.....VED PLATIME DANE AJ MESTU PRETO SI MYSLIM ZE MAME PRAVO SPOLUROZHODOVAT O TOM AKE NAšE MESTO BUDE

boze moj

(sklamanie, 23. 11. 2012 19:19)

Po 'krasnom' Auparku, ktory so vsetkych stran meni 100 x tvar, velkost, material aj farbu prisiel na rad dvojity protismer na Sturovej ulici a uz nam pripravuju nasi pani dalsi tahak. Revitalizacia parkov znie nadherne, pateticky, optimisticky...myslim, ze tento termin by sa nemal pouzivat nato, co sa prave deje na Moyzesovej. Zabetonovat parky a nechat tam ostrovceky so stromami je neuveritelne chore a ja len zasnem, ako take nieco niekto mohol dopustit. Preco rovno nevyrubali aj tie stromy a nezaliali to cele betonom??

projekt par excellence

(znalec, 19. 11. 2012 22:44)

ó ty môj vole, konečne trošku betónu v prehnane zelenom meste! A najlepší efekt to bude mať v lete, keď bude v meste 38 stupňov. Aspoň nedostanem teplotný šok, keď budem tadiaľ prechádzať. Však to bolo hrozné, ako taká tráva a celkovo zeleň vedeli náhle ochladiť človeka pred rozohriatym betónom, teraz to už bude super, betón budem mať všade a nech len poriadne sála teplo! A najviac sa teším, že takto to bude vo všetkých "parkoch"! Verím, že zdieľate nadšenie spolu so mnou...

Betonovy park

(Mata, 16. 11. 2012 10:06)

Zabetonovat zeleň??!!! Tomu sa uz v tom pripade neda hovorit park. Jedine, ak betonovy park. Vobec, ale vobec sa mi to nepaci.

Hamba

(Anonim, 13. 11. 2012 9:15)

Este jedna vec , ak sa ribi novi chodnik myslim ze by mal bit vyspadovany tak aby sa na nom voda nedrzala . No skuste sa prejst po novom asvalte smerom od starej sportovej haly k Postovej . Je to bayen voda sa drzi v strede chodnika ,, na prd je chodnik na ktori vam treba GUMAKY !!!!!

Hamba

(Anonim, 13. 11. 2012 9:09)

Ruky zlámat kazdemu curakovi ktori v tejto rvitalizacii pa prsty a vsedci co si naprataly ucty ,,, hamba pan primaor . Jediny kto je spokojny ste vy na ucte vam pribudli €ura to ako ste zrusilu zelen je nepodstatne !!! vsak!? Hlavne je ze penazenky sa nektorim jednotlyvcom naplnili !!! Vo všetkých vyspelých krajinach sa ludia snazia zachranit zelen no Slovensko (Kosice) !? Hamba!!!!

Europske Hlavne Mesto Kvalitneho betonu

(shedd, 25. 10. 2012 21:00)

obohnat stromy betonom to sa len tak nevidi. kamarat kosicky co na to dodava suroviny vyhral terno. chore hlavy co toto schvalili ..

Re: Europske Hlavne Mesto Kvalitneho betonu

(von Tátray, 27. 10. 2012 14:45)

Hlavne tá "ploščaď" pri Starej športovej hale...sorry Infinity Aréne je bombastická.Mali zabetónovať aj celé stromy,aby chcípli čo najskôr...No aspoň,že na tej sivej dlažbe nebude vidieť budúce kvantá vypľutých žuvačiek,ako na Hlavnej...

Nemá chybu!

(von Tátray, 27. 10. 2012 14:39)

Páči sa mi,ako sa pán architekt sekol pri "námestí 2" v časti aleje Sever /Poštová/.Aj malé decko vidí,že to má byť logicky naopak.Dlažba pri prechode pre chodcov je len v polovici šírky prechodu a celé sa to rozširuje a ústi pekne do parkoviska.Keď to začali realizovať,tak som myslel,že sa roboši skopali.Bohužiaľ nie.Už vidím ten zošliapaný trávnik pri prechode a nadávky chodcov,čo budú zakopávať o obrubník a o seba.

Ocakavam....

(R1S0, 3. 9. 2012 23:11)

....tazku fuserinu a polovicate riesenia.
to tomuto mestu ide.

pdf vykresy

(isidor, 13. 8. 2012 13:15)

odkazy na PDF nefunguju, nema ich niekto stiahnute? :/

Re: pdf vykresy

(sckesk, 13. 8. 2012 17:32)

Park Moyzesova som mal stiahnutý, takže už by to malo fungovať, no Komenského a Mestský (zatiaľ) nemám...

Re: pdf vykresy

(shimimi, 13. 8. 2012 18:28)

Ani jeden z tých odkazov nejde. Od kedy si spravil sckesk tie rubriky o parkoch.

Re: Re: pdf vykresy

(sckesk, 13. 8. 2012 19:16)

Všetky výkresy boli na stránke mesta, no odkazy sú tam už nefunkčné (neviem, ale od kedy).
Terajšie odkazy na park Moyzesova som odskúšal v troch prehliadačoch a mne fungujú...