Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

Nová Terasa II

 

Obytný súbor Nová Terasa – Radové domy
Priestorová koncepcia návrhu nadväzuje na urbanistickú štruktúru mesta a plánovanú výstavbu projektu „Obytného súboru Nová Terasa“. V zóne má byť prioritou peší pohyb a pomalý, plynulý pohyb autom. Z tejto premisy vychádza priestorové usporiadanie jednotlivých radových domov a veľkosti verejných priestorov. Návrh obytnej zóny tvorí 48 radových rodinných domov. Ide o dva typy dvojpodlažných domov označených ako Standard (38ks) a Premium (10ks), ktoré sú rozlíšené v ich celkovej úžitkovej ploche a polohe v rámci pozemku. Typ Standard má celkovú úžitkovú plochu 111,0 m2 a typ Premium 136,5 m2. Radové domy Premium sú umiestnené popri severovýchodnej a severozápadnej hranice pozemku, typy Standard sú orientované k juhozápadnej a stredovej časti pozemku. Dopravná kostra zóny je tvorená systémom troch obslužných komunikácií, ktoré majú také priestorové usporiadanie, aby zabezpečili plynulú obsluhu územia. Uličný profil je navrhnutý s cieľom zabezpečenia optimálneho pohybu chodcov, cyklistov a automobilov ako aj s ponechaním priestoru pre výsadbu zelene. Priečne na obslužné komunikácie prechádza pešie prepojenie, ktoré v západnej polovici kopíruje ochranné pásmo kanalizácie Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura, čím vzniká rozširený lineárny priestor využiteľný pre rôzne komunitné aktivity obyvateľov radových rodinných domov. Vo východnej časti peší prepoj ústí k detskému ihrisku a pešiemu napojeniu smerom na centrum mesta. Parkovanie pre obyvateľov radových domov je riešené pod prestrešením na parcelách radových domov v počte 96. Zvyšný počet parkovacích miest je umiestnený na koncoch jednotlivých úsekov obslužných komunikácií - 22 miest.

Obytný súbor Nová Terasa – Bytové domy
Predmetom návrhu je umiestnenie 8 samostatne stojacich objektov bytových domov s 216 bytmi a 104 parkovacím státiami v objektoch a 5 samostatne stojacich objektov občianskej vybavenosti R01 až R05 s celkovou úžitkovou plochou 545 m2.
           Projekt bezprostredne nadväzuje na časť stavby „Obytný súbor Nová Terasa – Príprava územia pre bytové domy“ a „Obytný súbor Nová Terasa – Úprava križovatky na Ondavskej ulici“, ktorých náplňou je riešenie územia z hľadiska dopravnej a technickej infraštruktúry v plnom rozsahu pre navrhovanú stavbu obytného centra „Nová Terasa“ vo vyššie uvedenej objektovej skladbe.
            Bytové domy A01 až A04 sú jednosekciové objekty navrhované pozdĺž juhozápadnej časti pozemku. Objekty  majú 7 nadzemných podlaží. V každom objekte je riešených 30 bytov a 10 parkovacích státí na 1. NP. Výška stavby na atike je + 21,800 m.   
            Bytové domy B01 až B04 sú dvojsekciové objekty navrhované pozdĺž severovýchodnej časti pozemku. Objekty majú 5 nadzemných podlaží. V každom objekte je riešených 24 bytov a 16 parkovacích státí na 1. NP. Výška stavby na atike je + 15,800 m.   
            Objekty občianskej vybavenosti R01 až R05 sa navrhujú umiestniť medzi bytovými domami a sú navrhnuté ako jednoduché jednopodlažné budovy s výškou na atike + 4,30 m.

Štúdia navrhuje funkčné využitie územia pre obytnú zástavbu - s lokálnou občianskou vybavenosťou, športoviskami v exponovanej polohe v severozápadnej časti pri Tr. SNP a východnej časti v blízkosti židovského cintorína, bežeckým okruhom lemujúcim areál, námestiami rôznych veľkostí, zeleňou verejnou, poloverejnou a súkromnou. Navrhované funkčné využitie bude architektonicky stvárnené do celkov, v ktorých sa počíta s výstavbou bytových domov a samostatnými objektami občianskej vybavenosti, ktoré sú v priamom kontakte s verejnými priestormi ulíc a námestia. Okolie navrhovanej plochy je olemované zo severovýchodneja severozápadnej strany izolanou zeleňou, ktorá je súčasťou miestneho biokoridoru. Riešené územie svojou hmotovo-priestorovou kompozícou dopľňa nezastavané územie formou kombinovania okolitej zástavby, kde z východnej strany je monobloková viacpodlažná zástavba bytových domov, zo západu za Triedou SNP sa nachádzajú rodinné domy zo záhradami a z juhu je ohraničená veľkou hmotou FNsP. Navrhovaná štruktúra je postavená na kombinácii všetkých týchto typov výstavby. Svojou štruktúrou vytvára prirodzené prelínanie týchto štruktúr so zreteľom na ľudskú mierku, kde je pocitové vnímanie ľudí prechádzajúcich, ale aj bývajúcich v území, primerane zohľadnené. Vytvárajú sa tu nové hlavné spoločenské priestory, doplnené atraktívnymi dodatočnými funkciami.

Mesto Košice oznamuje občanom, že dňa 12.12.2013 mu bol ako dotknutej obci doručený zámer činnosti: „Obytný súbor Nová Terasa“ MČ Košice – Západ, k.ú. Terasa
http://kosice.sk/article.php?id=13478

Posudzovanie vplyvov na ŽP (EIA/SEA)
http://www.enviroportal.sk/sk/eia/detail/obytny-subor-nova-terasa

 

Oznámenie o prerokovaní Urbanistickej štúdie obytnej zóny: Košice, Nová Terasa II
Verejnosť môže podať písomné pripomienky k Urbanistickej štúdii obytnej zóny „Košice, Nová Terasa II " do 30 dní odo dňa zverejnenia tohto oznámenia na adresu:
MMK, Útvar hlavného architekta, Trieda SNP 48/A, 040 11 Košice .
Na pripomienky uplatnené po tejto lehote sa neprihliadne.

http://www.kosice.sk/article.php?id=13332

Ústne pojednávanie spojené s miestnym zisťovaním, ktoré sa uskutoční dňa
 13.mája 2014 (utorok) o 10.00 hod.
 
so stretnutím pozvaných na tunajšom úrade, meste Košice, ref. stavebného úradu, pracovisku Košice – Západ, Trieda SNP 48/A, prízemie, trakt F, č. dv. F 003b.
 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Blbost

(Ladislav , 19. 6. 2014 21:59)

Je to absolutna hlupost stavat tam cokolvek, pokial sa nezlepsi infrastrultura. Ako prve ma zarazilo to ze idu postavit 216 bytov a 104 parkovacich miest. Kto byva pri nemocnoci, tak vie ze je tam problem uz teraz zaparkovat, alebo vobec bezpecne sa pohybovat ci uz autom alebo peso. Parkovacich kapcit je tam maaalo. A tu je vidiet ze investorom vobec nejde o blaho ludi ale o prachy. Takze s vystavbou nesuhlasim. Takyto komplex ovplyvni zivot v sirokom okoli. Hluuupost. Treba stavat parky a najomne byty a nie sukromne investicne akcie typu postavim dom a predam ho za mailand. NIE JE DOPYT. Mladi uz pochopili, a nezadlzia svoje rodiny na dlhe roky vysokou hyposkou. Ved ani tie novostavby co su teraz za nemocnicou nevedia predat, lebo su neskutocne drahe.

Re: Blbost

(Vilo, 4. 3. 2015 20:35)

jasne ze nevedia predat, svedci o tom aj pocet predanych bytov. Netrep ak nevies... Blaho ludi? Ved investor projektoval 2izbovy byt 2 miesta 3oj 3 a 4 styri pokial viem. Predpokladam ze aj teraz to tak nejak bude. Ludia ktory tam budu byvat budu mat miesta na parkovanie. Nieje na vine investor ale mesto ze nevie vystavat parkovacie domy a len stale nejake mini parkoviska ktorymi akurat ukroji zo zelene...

Re: Re: Blbost

(simon, 16. 5. 2016 9:31)

Preco by mesto malo stavat parkovacie miesta pri novej výstavbe? Snáď investor má záujem aby ľudia mali kde parkovať, dokonca má povinnosť. Mesto sa môže starať o meské časti kde sa tento problém naakumuloval, ale väčšina mestských častí nemá peniaze alebo vôlu alebo oboje... okrem toho moderné mesto Košice sa odkláňa od podopry individuálnej dopravy, takže to nebude preferovaný spôsob a nebude ani investovť týmto smerom.

Re: Re: Re: Blbost

(didinko, 2. 6. 2016 20:54)

"moderné mesto Košice sa odkláňa od podopry individuálnej dopravy" - ty si ale srandista... Veď v KE sa dlhodobo bojuje proti používaniu MHD, je z roka na rok menej atraktívna. Z modernizácie el. tratí sa stala fraška, v ktorej sa na trvalo zakonzervoval predošlý dočasný stav. Nevybudoval sa ani jeden prestupný terminál, nevyriešil sa predstaničný priestor, zrušila sa trolejbusová doprava, namiesto električiek sa za eurofondy nakúpil elektroodpad, ktorý nechcú ani v Indii...

Re: Blbost

(Mato, 23. 2. 2018 17:24)

Casom sa to celkom zabavne cita: "NIE JE DOPYT".

vymeník

(Jozef, 16. 3. 2017 11:19)

To fakt ten starý vymeník nezburaju ? na okraji pri nových bytovkách ... služi len na vykonavanie potrieb čiernych občanov... :D

Re: vymeník

(Pmms, 18. 3. 2017 22:56)

Tiez som bol minule zhrozeny, ze tam stale stoji. No neviem si predstavit co nahovorili kupujucim, ze s nim bude a ani, zeby som mal vyhlad nan. Na druhej strane nechcel by som byt v kozi vlastnika ked sa tam nastahuju ludia do bytovky. Ti vyuziju vsetky prostriedky aby sa s nim nieco robilo. A tvarit sa, ze sa ma to netyka nemoze potom nikto zo zodpovednych.

Re: vymeník

(pozorovatel, 12. 5. 2017 16:44)

Ak sa investor nedohodne s UNLP (majitel vymennikovej stanice) a nezburaju ho, resp. nespravia z neho nieco ine (vyuzitelne) tak to budem povazovat za obrovske faux paus a zbytocne znehodnotenie myslim celkom uspesneho projektu....

zrucanina

(Filip , 25. 3. 2016 10:17)

s tou zrucaninou na konci nieco spravia alebo to je mimo ich pozemku?

Pekné ale nuda

(Adam, 21. 11. 2013 21:34)

Mňa už tie prízemné domky nebavia, to nech si stavajú niekde za Košicami. Konečne by tam mali postaviť nejaké 15 poschodové obytné domy, nech to má konečne METSKÉ tvary a nech je sa na čo pozerať. Blízko je električková trať - kapacitná doprava takže by to aj dopravne vyhovovalo... Neviem no, chcelo by to proste výškové budovy a nie rodinné domčeky v strede mesta... Prijal by som tam niečo také ako bolo plánované na území Ťahanoviec IV a V. To by bolo akurát optimálne :-) Aký máte vy názor?

Re: Pekné ale nuda

(.., 29. 10. 2014 23:13)

úplne súhlasím v košiciach chýbajú výškové budovy, a myslím že táto lokalita nie je zlá kedže samotná nemocnica je vysoká

Re: Pekné ale nuda

(peto, 18. 4. 2015 0:20)

TOTALNE SUHLASIM!!!

Re: Pekné ale nuda

(Lukáš, 16. 12. 2013 22:33)

10000% suhlas

nezmysel

(staso, 19. 6. 2014 21:21)

tie domceky to koho napadlo tam postavit, ked nie je dopyt, tak necham to zatial volne.
Chaty tam nebudu??

Re: nezmysel

(Ladislav, 19. 6. 2014 22:01)

Je tam obrovske.mnozstvo bezdomovcov. Treba tam park, hoc aj strazeny.

Domceky??

(Staso, 16. 4. 2014 10:17)

Tie domceky zabili