Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

Rekonštrukcia železničnej stanice

24. 10. 2018

 

------------------------------------------------------------------------------------------

II.etapa rekonštrukcie staničnej budovy

II. etapa uvažuje s celkovou zmenou dispozície prednej fasády. Objekt sa na prízemí od pravého vchodu v prednej časti rozšíri smerom na juh po predajňu Lidl. Zo západnej strany sa objaví nákladný výťah a únikové schodisko. Objekt "šošovky" na treťom podlaží bude presahovať ponad strechu druhého, kde bude podopieraný sústavou oceľových šikmých stĺpov.

Pôvodný termín zahájenia prác II. etapy bol naplánovaný na 10.10.2014. Ten bol kvôli neskoršiemu nadobudnutiu právoplatnosti stavebného povolenia posunutý na 20.10.2014 . Platnosť stavebného povolenia pre II.etapu je do konca roka 2016.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Momentálne sa pripravuje projektová dokumentácia (Dokumentácia pre stavebné povolenie je v schvaľovacom procese) na II. etapu revitalizácie, ktorej predmetom bude prístavba na priečelí prijímacej budovy vrátane fasády od Staničného námestia, a odstavné a komunikačné plochy pred staničnou budovou. Začiatok týchto prác je naplánovaný na 09/2014 s dokončením do 12/2016.

 Zdroj: http://www.zsr.sk/ Dátum: 13.05.2014

 

1. Práce doteraz realizované v hrubých rysoch v interiéri prijímacej haly:
-              búracie práce na 2. nadzemnom podlaží
-              realizácia 3. nadzemného podlažia (ďalej NP)– statika + stavebná časť
-              výstavba technických miestností na streche budovy (plynová kotolňa, VZT, rozvodňa NN)
-              realizácia svetlíkov na streche budovy
-              realizácia už odovzdaných častí: rozšírenie LIDL-u, PNS stánok, rýchle občerstvenie-bistro, toalety a úschovňa batožín
-              dokončenie čakárne pre cestujúcich na 2. NP – ešte neodovzdané
-              zriadenie eskalátorov (3ks) a osobného výťahu pre verejnosť
-              dodanie a osadenie automatických vstupných posuvných dverí v počte 5 ks na vstupe a výstupe, do podchodov a na 1. nástupisko
-              zriadenie kastlíkov pre rozvody na 1., 2. a 3. NP
-              realizácia elektroinštalácií vrátane trafostanice, aktívneho bleskozvodu
-              štrukturovaná kabeláž pre rozvody ELI, EPS, rozhlas
-              rozvody vzduchotechniky a ústredného kúrenia
-              realizácia únikového a požiarneho schodiska
-              výmena okien na strane od 1. nástupiska
-              zateplenie a finálna úprava fasády od 1. nástupiska 
-              rekonštrukcia 1. nástupiska - odstránenie zatekania  do 1. NP

2. Práce momentálne realizované:
-              pokládka dlažby na 2. a 3. NP
-              realizácia podhľadov a uzavretie kastlíkov na 1., 2. a 3. NP
-              realizácia podhľadov v podchodoch
-              realizácia opláštenia z interiéru SDK stenou na 3. NP
-              dokončenie zábradlí v celom interiéri prijímacej haly
-              dokončenie profesných inštalácii v prevádzke minipotravín v podchode
-              dokončovanie ELI, EPS a rozhlasu v celej budove
-              je realizovaný HaVIS ( hlasový a vizuálny informačný systém )
-              príprava plôch pre komerčné účely 

Dokončenie a odovzdanie všetkých prác je plánovane do konca roku 2014.

Košickú stanicu v noci ovládajú stavbári
(článok v časopise - Železničný semafor - strana 4)

Vyjadrenie ŽSR, 20.02.2012

Zmluva o projekte revitalizácie železničnej stanice Košice bola podpísaná vo februári 2011, následne sa pripravovala dokumentácia pre stavebné povolenie a územné rozhodnutie, projekty úprav prevádzkových priestorov (vo výškovej budove, v budove ŽSR na Masarykovej) a upravovala sa štúdia budúceho stavu.
Po vydaní stavebných povolení boli realizované úpravy (nová elektroinštalácia, nové podlahy, maľby, nové zariadenia hygieny):
vo výškovej budove (šatne vlakových čiat, šatne pre výpravcov, kancelárie komanda...)
a v budove na Masarykovej ulici.
Do týchto upravených priestorov boli dočasne presťahované zložky ŽSR a ZSSK.
Po uvoľnení priestorov október/ november 2011 sa v prijímacej budove začali prípravné práce na vykonanie búracích prác. V decembri 2011 začali búracie práce v prijímacej budove, ktorých cieľom je zistenie technického stavu konštrukcie budovy. Zároveň sa pokračuje v príprave dokumentácie pre územné rozhodnutie. V súčastnosti sú v prijímacej hale vytvorené koridory pre cestujúcich a za týmito koridormi prebiehajú búracie práce.
Cestujúci sú obmedzení len v nevyhnutnom rozsahu, nakoľko rekonštrukcia prebieha za plnej prevádzky ŽST Košice.
Doteraz sa do rekonštrukcie prevádzkových priestorov investovalo 113 048,04 EUR.
Stavba je rozdelená na 3 etapy, skončiť by mala 26 mesiacov po začatí prác.

Staršie fotografie nájdete tu:

 

 

 

Zmluva je podpísaná na sumu 2 800 000 EUR. Celá investícia do rekonštrukcie ŽST Košice je z externého zdroja - prostriedky poskytuje súkromný partner, pričom vložené investície sa stávajú majetkom štátu v správe ŽSR. ŽSR vstupujú do tohto projektu bez vynaloženia finančných prostriedkov, ale formou poskytnutia užívacích práv investorovi ku komerčným nebytovým priestorom v stanici na dobu určitú.
Druhá etapa revitalizácie staničnej budovy ŽST Košice zahŕňa priestory vstupnej haly 1, 2 a 3 nadzemného podlažia, mimo priestorov zákazníckeho centra, ktoré už boli rekonštruované.
V tretej etape bude realizovaná nadstavba a prístavba ŽST Košice.
Rekonštrukčné práce budú zahŕňať komplexnú modernizáciu priestorov (od výmeny elektroinštalácie, ústredného vykurovania, vzduchotechniky, zdravotechnických inštalácií, presklenia, strešnej krytiny, schodiska až po opravu fasády a iné stavebné práce).

www.zsr.sk 
 

 

V zmysle zmluvy o projekte revitalizácie železničnej stanice v Košiciach a jej časového harmonogramu realizácií stavebných prác v prijímacej budove žst. Košice, predchádza vykonanie stavebných úprav na 2. 3. 7 a 9. NP Výškovej budovy a stavebných úprav na 1. NP stavby: Atrakčného obvodu Košice na Masarykovej ul. a to z dôvodu presťahovania pôvodných prevádzkových priestorov v prijímacej budove užívaných zložkami ŽSR alebo tretími subjektmi zabezpečujúcimi fungovanie existujúceho železničného systému do týchto zrekonštruovaných náhradných priestorov.
V súčasnosti bolo Úradom pre reguláciu železničnej dopravy (ÚRŽD) vydané rozhodnutie, ktorým sa povoľuje užívanie vykonaných stavebných úprav na 3. 7 a 9.NP vo Výškovej budove (pre 2.NP je na ÚRŽD nariadené ústne pojednávanie o začatí kolaudačného konania), ktoré však ešte nenadobudlo právoplatnosť. Po jeho nadobudnutí a prevzatí náhradných priestorov od investora dôjde k odovzdaniu pôvodných prevádzkových priestorov investorovi podľa prílohy č. 14 vyššie uvedenej zmluvy ako aj k presunu vlakových čiat ZSSK. Stavebné úpravy na náhradnom priestore na Masarykovej ul. boli už ukončené a priestor bol odovzdaný ŽSR. 
Druhá etapa revitalizácie t.j. stavebné úpravy železničnej stanice, začne búracími prácami a to hneď ako prebehne presťahovanie prevádzkových zložiek ŽSR a ZSSK do Výškovej budovy.

www.zsr.sk

Plánovanou rozsiahlou rekonštrukciou chceme prinavrátiť tomuto miestu meno a atraktivitu, ktoré malo v minulosti. Rekonštrukciou dosiahneme nielen skultúrnenie a zatraktívnenie tejto častiželezničnej stanice, ale aj blízkeho parku – zmenou skladby pravidelných návštevníkov stanice. Zároveň zabezpečíme cestujúcim, ktorí denne železnicou dochádzajú do mesta za prácou, aby mali kde nakúpiť a využiť služby, ktoré im poskytneme. Ušetríme im tak veľké množstvo času, keďže uvedené činnosti sú nútení realizovať v rámci celého mesta.

http://www.achilesslovakia.sk/

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

pokracovanie v rekonstrukcii.. zeby?

(mirec, 20. 12. 2017 5:40)

zeby sa pokracovalo v rekonstrukcii predstanicneho namestia a okolia? novopridane obrazky by mohli nieco naznacovat.. podla vizualizacie by malo byt predstanicne namestie vydlazdene, s parkami, lavickami a fontankou s kvetami...kiezby... teraz to momentalne vyzera ako nejake namestie na luniku 9 aj po malej zmene(kus capnuteho noveho asfaltu pred stanicou) ten dojem proste nezmizol..a ta stara oryhana smradlava povodna dlazba na prizemi stanice to vsetko len znasobuje.. ten "grc efekt"

Re: pokracovanie v rekonstrukcii.. zeby?

(nie, 20. 12. 2017 16:34)

Nic sa dlazdit nebude.

Re: Re: pokracovanie v rekonstrukcii.. zeby?

(mirec, 21. 10. 2018 8:15)

od koho to mas? sudruh petrusko ti povedal?

visual vs.reality

(Kosican, 13. 2. 2017 10:45)

https://www.google.sk/search?q=vizualiz%C3%A1cia&hl=sk-SK&source=lnms&prmd=ivmn&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi6zOKB44zSAhWDchQKHSJyBb8Q_AUIBygB&biw=360&bih=535&dpr=3#hl=sk-SK&tbm=isch&q=vizualiz%C3%A1cia+zeleznicnej+stanice+kosice&imgdii=Kxg3dKm0p_ATKM:&imgrc=nMqPOYP-Gy-KIM: ..Hahah ako to má ďaleko od reality a skutočnosti..Či už ta dlažba na prízemí a na schodisku v stanici či to predstaničné námestie na ktoré sa žiaľ tiež totálne vysrali..

Typicke pre ficolandiu

(Bobina, 28. 7. 2016 19:48)

Take stanica sluzi iba obchodnikom,ktori tam maju obchodnikom.Pre cestujucich nie je urobene absolutne nič.CHori a stari ludia sa musia that s takym a kuframi po tych 100 metrovych schodoch ako otroci.Nech si to Ten zodpovedny skusi sam,ake to je sa tahat sa s kuframi bez jedinej pomoci.No co uz,typicke pre ficolandiu,kde sa never ohlad na nič a na nikoho,hlavne ze mozu zarobit obchodnikom.

Uzamykatelne skrinky

(JanciB, 1. 3. 2016 2:22)

Su na stanici uzamykatelne skrinky?

a

(pat, 22. 2. 2016 19:57)

chcelo by to dotiahnut aj tie detaily no ale co uz .................

Ach- jaj 2

(Maco Košický, 19. 1. 2016 18:25)

Inak stanica je super!

Ach- jaj

(Maco Košický, 19. 1. 2016 18:22)

Ach- jaj, reálny post-socializmus Ficovsko-Rašioidného typu v praxi. Bez tej dlažby je to riadny FAIL, dúfajme že tam neostane 30 rokov... :-D

co namestie pred stanicou a ta oryhana stara komunisticka dlazba na prizemi a schodiskach?

(peter, 16. 11. 2015 23:50)

pytam sa kompetentnych(kedze do achilles som pisal a neprisla mi odpoved-okrem predstanicneho namestia som sa ich pytal aj na tu staru oryhanu podlahu na prizemi z cias komancov-preco ju nevymenili no do dnesneho dna bez odpovede od nich) kedy to bude pred stanicou konecne takto vyzerat? neviete niekto? http://static.cdn.markiza.sk/media/a501/image/file/2/0003/G9d8.vizualizacia_zeleznicnej_stanice_v_kosiciach_2.jpg zatial tam drbli len provizorne asfalt..

ŤZP

(Emília Mihóková, 11. 11. 2015 12:02)

Bola som tam včera.Podarilo sa vám zatiaľurobiť zo stanice obchodný dom,som zvedavá ,či sa ľudia ŤZP dostanú bezbarierovo k nástupištiam.Pevne dúfam,že áno.

Re: ŤZP

(sckesk, 13. 11. 2015 14:31)

Dobrý deň, neviem, či ste si všimli, ale toto je len súkromná stránka o meste Košice a s rekonštrukciou stanice a ani s firmou, ktorá ju robí, nemá nič spoločné.
No k tým bezbariérovým nástupištiam vám môžem napísať asi toľko, že síce máte pravdu, že (nielen) ŤZP majú niekedy problém dostať sa k vlakom, no spoločnosť, ktorá rekonštruuje prijímaciu halu (na obchodný dom), si prenajala od Železníc iba túto halu, takže prístup k nástupištiam nie je súčasťou tejto rekonštrukcie a úpravy budú musieť urobiť až Železnice.

restauracia

(Filip , 23. 10. 2015 13:20)

som velmi ale velmi zvedavy ci planuju zateplit aj cast kde je lidl a restauracia a ci daju prec ten hnusny napis restauracia...zatial to tak nevyzera a ani by ma neprekvapilo keby to tak nechali...

pred stanicou-otras hnus grc!

(stefan, 22. 10. 2015 4:26)

boze moj dobrotivy!!! a ja ze ako bude krasne vydlazdene namestie pred stanicou ako na projekcii mal achilles ze tam bude zelen lavicky a pekne vydlazdeny priestor kamennou dlazbou a oni tam s prepacenim jebnu asfalt a este aj nechaju polorozpadnute stare obrubniky, cele zle!!! fuck fuck fuck!!! pice skurvenej, rozjebem im to tam zbijackou kurwiska!!! dojebali tym cele stanicne namestie a predstanicne priestory!!! :-/

Re: pred stanicou-otras hnus grc!

(amigo, 22. 10. 2015 7:39)

tentoraz s tebou s aj tými vulgarizmami súhlasím...zbabrali to.

podlaha komunisticka, stara- otras!!!

(steve, 26. 9. 2015 23:38)

prosim vas vymente tu staru oryhanu podlahu na prizemi z cias komancov aj so schodiskami na 1.poschodie v hale, strasne to spati a vyzera a absolutne vobec nepasuje ku ten novej prerobenej stanici!!!

UFO tragedia Kosic

(Bobcak, 16. 2. 2015 17:15)

Kosice mali architektonicky hodnotu, s prijemnou kompoziciou, stanicu. Cas necinosti ju poznacil. Chaos, latanie, reklam, ziadnej udrzby a antikultura prevackarov. Bolo nutne nieco spravit. ALE??? Je toto zachrana ak hodnotna bududovu trafi UFO? A prilata sa k nej kvader? Je to barbarstvo.. Nie architektura. Je to neskutocna hanba mesta, ustavu hlavneho architekta. Je to dokaz neschopnosti a neprofesionality architekta. Je to jedna velka formalna HOVADINA, ktora bude prezentovat Kosice najblisich vela rokov necinnosti....

Re: UFO tragedia Kosic

(michal, 13. 4. 2015 11:06)

ake barbarstvo ?? ta budova bola hnusná hneď ako ju postavali.... hnusný cocialisticky architektonický odpad čo ma strašil od kedy tam stoji ... tá budova čo tam stála predtým mala architektonickú hodnotu ... to posral bývali režim ...

Re: Re: UFO tragedia Kosic

(Bobcak, 17. 4. 2015 18:13)

To UFO je podla Vas dobre? Ten nepremysleny formalizmus? Gesto bez zmysli co tam robia? To je dobre?

Re: Re: Re: UFO tragedia Kosic

(Tatranka, 31. 7. 2015 14:36)

Si študovaný architekt? Dizajnér? Umelec? Či len Slovák, čo všetkému "rozumie"? Spravil by si to lepšie? Estetika je veľmi subjektívna vec, tu 100% zhoda nikdy nebude a to dielo nakoniec posúdia alebo odsúdia až naši potomkovia, či to bolo a je dobré aj po desiatkach rokov. Aj také funkcionalistické stavby obchodných domov Baťa súčasníci brali ako brutálny zásah do architektúry historických námestí a ulíc. Dnes ani pes neštekne, berieme to ako samozrejmosť, organickú súčasť miest, históriu.

Takže konečne je to dotiahnuté do zaujímavej a príťažlivej podoby. Asi zabúdaš, že dnes stanica už nie je len miesto na nákup lístkov a príchod, čakanie a odchod na vlaky. Má z toho byť multifunkčný priestor, má to tam žiť ľuďmi. Doteraz to bol bol špinavý, smradľavý, nevykúrený, predimenzovaný skleník plný bezdomoveckej chamrade...


1 | 2 | 3 | 4 | 5

následující »