Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

Rekonštrukcia pitného stojana minerálneho prameňa na Aničke

Rekonštrukcia ukončená.

Minerálny prameň Anička, ľudovo nazývaný Gajdovka, je od dnešného dňa opäť prístupný pre verejnosť. Prameň bol od 12. septembra 2016 vylúčený z prevádzky kvôli plánovanej rekonštrukcii.

Ako uviedla prevádzková námestníčka Správy mestskej zelene v Košiciach (SMsZ) Marta Popríková, rekonštrukcia už bola nevyhnutná, pretože naposledy sa odberné miesto opravovalo pred dvadsiatimi rokmi. "V zlom stave bola už nosná konštrukcia, ktorá niesla kamenné obklady. V nevyhovujúcom stave bol aj prívod vody, elektroinštalácia," povedala. Podľa námestníčky SMsZ bol tento stav spôsobený agresívnym pôsobením minerálnej vody. Celkový rozpočet na rekonštrukciu odberného miesta minerálnej vody bol 32.723 eur.

Voda z Aničky je medzi Košičanmi veľmi obľúbená. Podľa lekárov pomáha pri najmä pri tráviacich problémoch. Archívne záznamy spomínajú výskyt minerálnych prameňov v tejto oblasti už v 14. storočí. Až v roku 1863 bol objavený prameň pri ceste do Ťahanoviec v severnej časti intravilánu mesta Košice. Po prvej svetovej vojne tu boli zriadené kúpele. Neskôr sa táto minerálna voda zvaná vajcovka používala aj na pitné účely. Postupom času bol z hygienických dôvodov zdroj minerálnej vody zlikvidovaný. S využitím sa opäť začalo v roku 1980 zriadením vŕtanej studne hlbokej 13 metrov, no aj tento zdroj bol pre zlikvidovali pre problémy s hygienou..

V roku 1995 bol vybudovaný nový vrtný zdroj minerálnej vody, a to vrtom hlbokým 30 m. Ten slúži svojmu účelu doteraz."Minerálny prameň Anička, ľudovo nazývaný aj Gajdovka je najväčším turistickým lákadlom tohto rekreačného areálu. 

http://www.kosice.sk/article.php?id=18336

 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

pramen

(Mike, 6. 10. 2016 17:41)

Mohli to urobit už celé z nerezu aj vymenit aj potrubie celé od pramena na novo celý altánok ....

Re: pramen

(peter, 14. 10. 2016 3:17)

c.s.a.d. ak vies co tato skratka znamena :D tak to u nas chodi a nikdy sa to nezmeni

Re: pramen

(kosican, 8. 11. 2016 17:20)

tak aspon vonkajsie ustie,resp kohutik. vyvod mas z nerezu a kvalitny mramor.. zvonku to celkom pekne spravili

Re: Re: pramen

(kosican, 29. 11. 2016 23:52)

pardon opravujem nie mramor ale kvalitny prirodny lesteny kamen-zula ,bol som to dnes osobne omrknut, pekna praca ale jedna vec ma hneva ako spravili tlacidla a ten mechanizmus- ze su na senzor a to je zle, teraz vela vody bude zbytocne unikat ,navyse ,teda mali spravit separatny odber ,nie ze sa spustia vsetky 3 naraz ale kazdy sezor na osobitny kohutik.. a ozaj radsej tlacitko ako senzor a bez nastavenia doby tecenia 30 sekund ,strasne plytvanie vodou bude ,este vacsie ako doteraz.. soudruzi to akosi nedomysleli..

Re: Re: Re: pramen

(sckesk, 30. 11. 2016 8:21)

Senzorom sa dá voda aj vypnúť, no asi nikto to nerobí.