Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

Protipovodňové opatrenia pri Ťahanovciach

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Odhadované náklady na vybudovanie celej protipovodňovej ochrany Košíc predstavujú približne 40 miliónov eur. Väčšinu by mali uhradiť zdroje Európskej únie.

Košice 10. novembra (TASR) – Ďalšie zrekonštruované úseky ochrannej hrádze rieky Hornád v intraviláne mesta Košíc dnes slávnostne skolaudovali za účasti ministra životného prostredia Petra Žigu a ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Ako uviedol hovorca rezortu životného prostredia Maroš Stano, dnes sa odovzdávali tri stavby. „Je to obslužná komunikácia, využiteľná ako rekreačná cyklotrasa, rozšírenie a úprava koryta pri Ťahanovskom moste a vybudovanie siedmich stabilizačných prahov a oddychového miesta,“ povedal. Celkové náklady sa pri týchto prácach vyšplhali na 650.000 eur bez DPH.

Skúsenosti z dlhotrvajúcej májovej a júnovej povodne v roku 2010 ukázali, že kapacita prietoku Hornádu zvýšená na 400 až 500 metrov kubických vody za sekundu nestačí na bezpečnú ochranu Košíc a je potrebné zvýšiť ju na 757 metrov kubických za sekundu. Preto v ďalšej etape sa zvýši prietoková kapacita Hornádu v celkovej dĺžke 3200 metrov a v záverečnej fáze sa uskutoční úprava hrádze až po Krásnu nad Hornádom v dĺžke takmer päť a pol kilometra.

„Prevencia je v každom prípade lepšia, ako sanácia škôd po povodniach. Už tohtoročné povodne ukázali, že práce na Hornáde majú zmysel a Košičania môžu pokojnejšie spávať,“ povedal Žiga. Dodal, že rekonštrukcia jednotlivých častí 12-kilometrového úseku hrádze Hornádu potrvá do roku 2018.

Minister vnútra vyzdvihol protipovodňové opatrenia, ktoré sa už na Slovensku urobili. „Napríklad pri veľkých povodniach na Dunaji práve protipovodňové opatrenia, urobené za prvej vlády Roberta Fica pomohli Slovensku prežiť s menšími škodami, ako to bolo u našich susedov,“ povedal Kaliňák.

Primátor Košíc Richard Raši vyzdvihol, že pre obyvateľov mesta je prínosom aj to, že okrem protipovodňových opatrení stavba vytvára aj nové rekreačné zóny. „Vyvrcholením bude, keď sa bude dať prejsť na bicykli, korčuliach, či len tak si zabehať od Ťahanoviec až po krásnu nad Hornádom,“ uviedol.

Odhadované náklady na vybudovanie celej protipovodňovej ochrany Košíc predstavujú približne 40 miliónov eur. Väčšinu by mali uhradiť zdroje Európskej únie.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pohostinstvo Súdky sa zatiaľ búrať nebude

V týchto dňoch sa začalo okolo Súdkov s výstavbou oporného betónového múrika.
Pohostinstvo je čiernou stavbou, no po dokončení prác je Slovenský vodohospodársky podnik ochotný s majiteľom Súdkov uzavrieť zmluvu a stavbu dodatočne zlegalizovať, aby mohol podnik po ukončení prác fungovať ďalej, ako doteraz. Záleží už len od majiteľa, či chce a či sa mu podarí vybaviť všetky povolenia. No podľa niektorých zdrojov, niektoré povolenia sa mu vraj získať nepodarí...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Realizácia protipovodňových opatrení pri Ťahanovskom moste, ktorý je asi najkritickejším bodom na rieke Hornád v Košiciach a nevydržal by prípadnú veľkú, storočnú vodu.

Súvisiace odkazy:

Pohostinstvo Súdky musí ustúpiť protipovodňovej ochrane mesta

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Kamene

(Joži, 21. 8. 2014 23:00)

Niesu to vihodene peniaze na tie kamene ? wed ked pride velká voda podla mna ked tie kamene obmyje voda s oboch strán premoči sa ložko to všetko odplvý preč aspon moj názor pribetonovanie o hlinu asi nepomože skor nejaké piloty hlboko a na nie viazat mury .....

Re: Kamene

(KEtchup, 10. 11. 2014 21:40)

tie kamene neboli kupovane ale vybagrovane z koryta pri jeho cisteni a prehlbovani cim sa prace zacali, kamene boli nejaky cas ulozene na brehu oproti a triedili sa na kopy podla velkosti a tvarov aby sa neskor vyuzili pri uprave brehov.. Staci si pozriet celu galeriu od zaciatku. A konieckoncov, okrem toho ze tie upravy splnia viac funkcii, aspon si bude kam sadnut s kofolou ;)

Re: Kamene

(ms9, 10. 9. 2014 14:44)

pán odborník Joži, robia to tak všade a funguje to...určite vedia lepšie ako vy čo robia

Sudky

(Filip, 16. 7. 2014 5:34)

"nevydržal by prípadnú veľkú, storočnú vodu"

Sudky prežili už také vody, o akých sa Košičanom ani nesnívalo :)

Re: Sudky

(ms9, 10. 9. 2014 14:47)

sudky su čierna stavba...teda tam prisiel nejaky podnikavy vymyselnik a postavil si tam bufet...dufam ze ho z tade vyženú...ako by sa ti pacilo keby na tvojom pozemku postavil bufet a kešoval tam peniaze? (patri to vodohospodarom ktorych sa nikto nepytal ci si tam moze postavit bufet)..-.urcite by si to hnal pred sud, oni to dlho nechali tak... a nepytal sa ich nikto, pretoze dobre ten clovek vedel ze mu to nedovolia pretoze to je zaplavove pasmo...co sa neraz ukazalo ked boli sudky pod vodou

Re: Re: Sudky

(Palička, 4. 10. 2014 8:09)

zaujímavé, väčšina "cigánskych" osád je postavená načierno, no tam sa nikto búrať nič neodváži, ale akonáhle niečo funguje tak šup šup to posrať ... celé roky to nikomu nevadilo, a zrazu ... ale ten bar čo je trošku ďalej, tak ten fungoval o 106, aké nečakané ale úplne Slovenské :D

Super

(Pali, 18. 8. 2014 8:49)

Vyzera to super.. ale aj tak mi to nedava rozum.. pokial bola len hlina voda vsiakala do zeme tym nebola voda az tak hlboka.. a teraz ked tam daju kamene tak voda nebude mat kde presakat VYTOPI UZ FAKT VSETKO..:) aspon moja teoria..:D