Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

Rezidencia pri Radnici


Pre zobrazenie najnovšie pridaných fotografií, kliknite na fotku vyššie...

 

6.6.2018 bola pri Rezidencii pri Radnici slávnostne odhalená Lavička Václava Havla
Bližšie info tu:
www.vaclavhavel-library.org/en/havelsplace
cs.wikipedia.org/wi…/Lavi%C4%8Dka_V%C3%A1clava_Havla

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Búracie práce boli ukončené: buracie-prace-na-strojarenskej

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

TLAČOVÁ SPRÁVA

Najpredávanejší bytový areál na Slovensku, košická Rezidencia pri radnici, dopĺňa ponuku o poslednú etapu 118 bytov.

16.3.2017, Košice – Historicky najpredávanejším a zároveň jedným z najrozsiahlejších rezidenčných projektov, ktoré v posledných rokoch vznikli na Slovensku, je bytový areál s komerčnými priestormi a zeleným átriom, Rezidencia pri radnici v centre Košíc. Dnešným dňom zahajuje medzinárodný developerský holding CTR group prostredníctvom svojej slovenskej spoločnosti VSH development predaj poslednej etapy nových bytov v tomto projekte.   

Doplnením ponuky reaguje developer na obrovské tempo predajov, kedy  si z pôvodne ponúkaných 272 bytov v priebehu iba jeden a pol roka našlo nových majiteľov už približne 250 jednotiek. Projekt, ktorý bude úplne dokončený na prelome rokov 2017 a 2018, je takmer rok pred plánovanou kolaudáciou vypredaný z viac ako 90 %.

„Stabilnej dôvery klientov a veľkého záujmu o úplne novú kategóriu bytov All Inclusive, s ktorou sme do Košíc prišli pred rokom a pol, si nesmierne vážime. Taktiež do budúcnosti plánujeme v tomto štandarde realizáciu ďalších projektov,“ približuje Ján Horváth, predseda predstavenstva spoločnosti VSH Development. Naráža tým na fakt, že jeho firma bola v Košiciach jednou z prvých, ktorá ponúkla kompletne dokončené byty vrátane podláh, dverí, obkladov, dlažieb a zariaďovacích predmetov WC a kúpeľní v kvalitatívnom štandarde obvyklom v západnej Európe.

Doplnenie ponuky je potrebné, rok pred dokončením je takmer vypredané
Vedenie spoločnosti sa preto v reakcii na obrovský záujem rozhodlo uvoľniť do predaja aj ďalších 118 bytov s dispozíciami od 1+kk až po 5+kk, ktoré boli pôvodne určené na dlhodobé investície v rámci portfólia holdingu CTR.

„Úspech a vrelé prijatie, ktorého sa nášmu prvému projektu v Košiciach dostalo, vnímame ako veľký záväzok aj do budúcnosti. Preto sme sa rozhodli už teraz doplniť ponuku taktiež o byty, ktoré sme si pôvodne plánovali ponechať a trhovo ich prenajímať,“ vysvetľuje Horváth.

Celkom tak projekt Rezidencia pri radnici ponúka 390 bytových jednotiek, obchodné priestory v prízemí a príjemné zelené átrium vo vnútrobloku budovy. Všetky byty doplnené do ponuky disponujú lodžiami, veľkorysými terasami s nádherným výhľadom, alebo žiadanými privátnymi záhradkami v prízemných bytoch. Vzhľadom k tomu, že celý areál vzniká v jednej etape, nebudú budúci obyvatelia rušení a obťažovaní hlukom ani prachom, ako je to obvyklé pri iných projektoch vznikajúcich postupne po etapách.

„Podľa dostupných dát o trhu je navyše Rezidencia pri radnici už teraz, takmer rok pred dokončením, najpredávanejším a jedným z najväčších bytových areálov realizovaných v jednej etape na celom Slovensku,“ uzatvára Ján Horváth z VSH development.

Viac informácií o projekte nájdete na www.priradnici.sk

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Rezidencie pri Radnici

TLAČOVÁ SPRÁVA

Nové byty s výhľadom na historické centrum Košíc idú do predaja
5. 10. 2015, Košice – Spoločnosť VSH development, člen skupiny CTR group, dnes zahájila predaj bytov v projekte Rezidencia pri radnici. Tento rozsiahly polyfunkčný projekt ponúkne 272 bytov a takmer 1 200 m2 retailových priestorov v atraktívnej lokalite historického centra Košíc.

Všetky byty sú ponúkané v štandarde All Inclusive, teda kompletne dokončené, vrátane finálnych povrchov podláh, vnútorných dverí, obkladov, dlažieb a zariaďovacích predmetov v kúpeľniach. 
"Týmto projektom prinášame do Košíc úplne novú kvalitu štandardného vybavenia bytov, ktorá tu doteraz chýbala. Byt stačí len vybaviť nábytkom a môžete sa nasťahovať. Zároveň chceme našich klientov ochrániť pred nekonečným ruchom z dokončovacích stavebných činností v susedných bytoch, čo sa stáva pri väčšine konkurenčných projektov", približuje hlavnú konkurenčnú výhodu projektu predseda predstavenstva VSH development Ján Horváth. "Ďalším bonusom pre klientov je pivnica ku každému bytu, ktorá je už zahrnutá v základnej cene bytu", pokračuje Horváth.

Projekt Rezidencia pri radnici je situovaný na Strojárenskej ulici, v tesnej blízkosti Námestia maratónu mieru a budovy radnice starého mesta. Jedná sa o komplex 3 vzájomne prepojených bytových domov v tvare písmena U, ktoré tak vytvárajú polouzavreté átrium plné zelene. Na prízemí projektu sú navrhnuté komerčné priestory pre supermarket, kaviareň a reštauráciu, ktoré prispejú k väčšiemu komfortu rezidentov. Celkovo Rezidencia pri radnici ponúka 272 bytov kategórií 1 + kk - 4 + kk a tiež 231 podzemných garážových státí.

Výstavba začne ešte tento rok na jeseň a jej predpokladané dokončenie je stanovené na štvrtý kvartál roku 2017. "Ide o najväčší rezidenčný projekt v Košiciach, možno aj na celom Slovensku, stavaný v rámci jednej etapy. Veríme však, že lokalita projektu aj projekt samotný sú natoľko atraktívne, že dopyt po bytoch bude vysoký a projekt sa stane synonymom pre kvalitné a dostupné bývanie v centre Košíc ", uzatvára Horváth.

Pri samotnom projektovaní obytného komplexu Rezidencia pri radnici bol kladený dôraz na použitie vysoko kvalitných materiálov a najnovších technológií s dôrazom na ekologickú úspornosť. Výsledkom tejto snahy sú byty vybavené vo vysokom štandarde a v energetickej náročnosti kategórie B, čo označuje mimoriadne úspornú budovu a zaručí tak budúcim majiteľom veľmi nízke náklady na vykurovanie.
------------------------------------------------------------------------------------------------

Polyfunkčný komplex CTR Strojárenská má vyrásť na mieste zbúranej VÚB na Strojárenskej ulici za Radnicou Starého mesta v Košiciach.
Predpokladané zahájenie výstavby:2015

 

Oznámenie o prerokovaní Urbanistickej štúdie Rezidencia pri radnici - Košice

Mesto Košice - Magistrát mesta Košice oznamuje prerokovanie Urbanistickej štúdie
„Rezidencia pri radnici - Košice".
Verejnosť a dotknuté subjekty môžu podať písomné pripomienky k Urbanistickej štúdii do 30 dní odo dňa zverejnenia tohto oznámenia na adresu:

Magistrát mesta Košice
Útvar hlavného architekta
Trieda SNP 48/A
040 11 Košice

textová časť (3024,086 kB)  grafická časť (2708,693 kB)

Urbanistická štúdia doporučuje vzhľadom na lokalitu využívať strechy pre strešné terasy. Detto platí aj pre byty na ustúpenom 8. podlaží. Taktiež je vhodné riešiť v každom byte terasu, balkón alebo loggiu. Byty na 1.NP by mali mať predzáhradky. Vnútornú štruktúru zástavby námestia je možné riešiť ako dvojpodlažné mestské domy, alternatívne ako objekty s doplnkovou funkciou občianskej vybavenosti na 1. NP, prípadne dvojpodlažnou. Zásobovanie občianskej vybavenosti je dominantne navrhované z obojsmernej komunikácie na východnom okraji objektu. Vstupy sú doporučené orientovať do Strojárenskej ulice a do námestia medzi objektom a hotelom Maratón.

Po obvode zo severnej západnej a východnej strany sú obytné domy so 7 podlažiami a 1 ustúpeným podlažím. Urbanistická štúdia doporučuje pri uskakovaní zvýrazniť posun a dynamiku pri viac ako jednom podlaží. Možným by bola kombinácia 4 + 2 +2 podlažia. 4 podlažia kompozične ukľudnené, dve podlažia dynamizované a dve podlažia pounuté oproti 1. NP.

Juhozápadné fasády dominantne až na rohové byty je vhodné tvoriť kategóriou 1kk s predsadenými loggiami, je možné fasády zdynamizovať aj hrou vysunutých balkónov. Posledné podlažia umožňujú vytvárať strešné terasy. Oba domy sú priestorovo ustúpené aj na oboch okrajoch – severnom a južnom. Tieto domy sú tzv. chodbové. Dom umiestnený na severnom okraji má jedinú možnosť byť typickým sekciovým domom so 4 bytmi na typickom podlaží. Dva byty sú veľkosti 3kk s orientáciou fasád juhovýchod a severozápad, na juhovýchodnej fasáde sú v každej sekcii na typickom podlaží 1 byt 1kk a 1 byt 2kk.
Zástavba okolo stredného kompozične dominantného parku je charakteru mestských domov –dvojpodlažné byty s átriom a s terasou. Zadná strana domov – východná a západná by mala byť bez okien a doporučuje sa ju riešiť ako umelé kopce na strešnom plate – streche podnože- podzemného parkingu. Takto vytvoria pocit menšej mierky aj v parkovej úprave na streche podzemných garáží. Tieto domy alternatívne umožňujú byť riešené s občianskou vybavenosťou na prízemí – kancelárie, ambulancie, ateliéry a s bývaním na poschodí. Je možné predpokladať aj vytvorenie mikrojaslí / škôlky/ v jednom z objektov.
 
Plocha obchodov a služieb – 1300 m2 čistej úžitkovej plochy, úžitková plocha bytov 18 200, počte bytov 350. Základný počet parkovacích miest pre obyvateľov je navrhovaných v podzemnom dvojpodlažnom parkingu. Pri modelovaní detailného možného rozmiestnenia je reálne v ňom riešiť 497 parkovacích miest a 96 miest po obvode areálu. Na teréne a aj v parkingu sú vyhradené parkovacie miesta pre hendikepovaných.

http://www.ctrgroup.cz/16-projekty-v-priprave/41-rezidencia-pri-radnici

http://priradnici.sk/

Mapa

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Kritické pripomienky II.

(Peter Beňo, 25. 8. 2018 17:46)


Ďiaľkové pohľady
Opusťme ale uličnú scénu a pozrime sa na objekt zo vzdialenejšej perspektívy. Pomerne nežiadúce sú pohľady z Hviezdoslavovej ulice, kedy sa nám ukazuje celková výška objemu. Snaha držať výšku na hrane Strojárenskej ulice na 3-4 NP a postupne ju dvíhať terasami sa javí ako východisková - neatakovať ulicu príliš ráznym objemom. Atak však nastáva pri odstupe. Tu sa ale dostávame k dileme, ktorou je poznačené celé mesto: susedná zástavba. Takže investor pochopiteľne využíva výšku susednej zástavby z 50. rokov. Objekt sa tak snaží akosi organicky prispôsobiť južnej, historickej zástavbe a severnej, resp. severozápadnej zástavbe 2. pol. 20. Stor. Ak však odstúpime ďalej, získavame diaľkové pohľady, ktoré nám kolidujú s objektom historickej radnice. Pri konzultácii výšky zástavby sa tieto pohľady neprehodnocovali? Nemyslím si, že ide o neriešiteľný problém. Citlivejší prístup by snáď pomohol ponechať výšku fragmentárne na miestach, ktoré nevidíme z charakteristických pohľadov. Vznikli by strešné terasové priestory, ktoré by azda pridali na atraktivite rezidencie a zjemnili by monolitický charakter objektu, pričom harakterisktické pohľady na radnicu by zostali bez vady. Škoda, že tento aspekt nebol dostatočne prehodnotený a spracovaný. (opäť ÚHA? KPÚ?)

Keby bolo keby
Skúsme si však predstaviť iný variant. Maximalizovanie využitia šírky parcely by prinieslo značný benefit: pre investora, obyvateľa a aj pre občana. Investor by získal viac uličnej scény, s reprezentatívnou fasádou, či dokonca s fasádami a parterom pre obchod a služby. Bolo by viac vlastníkov bytov s atraktívnymi pohľadmi do ulice a blízke pamiatky - budovy múzea, knižnice, radnice a priehľadmi do MPR. Okná hotelu maratón by zrejme tiež nemuseli byť neriešiteľnou dilemou. Záujemca o ubytovanie v hoteli zrejme nebude bazírovať na výhľade na múzeum. Ak áno, nech si vyberie iný hotel. Atraktivita centra mesta predsa spočíva v čomsi inom. Pristavaním čelného traktu k budove SOŠ by bol zjemnený aj atakujúci charakter členenia na východnej strane a vznikol by dvor.. Benefitom pre občanov by bolo jednoducho atraktívne mestské prostredie, ulica, na ktorej je na čo sa pozerať. Takéto riešenie by mohlo viesť k ubratiu výšky v spomínaných častiach, narúšajúcich charakteristické pohľady na radnicu. Citlivejšie riešenie by vytvorilo nie jeden, ale viacero vnútroblokových dvorov, áno takých, ako milujeme v pražských blokoch zo začiatku republiky. Jasne by bol artikulovaný súkromný priestor vlastníkov bytov. A nádvorie? Átrium, možno s centrálnym dufartom, ako ho poznáme zo Strojárenskej :) Verejný priestor, s pokračujúcim parterom. Bytov by možno nebolo 390 ale 362, nie každý by sa snažil ostentatívne orientovať pohľadom na panorámu mesta, pretože vnútorná dvorová, terasová a strešná štruktúra rezidencie by ponúkala iné rozmanité kvality. Ako obyčajne, investor však chce vyťažiť minimálne o chlp viac ako maximum. A architekt?... Úrady?...

Rezidencia pri radnici je ďalšou rozpačitou stavbou a nenaplnenou príležitosťou vniesť “mesto do mesta”. Jej kvality sú skôr formálne a bez hlbšej snahy vyťažiť mestotvorný potenciál. Narušené pohľady na dominantu, ku ktorej sa názov odvoláva a ktorou sa chce pýšiť sa pokúša vyžehliť tehlovým obkladom na uličnej fasáde. Obávam sa však, že mu to veľmi nejde.

Kritické pripomienky I.

(Peter Beňo, 25. 8. 2018 17:44)

Rezidencia pri radnici

Azda najväčším pozitívom objektu je doplnenie chýbajúceho výseku ulice Strojárenská. Dopĺňanie mestotvornej uličnej štruktúry Košice potrebujú ako soľ. Prispieva to k rozširovaniu “mestského pocitu” a tým aj k zvýšeniu hodnoty danej lokality, merateľnej nielen utilitárne - blízkosťou k centru, ale aj kvalitou prostredia. Polyfunkcia, vyjadrená aktívnym parterom s obchodmi a službami a zvyšnými obytnými podlažiami sa konečne ukazuje ako štandardný prístup v tvorbe mestského prostredia.V tomto prípade je rezidencia výrazným obohatením ulice. Bol však tento potenciál dostatočne využitý? Bohužiaľ, nie. V prvom rade je absolútne zarážajúce vyosenie a zapustenie za uličnú čiaru. Táto chyba pôsobí zneisťujúco. To, že budova je postavená “nakrivo” je citeľné už pri frontálnom pohľade. Odpoveďou na tento pocit je pozdĺžny pohľad do ulice, odchýlka je jasne viditeľná. Aký fatálny problém bol pred autormi, ktorý ich nútil k takémuto riešeniu? Natíska sa banálna odpoveď: Stavať do pravých uhlov je jednoduchšie, lacnejšie. Dúfam, že sa mýlim. Zámer doplniť uličnú čiaru sa týmto riešením výrazne degraduje. Ak by však bol blok situovaný paralelne s uličnou čiarou, tak aké má potom opodstatnenie jeho zapustenie, keď rozšírenie chodníka je elegantne vyriešené bodlubím? Ďalším nevyužitím potenciálu ulice sú výrazné odstupy od susedných budov. Bočná strana penziónu Maratón bude pôsobiť naďalej rozpačito. Ako stena s (ne)povolenými malými okennými otvormi, čakajúca na zástavbu, ktorá sa ale nikdy nezrealizuje. Celkovo, odstupy pôsobia ako voľné parcely. Ako píše architekt, prof. Peter Pásztor v stanovisku k urbanistickej štúdii “V každom prípade je však potrebné tento problém riešiť aspoň náznakovo.” Jestvuje určite nejaký spôsob, ako vyhovieť požiadavkám na svetelnosť zo strany susedov. Mimochodom, nič na atraktivite neuberá priestorom v historickej zástavbe ich nahustenosť, práve naopak. Aj v tomto prípade by to bolo v prospech dotvorenia genia loci lokality.
Voľba zástavby v tvare U otvoreného do ulice je autormi obhajovaná, ako píše Pásztor, “odvolávkami na historický vývoj zástavby”. No tento argument akosi nesedí. Išlo o radovú zástavbu, prerušovanú dvormi, pričom stavebný vývoj pokračoval postupným zastavaním čelných dvorovýchj častí a vytvorením dufartov. K budove SOŠ Strojníckej bola pristavaná budova. Čiže ak hovoríme o obnove stavebného vývoja, mali by sme mať v súčasnosti plynulú ulicu. Absencia zreteľnejšej a jasne artikulovanej snahy o dotvorenie tohto konceptu oslabuje atraktivitu lokality.

Zadanie

(Cement, 25. 7. 2017 9:28)

je splnené. Vyťažiť maximum z pozemku! To bude bydleníčko v betónovej krypte... :D

Re: Zadanie

(Beton, 13. 1. 2018 22:35)

A ty kde bývaš "Cement" azda nie v betónovej krypte? A ak nie tak bohužiaľ všetci predsa nemôžu bývať v tehlových domoch s veľkými pozemkami. Nie je to také jednoduché...

Sukromna skupina na FB

(Rasto, 7. 1. 2018 1:50)

Pre buducich majitelov vznikla na FB sukromna skupina:
https://m.facebook.com/groups/132822937419029
Staci poziadat o pridanie.

Stanisko k UŠ Pri radnici, Strojárenská ulica, Košice - 2. časť

(Peter Pásztor, 7. 4. 2014 12:33)

V samotných regulatívoch zástavby UPN HSA je podmienka spracovania urbanistickej štúdie. Takáto podmienka nie je samoúčelná, ale jej riešenie má preveriť možnosť zástavby daného územia a aj použitie limitov stanovených v regulatívoch. Pokiaľ limit výškovej zástavby dovoľuje 7+ 1 uskočené podlažie, je zrejmé, že jeho použitie na podstatnej časti daného územia je už nevhodné, ba neakceptovateľné. Preukazuje to napríklad aj posúdenie dopravnej záťaže oboch prístupových križovatiek.
V UŠ pritom chýba akékoľvek posúdenie daného priestoru z diaľkových pohľadov. Predpokladám, že blok takýchto výškových parametrov bude pôsobiť rovnako nepríjemne v obraze mesta, ako dnes pôsobí na južnom konci Hlavnej ulice dominanta hotela Hilton a na jej severnom konci budova býv. Daňového úradu na Garbiarskej ulici – s ohľadom na plánovaný objem stavebnej hmoty však môže byť psychologický účinok hmoty ešte desivejší!
Koncept bloku sa zdá byť akceptovateľný jedine z vyčisteného pešieho priestoru vnútrobloku – ktorý by mohol byť vcelku príjemným priestorom pre prácu a život – práve tak, ako bude celý blok pôsobiť nepríjemne vo vzťahu k celému okoliu a k mestu, na ktorom vlastne parazituje.
Schválenie predloženej UŠ by som považoval za veľmi nepríjemný precedens pre prípravu ďalších investícií v našom meste, ktoré sa ešte pred niekoľkými mesiacmi hrdilo titulom Európskeho hlavného mesta kultúry. Táto UŠ (aj keď pochádza z dielne renomovaných kolegov architektov) je signálom pre všetkých, že kultúry a kultúrnosti máme už plné zuby!
Z horeuvedených dôvodov nedoporučujem predloženú UŠ schváliť.Košice, 3.4.2014 prof. Ing.arch. Peter Pásztor, PhD.

P.S.: Ja som bol aktivitami EHMK 2013 v Košiciach nadšený (dokonca si myslím, že kritérium kultúrnosti znesú aj takmer všetky stavebné počiny s tým spojené) a nerád by som bol, keby došlo k pretrhnutiu kontinuity kultúrnosti na nastúpenej ceste!

Re: Stanisko k UŠ Pri radnici, Strojárenská ulica, Košice - 2. časť

(Jan balog, 31. 3. 2016 17:17)

Ste fakt chry, pan akoze "architekt" takze blokovat stavby je vas konicek. Keby malo byt slovensko plnr takych ludi ako vy tak ani nepluvnem tym smerom. Vsak chodte vychutnavat vase oblubene dedinske budovy na dedinu a nefrflajte tu pro ti vyskovym budovam ktore sa konecne zacinaju stavat ori centre!!!!@!

Re: Re: Stanisko k UŠ Pri radnici, Strojárenská ulica, Košice - 2. časť

(Tatranka, 8. 4. 2016 8:47)

Poznáte ho osobne? Poznáte jeho prácu? Poznáte jeho odborné znalosti? Ste študovaný architekt? Sotva... Ani súvislú vetu dokopy nedáte, nič v zlom. Pekný deň! :)

Re: Re: Re: Stanisko k UŠ Pri radnici, Strojárenská ulica, Košice - 2. časť

(bez hiltonu, 20. 7. 2017 3:12)

Kosice by vezerali ako dedina.

Stanovisko k UŠ Pri radnici, Strojárenská ulica, Košice - 1. cast

(Peter Pásztor, 7. 4. 2014 12:32)

Osobne som sa nikdy nevedel celkom vyrovnať s existenciou budovy banky na Strojárenskej ulici od Ing.arch. Jána Šprláka-Uličného, ktorej urbanistické začlenenie do prostredia mesta bolo absolútne náhodilé (aj keď jej architektonické kvality nepopieram), a ktorá bola nedávno zbúraná. Zrejme sa tak stalo v nádeji, že bude nahradená novou kvalitnou mestotvornou architektúrou. Dnes stojíme na prahu novej megainvestície - polyfunkčného domu Pri radnici, ktorý však vo mne vyvoláva opätovne zmiešané pocity, a presvedčenie, že starú krivdu na meste sa snažíme liečiť krivdou novou, ktorá však bude mať ďaleko väčší rozsah.
Nechcem sa v tejto chvíli venovať všetkým aspektom navrhovanej výstavby, rád by som sa však venoval problematike urbanistického začlenenia budovy do prostredia, ktoré vyniká svojou agresivitou – napriek tomu, že sa tvári, že dodržiava všetky zásady a regulatívy stanovené Zmenami a doplnkami ÚPN HSA Košice z roku 2011.
Autori projektu doc. Ing. arch. Juraj Koban, Ing. arch. Štefan Pacák, Ing. arch. Peter Koban, Ing. Mgr. art. Radovan Gonos, Ing. arch. Mária Kukučková (KOPA s.r.o, Šoltésovej 1, 040 01 Košice, resp. DGA, Popradská 80, 040 01 Košice) argumentujú v prospech svojej koncepcie vytvorenia nového bloku domov v tvare U odvolávkami na historický vývoj zástavby v danom území. Zabúdajú pri tom na jeden vážny aspekt situovania takýchto polootvorených blokových štruktúr, a to, že takéto bloky sú zo všetkých strán tangované mestskými ulicami. V prípade navrhovaného bloku na Strojárenskej ulici sa akákoľvek dopravná záťaž z takmer 600 plánovných parkovacích miest prenesie iba na jednu ulicu – Strojárenskú, ktorá na to nemá parametre. Cesta z dalších troch strán okolo budovy je evidentne zriadená ako prístupová a požiarna, v žiadnom prípade sa však nedá označiť ako ulica. Ulice v mestskej zástavbe majú vždy obidve strany aktívne. V danom prípade tá východná je z druhej strany ohraničená požiarnym múrom priemyslovky, západná architektonickým nepodarkom hotela Maratón (pravdepodobne ide o znetvorené dielo architekta Oelschlägera, osobnosti EHMK 2013 Košice), kým severná má to šťastie, že sa opiera o zelenú bariéru, ktorá vznikla na nevyužívanom pokusnom políčku priľahlej školy, pričom nad jej ďalším osudom a využitím však visí otáznik, s ktorým však autori urbanistickej štúdie (UŠ) už zjavne nepočítajú.
Základom architektonickej disciplinovanosti a etiky pri zásahoch do mestských štruktúr, resp. zapĺňaní medzier v zástavbe je predovšetkým dodržiavanie uličnej čiary. Predložená UŠ túto podmienku nespĺňa, pretože vytvára v uličnej zástavbe iba solitér bez väzieb na okolitú zástavbu. Pre vstup do mestských štruktúr platí aj princíp zakrývania požiarnych múrov susedných domov – táto zásada je opätovne nesplnená (argumentom majú byť existujúce okná na štítoch susedných objektov priemyslovky a hotela Maratón, ktoré pravdepodobne nie všetky vznikli legálnym spôsobom). V každom prípade je však potrebné tento problém riešiť aspoň náznakovo.
Najväčším problémom sa však javí nadhodnotená hmota budovy (z nej vyplývajú aj obrovské nároky na statickú dopravu), ktorá je v danom prostredí neúnosná. Príklady susedných blokov, s ktorými autori argumentujú sú totiž rádovo nižšie a nepresahujú výšku 3 – 4 nadzemných podlaží. Predložené riešenie pracuje s blokmi výšky 7+1 nadzemných podlaží, ktoré budú spôsobovať nadmerné tienenie susedných parciel, pričom na severnej strane dokonca garantujú pre budúcnosť jej absolútnu nezastavateľnosť!

Re: Stanovisko k UŠ Pri radnici, Strojárenská ulica, Košice - 1. cast

(Tatranka, 3. 7. 2015 17:19)

Áno súhlasím!
Ľudovo povedané a zjednodušené, je to opacha, ktorá nerešpektuje, okrem požiadavky developera vytrieskať maximum z danej parcely, žiadne logické a urbanistické zásady. Keďže som skeptik a mám o našom ÚHA svoju vysoko negatívnu mienku, tak som presvedčený, že tento projekt bude pretlačený do fázy realizácie, a to bez zásadných zmien. Jedine, že by sa obyvatelia mesta proti tomuto projektu v takejto podobe zásadne postavili.
Myslím, že dalšie nové monštrá typu Au Park v našom historickom centre nepotrebujeme!!!

Re: Re: Stanovisko k UŠ Pri radnici, Strojárenská ulica, Košice - 1. cast

(ty si mostrum!!, 29. 1. 2016 18:07)

Ja som sa praveze rozculoval ze s predu je rez. pri radnicibudova prilis nizka. Mali tam dat 5 poschodia a nie 3! Ja NECHCEM zit v meste, ktoreho centrum tvoria budovy 2-3 podlazne. To je DEDINA!!! Pozrite sa na prahu ci budapest, alebo ine mesta ze ake su tamk vysoke budovy. Ale to by ste prv museli aspon raz v zivote opustit mest vazeny pane!!

Re: Re: Re: Stanovisko k UŠ Pri radnici, Strojárenská ulica, Košice - 1. cast

(Tatranka, 19. 2. 2016 9:38)

Povrchné!!! Zjavne z neznalosti problematiky...

Re: Stanovisko k UŠ Pri radnici, Strojárenská ulica, Košice - 1. cast

(jan balog, 29. 1. 2016 18:07)

Ja som sa praveze rozculoval ze s predu je rez. pri radnicibudova prilis nizka. Mali tam dat 5 poschodia a nie 3! Ja NECHCEM zit v meste, ktoreho centrum tvoria budovy 2-3 podlazne. To je DEDINA!!! Pozrite sa na prahu ci budapest, alebo ine mesta ze ake su tamk vysoke budovy. Ale to by ste prv museli aspon raz v zivote opustit mest vazeny pane!!!

Re: Re: Stanovisko k UŠ Pri radnici, Strojárenská ulica, Košice - 1. cast

(Suhlasim, 8. 3. 2016 18:06)

Budovy mohli byt vyssie - Kosice by sa mali konecne stavat ako mesto.

Re: Re: Re: Stanovisko k UŠ Pri radnici, Strojárenská ulica, Košice - 1. cast

(Tatranka, 24. 3. 2016 8:06)

Výškové budovy sa vo veľkomestách v civilizovanom svete nestavajú z roztopaše. Pozemky sú veľmi drahé, tak sa ťahá do výšky. Tu taká potreba nie je a dlho nebude. Tu sa totiž často nedodržiavajú ani základné pravidá urbanizmu a o tomto naše príspevky sú, ale budiž, laikom je to jedno... Skrátka nizke chyže=valal, vysoke chyže=varoš. :D

Re: Re: Re: Re: Stanovisko k UŠ Pri radnici, Strojárenská ulica, Košice - 1. cast

(Jan balog, 31. 3. 2016 17:20)

Chod sa zenska pozriet do pakistanu ci indie a uvidis ze aj tam sa stava krizom krazom. A neprid mi tu s argumentom ze slovensko neni india lebo este aj oni stavaju viac v mestach ako posjrucane slovensko.!!!

Re: Re: Re: Re: Re: Stanovisko k UŠ Pri radnici, Strojárenská ulica, Košice - 1. cast

(Tatranka, 8. 4. 2016 8:38)

Smejem sa hlasno... India a Pakistán sú ozaj civilizované vyspelé a kultúrne krajiny rovnako ako som ja ženská, hehehe... :D

Skrátka samý odborník na architektúru v gumákoch no... Pekný deň.

Re: Re: Re: Re: Stanovisko k UŠ Pri radnici, Strojárenská ulica, Košice - 1. cast

(problem, 20. 7. 2017 1:40)

je v tom ze dedincania povazuju stale Kosice za dedinu a laicky architekte na zaklade toho projektuju dedindku architekturu.

Re: Re: Re: Stanovisko k UŠ Pri radnici, Strojárenská ulica, Košice - 1. cast

(Dedincania hrajuci sa na architektov, 16. 7. 2017 15:24)

Mame dedinskych architektov s obdobia komunizmu, ktorych vykvet ich prace je panelakova terasa a Kosice stale povazuju za dedinu. Je na
case zakat stavat a projektovat stavby v Kosiciach ktore su prisposobene mestu a nie vidieku.