Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

Obnova fontány pri OC Luník 2

Dnes 14.10.2014 bola uvedená do prevádzky zrekonštruovaná fontána architektov Eugena Kramára a Jána Šprláka viažúcej sa na začiatky výstavby sídliska na Luniku II.

Miestne zastupiteľstvo Mestskej časti Košice - Západ na svojom júnovom rokovaní schválilo okrem iného tiež finančné prostriedky vo výške 35 500 eur pre transfer Správe mestskej zelene v Košiciach. Účelom bola rekonštrukcia architektonicky cennej fontány na Luníku II s umeleckým dielom „Sediaca žena“ od akademickej sochárky Márii Bartuszovej, a to podľa spracovanej projektovej dokumentácie odsúhlasenej vlastníkom, správcom a zástupcov autora fontány. Dotácia bola poskytnutá v zmysle všeobecne záväzného nariadenia o poskytovaní dotácií mestskou časťou Západ.

Mestská časť získala tiež finančné prostriedky od darcov a sponzorov na základe darovacích zmlúv uzavretých so spoločnosťami P.B. Capital, a.s. Košice., Slovenská sporiteľňa, Labaš, s.r.o Košice., Dalkia, a.s. , člen skupiny Veolia a Lahoda s.r.o. spolu vo výške 19 000 eur použiteľne účelovo viazaných na rekonštrukciu fontány na Luníku II.

Rekonštrukcia zahrnula nové potrubné rozvody vody vrátane nových čerpadiel pre trysky fontány. Na pôvodné dno bola navezená vrstva štrkodrvi, na ktorú bolo vybetónované nové modré dno požadovanej hĺbky 150 mm. Chod fontány je riadený ručným spínaním a časovým spínačom.

Na vysokú potrebu existencie vodných plôch poukázali tiež odborné závery cezhraničného projektu „ClimCross Development: Partnerstvo pre znižovanie dopadov klimatickej zmeny na rozvoj“, ktorého partnermi uplynulom roku boli mestská časť Košice - Západ, mesto Miškovec, Karpatský rozvojový inštitút v Košiciach a miškovecká Zelená akcia

http://www.kosicezapad.sk/article-item-sk/fontana-na-lunik-ii-obnovena/

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jedným z prvých krokov pre ochranu zdravia byvateľov Terasy pred letnými horúčavami je aj rekonštrukcia fontány pri OC Luník 2, ktorej autorom sú architekti Eugen Kramár a Ján Šprlák. Vo fontáne je osadená socha "Sediaca žena" od pani Márie Bartuszovej.

Vlastníkom fontán v MČ Západ je mesto Košice a správcom Správa mestskej zelene. No keďže bola táto fontána už mnoho rokov nefunkčná, miestnej samospráve sa podarilo nájsť peniaze na jej obnovu a získať naňu aj súhlas od mesta Košice.

21–tisíc eur sa podarilo získať od súkromných firiem, pôsobiacich v okolí fontány a zvyšok do 35–tisíc na celú rekonštrukciu pôjde z rozpočtu mestskej časti.

Správa mestskej zelene začala dnes (11.8.2014) s prácami. Fontána dostane novú technológiu na cirkuláciu vody, obnoví sa dno a trošku sa zníži hladina.


 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

nedorobok

(stan38, 24. 10. 2014 6:51)

dobre fontanu ste opravili a okolie co? nic? tie popraskane komunisticke chodniky so starym popraskanym asfaltom a starymi dogabanymi obrubnikmi ,rinave vyrvate popraskane stare kusky dlazby, kopec smeti naokolo.. fontanu opravia a okolie nechaju zasvinene komunisticke.. takto ta fontana ani nevynikne.. otras,zas polovicna robota..

Re: nedorobok

(stan38, 24. 10. 2014 6:55)

keby ste tam aspon nejaku peknu dlazbu dali-vsak ich je teraz tolko druhov na vyber roznych otienov ci uz v baumaxe abo inde ,nemusi byt taka ako na hlavnej ul. zrovna ale nieco prirodne, co ja viem, ved vymyslite nieco hlavne nech tam neostava ten hnusny zastarany popraskany komunisticky asfalt..a to zasvinene a neupravene okolie az hruuza

Re: Re: nedorobok

(KEtchup, 24. 10. 2014 11:49)

presne tak, ogrcane okolie s azurovou lagunou, ake dojimave.. - nedavno mali v Baumaxe - 30% na vsetko vratane dlazby.. jaaj ale vsak sa musi tender vypisat, lebo by na tom inak nikto z betonarskej lobby ani z mesta nezarobil.. som zabudol.. hlavne ze paska sa s pompou prestrihavala nedavno ze ;)

ach ta farba....

(Teapack, 21. 9. 2014 17:43)

...ta azurova farba (aspon na fotkach) vyzera hrozne - najma v kontraste s okolitymi budovami. Ako zahradny bazen. Nemohli to natriet nabielo ako napr. pred bielym domom? Tam to vyzera velmi dobre... :-/