Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

Rekonštrukcia Dómu sv.Alžbety

2. 9. 2016

Aj keď lešenie je už rozobraté, práce na reštaurovaní baldachýnu kazateľnice stále pokračujú.

 

Reštaurovanie Južnej veže kráľa Mateja 
- exteriér, vonkajší plášť Matejovej veže Dómu svätej Alžbety v Košiciach.

Katedrála Dóm sv. Alžbety spolu s areálom je ako kultúrna pamiatka mimoriadnej hodnoty. Je reprezentantkou, dokumentujúcou historický vývoj spoločnosti. Bola zahrnutá medzi diela celoslovenského významu a uznesením vlády, zo dňa 18.marca 1970, vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku. Stavba katedrály spolu s kaplnkou sv. Michala, znamenala nevšedný prínos pre gotické staviteľstvo a to nielen v rámci Slovenska.
Reštaurátorské práce južnej veže Dómu sv. Alžbety sa týkajú hlavne dôkladného očistenia a petrifikácií kamenného plášťa veže, fiál, balustrády ochodze, vlysov, panelácií, profilovaných ostení gotických okien, sochárskej výzdoby. Dotmelenia poškodených častí architektonickej a sochárskej výzdoby. Farebné retuše a konzervovania povrchov kamenného plášťa. Súčasťou celkovej rekonštrukcie je aj výmena poškodených častín krovu helmice veže a juhozápadnej bočnej lode vrátane dodávky blezkozvodu a ochrany veže proti holubom.
Rekonštrukcia je rozdelená do týchto etáp: Južná veža kráľa Mateja vrchná časť, Južná veža kráľa Mateja spodná časť. Reštaurovanie interiéru Dómu sv. Alžbety spočíva hlavne v reštaurovaní klenbových polí a rebier klenieb. Ďalej v reštaurovaní kamenných stien hlavnej lode a transeptu vrátane ostení vitrážových okien a panelácií. V reštaurovaní oblúkov a zväzkových pilierov. V reštaurovaní kráľovského schodiska, oratória, speváckej empory, stredovekého nápisu a konsekračných krížov. Reštaurovanie interiéru je rozdelené do týchto etáp: Pozdĺžna loď - 1. etapa Kapitulná sakristia - 3. etapa Južná časť priečnej lode a oratórium - 4.etapa Chórový priestor - 5. etapa.
Predpokladaná hodnota zákazky bez DPH: 2637225,4900 EUR
Predpokladaná doba trvania rekonštrukcie: 12 mesiacov

Rekonštrukcia nástennej maľby, ktorá sa nachádza v interiéri nad severným vstupom a zobrazuje život Františka II. Rákocziho od jeho detstva až po smrť vo vyhnanstve. Maľba vznikla v rokoch 1914 až 1916 a jej autorom je Andor Dudics. Súčasťou rekonštrukcie bude aj obnova celej tejto časti Dómu. Práce potrvajú minimálne 1 rok.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Točité schodisko

(Neo, 28. 4. 2016 7:32)

Točité schodisko - katastrofa. Len neplechu tam robí. Aj tak len múry budú ľudia obdivovať. A výhľad na mesto je lepší z druhej veže. Krajšie to bolo bez toho schodiska.

Maľba interiéru Dómu

(Starý Košičan, 7. 12. 2014 17:09)

Zdravím, rád by som sa dozvedel kto je zodpovedný za tú sivú maľbu interiéru, stĺpov ,stropov ,stien , ktorý chorý mozog sprznil pôvodnú pestrú kamennú štruktúru interiéru ? Nikde v Európskych mestách niečo také neuvidíte. Je to smutné že tento klenot Košíc a Slovenska takto dopadol. Kto to zorganizoval ? Kto za to zodpovedá ? Vie to niekto ?

Re: Maľba interiéru Dómu

(sckesk, 7. 12. 2014 18:27)

Obráťte sa na Pamiatkový úrad
http://www.pamiatky.sk/sk/page/kpu-kosice
alebo na firmu, ktorá to reštauruje
http://www.villard.sk/sk/kontakt

...

(marsob, 28. 11. 2014 21:29)

v niektorych tv novinach bolo povedane ze Dom sv.Aalzbety dostane financne prostriedky z norskych fondov. je to pravda?

Re: ...

(sckesk, 28. 11. 2014 22:58)

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/335335-pamiatky-zachranime-aj-vdaka-podpore-z-norska/
Asi to bude na interiér južnej veže.

spristupnenie strechy

(AS, 13. 11. 2014 10:37)

Planuje sa spistupnit aj strecha? Po Milanskej katedrale sa mozte pekne poprechadzat a pokochat vyhladom a zblizka si pozriet prekrasnu vyzdobu strechy.

Re: spristupnenie strechy

(sckesk, 13. 11. 2014 11:28)

V blízkej budúcnosti iste nie. Po tých žľaboch, ktoré sú vraj vyliate olovom, by sa chodiť ani nemalo. A teraz, čo sa tam namontovalo osvetlenie, je v určitých miestach aj sťažený prechod.
Pripravuje sa rekonštrukcia interiéru južnej veže, tak možno o rok by sa mohla sprístupniť pre verejnosť a tiež sa uvažuje aj o otvorení malého balkóna / speváckej tribúnu, ktorá sa nachádza nad pastofóriom.

koniec?

(ms9, 29. 10. 2014 1:56)

už rekonštrukčné práce dokončili? je všetko hotové?

Boh je Laska

(ci pana, 26. 10. 2014 16:18)

To si robia srandu s tym neonovym napisom nad oltarom?

nekonečná rekonštrukcia

(KK, 24. 4. 2014 22:07)

odkedy som sa narodil sa ten Dóm rekonštruuje, ešte som ho jak som nažive nevidel tak aby ani z jednej strany nebolo lešenie, a to mám 29 rokov. Už by fakt mohli definitívne ukončiť tú rekonštrukciu.

rekonštrukcia domu sv.Albety Košice

(jan, 22. 2. 2014 9:13)

mohol by som sa dozvedieť ak nie je dokončená rekonštrukcia domu sv. Alžbety ,kedy bude asi dokončená.Chcel by som ho navštíviť .

Re: rekonštrukcia domu sv.Albety Košice

(sckesk, 22. 2. 2014 9:26)

Presné termíny vám povedať neviem, no počítam, že interiér by mohol byť dokončený na jeseň 2014. Ďalej ale ešte treba zreštaurovať z vonkajšej strany horné časti nad severným a západným portálom a tiež aj celý interiér južnej veže. To ale všetko záleží od financií...

Re: Re: rekonštrukcia domu sv.Albety Košice

(jan, 22. 2. 2014 20:26)

ďakujem

Náter kamenných stĺpov a rebrovania

(Ing.arch. Erika Vašutová, 15. 2. 2014 19:47)

Prosím, mohli by ste mi popísať postup, ktorý bol iste schválený Národným pamiatkovým ústavom ohľadne rekonštrukcie interiéru, konkrétne sa mi jedná o nátery kamenných stĺpov. Bola som nemilo prekvapená vzhľadom rekonštruovaného interiéru Dómu sv. Alžbety. Vopred ďakujem.

Re: Náter kamenných stĺpov a rebrovania

(sckesk, 15. 2. 2014 20:46)

Dobrý deň, táto stránka iba informuje o projektoch v meste Košice, nemá s nimi ale priamo nič spoločné, takže ani postup rekonštrukcie nepoznám.
Skúste kontaktovať firmu Villar, ktorá túto rekonštrukciu realizuje: http://villard.sk/sk/kontakt

Staré rozvody Elektro

(Mike, 1. 8. 2013 15:16)

Aj tie staré nepotrebné lišty od káblov mohli dat preč Pvc Lišty tam nepatria a ani niesu už tam potrebné ....

cndsjkf

(nikto, 25. 12. 2012 17:10)

Katastrofa takto znicit historiu obnovit malby ok to je pekne ale natriet kamen farbou katastrofa

Re: cndsjkf

(sckesk, 25. 12. 2012 17:33)

Steny (a aj špáry) boli natreté aj predtým. Vidno to ešte napr. v interiéry na severnej stene.

„Reštaurátori nachádzajú drobné zrniečka povrchových úprav stien, ktoré boli použité od stredoveku po 19. storočie. Z toho usudzujeme, že interiér bol farebný. Dnes by pôsobil gýčovo, ale taký bol. Bolo iné osvetlenie bez elektriny, iné sklo, takže to vyzeralo ináč. Náterom vlastne kameň chránili pred poškodením,“ tvrdí Markušová.

Čítajte viac: http://kosice.korzar.sme.sk/c/6540007/restauratorov-kosickeho-domu-mata-kristova-krv.html#ixzz2G58alg9G

krása

(flauta35, 10. 5. 2012 19:48)

ozaj je to niečo čarokrásne takto vidieť obnovené staré maľby šikovné ruky ktoré to dokázali-- vypovedá to veľa o historii našeho mesta