Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

Rekonštrukcia hate Vyšné Opátske

Ste na facebooku a páči sa vám táto stránka? 
Dajte jej svoj "LIKE" (aj keď vám zato nesľubujeme žiadne výhry).
Ďakujeme.

 

 

Lávka cez Hornád bude uzavretá do 30.9.2015

Oznamujeme vám, že dňa 24.4.2015 sa oficiálne preberá stavenisko pre stavbu: Košice rekonštrukcia hate Vyšné Opátske. Týmto dňom 24.4.2015 sa začínajú práce na samotnej rekonštrukcii stavby, ktorá bude trvať do 31.9.2015. Počas celej doby realizácie prác bude uzatvorený prechod cez lávku, ktorá prepája pravú a ľavú stranu HORNÁDU. Stavenisko bude oplotené a strážené.

 

Súvisiace odkazy:
www.kosice.estranky.sk/splav---nad-jazerom.html

---------------------------------------------------------------------------------------------

V rámci budovania rozsiahlej protipovodňovej ochrany Košíc na rieke Hornád sa dnes začína rekonštrukcia hate v mestskej časti Vyšné Opátske. Investor stavby, Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), š.p., odovzdal stavenisko víťaznému uchádzačovi na dodávku stavebných prác i technologických zariadení akciovej spoločnosti Chemkostav Michalovce.

KOŠICE. Zmluvná cena diela spolufinancovaného z eurofondov je viac ako 2,66 milióna eur bez DPH.

"Cieľom tejto rekonštrukcie je predovšetkým výmena zastaraných a opotrebovaných technologických častí hate, ale aj obnova betónových stavebných prvkov, čím sa dosiahne zabezpečenie požadovanej kapacity hate počas povodňových stavov. V konečnom dôsledku to zvýši protipovodňovú ochranu dotknutého územia o rozlohe približne 60 ha, do ktorého spadá aj časť mesta Košíc," uviedol generálny riaditeľ SVP Marián Supek.

Financovanie projektu je zabezpečené z 80,25 % z Kohézneho fondu Európskej únie, príspevok štátneho rozpočtu je 14,75 % a zvyšných päť percent ide z vlastných zdrojov SVP.

Stavebné práce musia byť ukončené najneskôr do 30. septembra tak, aby sa celá stavba mohla do konca roka uzavrieť aj finančne.

Chcú dodržať harmonogram

Podpredseda predstavenstva Chemkostavu Michalovce Milan Dunaj v tejto súvislosti ubezpečil, že firma vynaloží maximálne úsilie na to, aby realizácia všetkých prác prebiehala podľa harmonogramu a stavebná činnosť obmedzovala občanov čo najmenej.

Riaditeľ Správy povodia Hornádu a Bodvy Peter Hoffman požiadal o pochopenie najmä cyklistov, korčuliarov, rekreačných bežcov a ďalších návštevníkov, pre ktorých dôjde počas nasledujúcej päť- až šesťmesačnej výstavby k čiastočnému obmedzeniu využívania hrádze na rekreačné účely.

Prechádzajúce nákladné autá a stavebné mechanizmy by mohli ohroziť bezpečnosť návštevníkov, preto bude musieť dôjsť k určitým obmedzeniam, ktoré sa však vodohospodári budú snažiť minimalizovať.

Piata stavba

Rekonštrukcia hate Vyšné Opátske je v poradí piatou stavbou budovania rozsiahlej protipovodňovej ochrany Košíc na rieke Hornád, ktorú vláda SR na výjazdovom zasadnutí v októbri 2013 v Košiciach zaradila medzi prioritné protipovodňové stavby na Slovensku.

Vyčlenila na ňu celkovo 40 miliónov eur. Z 12-kilometrového úseku vodohospodári doteraz zrekonštruovali štyri úseky, a to v mestskej časti Džungľa, v oblasti Ťahanovského mosta a dva úseky pod haťou Ťahanovce. Náklady na všetky štyri časti však predstavovali len jeden milión eur.

"Ďalšie úseky budú už finančne náročnejšie. V súčasnosti vodohospodári pracujú aj na výkupe pozemkov pre realizáciu ďalšej etapy úpravy Hornádu pod Ťahanovskou haťou, ktorá bude stáť viac ako päť miliónov eur, no najviac finančných prostriedkov si vyžiada rekonštrukcia Ťahanovskej hate, a to takmer 12 miliónov eur," informoval hovorca SVP Ľuboš Krno.

Hať má už 50 rokov

Hať Vyšné Opátske vybudovali pred 50 rokmi ako súčasť úpravy rieky Hornád za účelom zlepšiť vodohospodárske pomery v povodí. Zabezpečuje vzdutú hladinu vody v rieke nad haťou na odber vody pre U.S. Steel Košice a na výrobu elektrickej energie. Zároveň umožňuje využitie priestorov v okolí vodného diela na rekreáciu. Stavebné časti objektov sú podľa Krna v stave primeranom 50-ročnej prevádzke, počas ktorej bola vykonávaná pravidelná údržba. Dodnes však nebola vykonaná komplexná obnova zariadení.

Okrem rekonštrukcie hate sa v ďalších rokoch bude v mestskej časti Vyšné Opátske a Krásna rekonštruovať aj ďalších 5400 metrov ľavostrannej ochrannej hrádze Hornádu tak, aby zodpovedala povodňovému prietoku tzv. storočnej vody v objeme 727 m3/sek.

Zdroj: TASR

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

fajn

(lucy, 5. 10. 2015 23:35)

Pekne a na urovni, dokonca aj nacas, nakoniec vyborna rekonstrukcia potrebna na tomto polorozpadnutom mieste ako sol :)

tupci,chodci co nechapu..

(presne hej, 24. 7. 2015 14:23)

viete asi preco sa to zacalo robit cez leto?? lebo teraz je najmenej vody.. mali zacat v marci abo kedy? ked je vela vody??

Re: tupci,chodci co nechapu..

(ajka, 12. 8. 2015 12:14)

Odbornikovi na studenu vodu: Nikto nevravi ze to nemaju robit ked je najmenej vody, dotazy su na nahradne riesenie preklenutia brehov kedze na druhej strane su objekty spolocenskeho vyznamu a obchadzka pre pesich je niekolkokilometrova..

Možnosti riešenia dočasného prechodu

(Emil z Košíc, 25. 6. 2015 7:37)

Dobrý deň prajem.
Úctihodný projekt, slušná práca a bezpochyby múdre riešenie.
Bolo by naozaj vhodné pomôcť nielen záhradkárom, ale samozrejme
aj obyvateľom a návštevníkom nájsť cez leto riešenie prechodu dočasným
riešením (poltón, "reťazovka", "kompa", alebo ešte lepšie riešenia).
Je vo výhľade poskytnutie nejakého riešenia? Nedávno sa ešte dalo prechá-
dzať cez valy a pod. Ďakujeme za prípadné riešenie letnej sezóny.
Želám veľa úspechov a zdarný priebeh prác.

Re: Možnosti riešenia dočasného prechodu

(sckesk, 25. 6. 2015 8:28)

Keďže toto je len moja súkromná stránka, na ktorej iba informujem o dianí v meste, mali by ste túto vašu otázku zaslať radšej vodohospodárom, príp. starostom MČ.

Úžasne naplánované

(Lojzo, 25. 4. 2015 21:17)

"firma vynaloží maximálne úsilie na to, aby realizácia všetkých prác prebiehala podľa harmonogramu a stavebná činnosť obmedzovala občanov čo najmenej"... cha cha chaaaa, uz vynalozili, pri planovani harmonogramu presne na leto.. Debilistan toto.

Re: Úžasne naplánované

(Teapack, 12. 5. 2015 20:32)

Ale tak sa zamyslime najprv... Kedy maju robit, v zime?

Re: Re: Úžasne naplánované

(Ajka, 21. 5. 2015 12:21)

Napríklad začať marec-apríl? V poslednej dobe už nie sú také zimy aby sa v marci nedalo začať s takýmito prácami a aby to do leta bolo urobené, v lete je to najviac využívaná časť sídliska, tak isto ako most cez splav, kam sa má ísť obyčajný človek trocha prejsť keď nie je motorizovaný a býva na tomto sídlisku?
Veru "úžasne naplánované, lepšie sa ani nedalo"

Re: Re: Re: Úžasne naplánované

(marek, 23. 5. 2015 20:27)

chces sa prechadzat a si leniva urobit o kilometer 2 viac? :D smiesne

Re: Re: Re: Re: Úžasne naplánované

(Katka, 2. 6. 2015 15:53)

Mily Marek, skus sa ist s mensimi detmi na ich oblubene ihrisko na "zahradke" prejst o 2+2 km dalej tam aj spat koli obchadzke a daj vediet ako si dopadol a ci si ich obe niesol domov na chrbte.. dik ;)

Pokial viem na hati hornad nezamrza a tuto zimu snezilo asi tak jeden tyzden, neverim ze je problem robit to 10 mesiacov v roku mimo letnej 2 mesacnej vychadzkovej spicky..

bocian

(R1S0, 16. 5. 2015 23:37)

krasne momentky bociana!

lodna doprava

(Lodiar, 13. 5. 2015 0:56)

Tí ,čo sa chcete dostať na druhú stranu, bude zabezpečená kompa mojim člnom. Cena 0,50euro /osoba -spiatočný lístok

Dotaz

(Královič, 27. 4. 2015 0:05)

Ak som vlastníkom záhrady na ul. 1. mája a prechádzam cez most pri splave, nie je možné už cez túto trasu prejsť? Viete ma o tom, prosím, informovať aj e-mailom, resp, SMS-kou na č.mob. 0907 397 488. Ďakujem pekne. Královič

Re: Dotaz

(sckesk, 27. 4. 2015 8:17)

Dobrý deň, na stránke sme zverejnili len správu tlačovej agentúry. Bližšie informácie nemáme, nakoľko s týmto projektom nemáme nič spoločné. Skúste kontaktovať Mestskú časť Vyšné Opátske, pod ktorú táto hať patrí.

termin

(Slavka, 25. 4. 2015 20:37)

Som rada, ze ste sa pustili do rekonsrrukcue hate ale horsi termin ste si uz vybrat nemohli. Pocas teplych mesiacov sa tento prechod na druhy breh Hornadu vyuziva najviac. Velmi ma mrzi, ze neberiete ohlad na obcanov, ktori tento prechod vyuzivaju. Rekonstrukciu ste mohli zacat aj v septembri.

Re: termin

(sckesk, 25. 4. 2015 23:47)

Táto web stránka iba informuje o tom,čo sa v meste deje. S touto rekonštrukciou nemá nič spoločné, takže vašu sťažnosť adresujte vodohospodárom.