Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

Park Moyzesova - revitalizácia

Park Moyzesova v Rádiu Košice 15.11.2012

Jedným z cieľov projektu Košice EHMK 2013 je decentralizovanie kultúry z historického centra mesta bližšie k obytným štvrtiam. Tento zámer sa realizuje prostredníctvom revitalizácie parkov mimo centrálnej mestskej zóny. Obnova zelene, povrchov, skultúrnenie prostredia a doplnenie o potrebnú infraštruktúru prinesie nové možnosti a priestory prezentácie umenia v netradičnom prostredí verejných priestranstiev. Rekonštrukcie parkov sú navrhované s ohľadom na rôzne aktivity a na všetky vekové kategórie.

 

Rekonštrukcia a revitalizácia mestskej aleje Moyzesova, ktorá má výrazné historické hodnoty urbanizmu a vzrastlej zelene, vytvorí kvalitné prírodné prostredie s unikátnou Open air gallery (exteriérová galéria) a možnosťami pre oddych, šport, zábavu a estetické zážitky s plochami slúžiacimi kultúrnym podujatiam. Zatraktívnenie parku Moyzesova rozšíri využitie centrálnej mestskej zóny a umožní organizovanie kultúrnych podujatí rôzneho druhu v parkovom prostredí.

Park Moyzesova SEVER - situácia
Park Moyzesova STRED - situácia
Park Moyzesova JUH - situácia

Účel stavby: kompletná rekonštrukcia výrazného mestotvorného prvku, ktorou je jestvujúca mestská alej s výraznými historickými hodnotami urbanizmu a historickej vzrastlej zelene, kde po rekonštrukcii a revitalizácii vznikne kvalitné prírodné prostredie pre oddych, šport, zábavu a estetické zážitky s plochami slúžiacimi aj pre kultúrne podujatia a výstavníctvo /open gallery/, ktoré sú riešené v zmysle projektu EHMK 2013. 2) Charakter stavby: Rekonštrukcia. 3) Stavba je rozdelená na štyri hlavné stavebné objekty a na jednotlivé pod objekty. Celková plocha riešeného územia: a) park: 35 420 m, b) Fontána: nadzemná časť podzemná časť: 25 m / 12 m. 4) Vlastník pozemkov a zariadení stavby pred aj po ukončení stavby: Mesto Košice. 5) Prevádzkovateľ parku: Správa mestskej zelene Košice, Rastislavova 79, 040 01 Košice. 6) Správca VO: Fy. Eltodo Košice. 7) Užívateľ stavby: široká verejnosť, kultúrne a spoločenské organizácie. 8) Termín ukončenia výstavby: do 31.12.2012. 9) Základné princípy architektonického návrhu riešenia parku: a) zachováva pôvodný kompozičný zámer štvorradovú alej, b) rešpektuje tri línie chodníkov a zachováva ich šírku, c) v maximálnej miere zachováva sadovnícky perspektívne dreviny, d) zachováva jestvujúce druhy drevín a charakter stromoradia, e) rešpektuje koreňovú zónu vzrastlých stromov drevín a nezasahuje do nej stavebnými úpravami (výkopmi, novými spevnenými plochami), f) zabezpečenie bezkolízného pohybu chodcov priečne cez alej návrhom diagonálnych chodníkov na exitujúcich a plánovaných peších trasách, g) obmedziť rušivé vplyvy cestnej premávky ochrannou zeleňou, ktoré by usmernilo pohyb chodcov do vybraných bodov (bezpečné prechádzanie po prechodoch pre chodcov). Návrh ochrannej zelene musí rešpektovať rozhľadové pole vodičov, h) vytvorenie cyklistického chodníka, i) oprava povrchovej úpravy chodníkov, využíva v najväčšej miere nespevné povrchy chodníkov, j) preriešiť napojenie parku na všetky komunikácie formou bezbariérového prechodu, k) rešpektovať priehľady na budovu miestneho úradu v severnej časti, l) kompozične ukončiť alej v južnej aj severnej časti parku s vytvorením plochy pre kultúru a spoločenské aktivity, m) vytvorenie výhľadovej plochy pre osádzanie nových výtvarných diel.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Fontána

(Peter, 7. 7. 2015 20:05)

Rád by som sa opýtal, prečo je ani nie po dvoch rokoch fontána na Moyzesovej ulici pred UPJŠ nefunkčná? Najmä v čase tropických dní, kedy by to obyvatelia a návštevníci parku určite ocenili.

Re: Fontána

(sckesk, 7. 7. 2015 20:09)

Už som sa nato pýtal pred niekoľkými dňami
http://www.kosicednes.sk/fontany-bez-vody/
no bez odpovede.

zničené

(Mike , 24. 2. 2014 17:34)

smutno nato pozerať také pekné to bolo aspoň lepši pocit sta mat chodiť a teraz ? ostrihať to tam zas stromy vyrezané pred políciou to je a aj to tak tam vyzerá kde sú spomínané kamery na ožranov bezdakov ?....

debilny narod

(Marke, 24. 2. 2014 10:09)

Národ debilov a dementov

no

(R1S0, 18. 2. 2014 22:49)

tak to teda dlho vydrzalo v akej takej forme....

..

(k85, 18. 2. 2014 14:56)

nám tu asi netreba nič nové,hneď sa všetko zničí,počmára..sme národ dementov bohužiaľ :(

Socha

(jaalm, 13. 9. 2013 7:58)

Novoinštalovaná socha je zaujímavá, len bohužiaľ už je poškodená :(
(aj keď sa nachádza pred políciou)

Socha okolie

(Mike , 15. 8. 2013 15:48)

Tu sochu z klučov mohli aspoň pozinkovať ponoriť do zinku určite by viac vydržala .... Fontány ? co sú to zač nielen v tomto parku ale aj inde z nich vyteká voda a nie tam kde by mala ...... Opravte to....

Cyklochodnik cez obrubniky

(autor, 29. 5. 2013 10:17)

ten kto ho prebral, podpisal a zkolaudoval zrejme dlho na bicykli nesedel.

Vivat EHMK!

(von Tátray, 14. 5. 2013 15:28)

Hurááá,na betónovej ploche pri Starej športovej hale pribudla prvá skulptúra aj s návodom na "použitie" umeleckého diela.
Hlavne,že svinstvo po zime nie je dodnes odpratané!Raz darmo,vidlákom kultúru nenanútiš...

travnaty koberec

(autor, 25. 4. 2013 14:06)

na jesen som si vsimol pokusne polozeny maly stvorec travnateho kobereca cca 3m2 myslel som si ze sa bude na jar teda pokladat koberec aby bol zeleny travnik na majove otvorenie parku pripraveny.

Ako sa divam dnes tak koberec polozeny zrejme nebude, kedze nedavno rucne vysiate neprevalcovane semena travy nonstop zobu škorce. Škoda.

Re: travnaty koberec

(von Tátray, 26. 4. 2013 9:51)

Aspoň sa chúďatá po zime najedia...

Dlaždice Spevnenie

(Smith, 28. 3. 2013 12:35)

Tu rozvodnú skriňu posunuli a teraz tam je taká diera ? prečo sa nemyslelo do predu nato ?...
Budú v tom mieste vymenené dlaždice nech je normálny celistvý chodník ? a nie zas diery ?...
Vyzerá to ako nedorobené... a ta hlina okolo stromov sa rozsipuje na chodníky nejako to spevniť nejakou mulčovacou kvorov alebo kamienkami ? vyzeralo by to o moc lepšie podľa mňa ,,,, trebalo by to ešte z rovnať upraviť tu hlinu a vyrovnať tie nerovnosti po zime keď to ešte sadne ...

S pozdravom .....

Re: Dlaždice Spevnenie

(von Tátray, 7. 4. 2013 16:56)

Už to opravili.

ukradnute sachove stoliky

(jaalm, 22. 2. 2013 20:43)

Neuveritelne - este pomaly na nich ani nater nezaschol, a uz ich niekto ukradol. No asi to niekomu na zahradu alebo do bytu/domu bolo treba...
Nemam slov...

Re: ukradnute sachove stoliky

(sckesk, 22. 2. 2013 21:15)

Stolíky asi iba opravujú, keďže boli zle označené / očíslované:
http://youtu.be/GNp9ZUUMpDk

Re: Re: ukradnute sachove stoliky

(jaalm, 24. 2. 2013 18:04)

...no esteze tak
...ale aj napriek tomu, ked vidim ako krizom-krazom je ten park uz teraz schodeny, tak neviem co bude - ked sa zazelena - teda ci vobec trava vyrastie na tych vychodenych cestickach. Ako pozeram ked tadial chodim, tak aby architekt vyhovel vacsine a dal by cesticky tam, kde je to vychodene - obavam sa, ze by to skoncilo takmer cele vydlazdene - a to je nieco, co vsetci kritizuju....

Odflaknuta robota

(Jano, 19. 12. 2012 16:35)

Kratke zastavky,stare zhrdzavene rozvodne skrine priamo na cyklochodniku,niektore lampy osadene takmer rovno do stromu,nemohly byt meter dalej,radsej zrezali pol stromu...,nic sa nerobi dokladne,opravi to niekto zodpovedny?

Re: Odflaknuta robota

(Kubo, 13. 1. 2013 15:46)

Zhrdzavene rozvodne skrine asi nie su majetkom investora a urcite nie su majetkom dodavetela diela, takze nemali moznost siahnut na cudzi majetok, ak by bola lampa meter dalej, ak si to zelate, tak by ste zas asi pindali, ze preco nie su pravidelne atd...

Re: Re: Odflaknuta robota

(Jano, 14. 1. 2013 17:31)

Tie 2 alebo 3 lampy mohli byt kludne o meter,alebo pol mimo stromu,nic by sa nestalo,na pravidelnosti nezalezi.A s majitelmi tych rozvodnych skrin sa to mohlo pri takejto obnove dohodnut,nemyslis?