Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

Modernizácia električkovej trate - Komenského + Meniareň "A"

21. 12. 2017

Košičania dostali vianočný darček, po Komenského ulici už jazdia električky

Mesto Košice ako investor a Eurovia SK, ktorá modernizuje košické električkové trate, viackrát v minulosti avizovali, že po zmodernizovanej trati na Komenského ulici začnú premávať električky najneskôr do konca roka, respektíve, pred Vianocami. Do začiatku najkrajších sviatkov v roku ostávajú ešte tri dni, električky však po Komenského ulici začali jazdiť už dnes (21. 12. 2017) ráno. 
Spokojnosť s tým na dnešnom kontrolnom dni netajil viceprimátor mesta Košice Martin Petruško, zástupcovia zhotoviteľa diela, aj Dopravného podniku mesta Košice (DPMK). 
Dnes máme posledný kontrolný deň v tomto roku, zameraný je predovšetkým na Komenského ulicu, kde dnes od piatej hodiny ráno začali po zmodernizovanej električkovej trati opäť premávať električky. Veľmi sa z toho teším, lebo to čo sme sľúbili Košičanom, že najneskôr do konca roka budú po Komenského ulici jazdiť električky, sme dodržali. Považujem to za symbolický vianočný darček pre obyvateľov mesta," uviedol M. Petruško. 
Od zajtra má Eurovia SK celozávodnú dovolenku až do ôsmeho januára 2018. V tejto súvislosti viceprimátor zdôraznil, že mesto i zhotoviteľ diela majú snahu prispôsobiť oplotenia na jednotlivých úsekoch modernizovanej trate na Triede SNP tak, aby pomohli dopravnej situácii, a všade tam kde je to možné, vytvorili pre vodičov dva jazdné pruhy. Samozrejme, všetko musí byť odsúhlasené dopravnými policajtmi. 
Chcem sa poďakovať spoločnosti Eurovia, že splnila všetko čo sľúbila, takisto sa chcem poďakovať aj všetkým Košičanom, ktorí mali sťaženú situáciu na Komenského ulici za to, že to s nami vydržali. Stálo to zato, je to veľmi pekne a dobre urobené. Verím že takto budeme pokračovať naďalej, a tak ako sme sľúbili, do jesene budúceho roka budeme mať modernizáciu električkovej trate dokončenú," dodal M. Petruško. 
Štefan Bálint, riaditeľ košického závodu Eurovie SK takisto vyslovil spokojnosť s tým, ako zvládli modernizáciu trate na Komenského ulici.
My ako stavbári sme, aspoň si to osobne myslím, urobili dobrú prácu, avšak predovšetkým záleží na tom, ako to zhodnotí nielen investor, ale najmä občania. Tak ako bolo deklarované už v projekte, modernizácia určite prinesie Košičanom väčší komfort cestovania električkami či vozidlami, za najväčší prínos však považujeme zníženie hlučnosti vďaka použitiu nových druhov materiálov. Samotní občania ale povedia, či táto modernizácia, mimochodom najväčšia na Slovensku mala zmysel, alebo nemala," skonštatoval Š. Bálint. 
Informáciu o nižšej hlučnosti električiek na Komenského ulici potvrdil priamo na mieste aj Roman Danko, riaditeľ úseku riadenia dopravy DPMK.
Naozaj je nižšia, od rána to sledujeme, a myslím si, že to môžu potvrdiť aj občania, ktorí v tejto lokalite žijú a bývajú. Zároveň verím, že to aj ocenia. Navyše, k nástupným ostrovčekom pre cestujúcu verejnosť pribudol na Komenského jeden nový, čím sa zlepšila pešia dostupnosť zastávok. Dúfam a verím, že to ľudia takisto ohodnotia pozitívne," skonštatoval R. Danko. 
Modernizácia električkovej trate na Komenského začala uzáverou cestných komunikácií v apríli tohto roka, pre automobilovú dopravu bola ulica sprejazdnená v plnom profile dňa 27. 10. 2017 od 8.00 hod. Súčasťou prác bola aj výstavba nových koľajových prejazdov v križovatkách, nástupných ostrovčekov pre cestujúcu verejnosť, prístreškov na zastávkach, nové asfaltové povrchy, trakčné vedenia, bolo nutné obnoviť inžinierske siete. Za jednu z najdôležitejších úloh v súvislosti s modernizáciou Komenského ulice považovalo vedenie mesta včasnú renováciu asfaltového povrchu komunikácií, ktoré boli časťou bežeckej trate populárneho, košického Medzinárodného maratónu mieru. Stavbári zvládli prípravu tejto časti maratónskej trate na výbornú, za čo Mestu Košice aj Eurovii na jednom z kontrolných dní osobne poďakoval Branislav Koniar, dlhoročný riaditeľ košického maratónu. 

www.kosice.sk/article.php?id=20403

------------------------------------------------------------------------------------------------

Obnovenie električkovej dopravy na Komenského ulici

Od štvrtka 21. decembra 2017 bude obnovená električková doprava na Komenského ulici. Naďalej pokračujú rekonštrukčné práce v rámci projektu MET v úseku Amfiteáter – Terasa – Spoloč. pavilón.

Električkové linky budú premávať po trasách:

linka 2 Havlíčkova - Nám. Maratónu mieru - Hlavná pošta - Nám. osloboditeľov - Staničné nám.
linka 3 Staničné nám. - Nám. osloboditeľov - Ryba - VSS, križovatka - Nad jazerom, Važecká
linka 4 Havlíčkova - Nám. Marat. mieru - Hlavná pošta - Nám. osloboditeľov - Ryba – Barca, Socha Jána Pavla II.
linka 6 Nad jazerom, Važecká - Železníky - SOŠ automobilová - Nám. osloboditeľov - Staničné námestie
linka 7 Botanická záhrada - Hlavná pošta - Nám. osloboditeľov - Ryba – Nad jazerom, Važecká
linka 9 nepremáva, je nahradená linkami 6 a x6
linky R1, R2, R5, R8 bez zmien
linka R3 Havlíčkova - Nám. Maratónu mieru - Hlavná pošta - SOŠ automobilová - Vstupný areál spoločnosti USS Košice
linka R4 Botanická záhrada - Hlavná pošta - SOŠ automobilová - OC Optima - Vstupný areál spoločnosti USS Košice
linka R6 Vozovňa, DPMK - Spoločenský pavilón - OC Optima - Vstupný areál spoločnosti USS

Náhradná autobusová doprava x2 nepremáva – jej prevádzka bude ukončená.

Spojenie severnej časti mesta s U. S. Steelom zabezpečí obnovená linka R3 (všetky pracovné zmeny).

Upozorňujeme, že dočasné zastavovanie spojov električkových liniek 7, R4 na zastávke Radnica Starého mesta na Ulici Čsl. armády je zrušené, spoje zastavujú na svojich bežných stanovištiach na Kuzmányho ulici.

www.dpmk.sk/aktuality/2017/obnovenie-elektrickovej-dopravy-na-komenskeho-ulici

------------------------------------------------------------------------------------------------

UČS 14  Ul. Komenského, úsek trate NMM (mimo) - obratisko Havlíčkova (mimo)

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

02.11.2017
Na Komenského ulici robí Eurovia už iba dokončovacie práce, ktoré si vyžiadal pri preberacom konaní investor stavby (Mesto Košice), všetko by malo byť hotové najneskôr do konca tohto, respektíve začiatkom budúceho týždňa. Naďalej platí, že po získaní všetkých zákonom predpísaných povolení, by mala byť električková doprava spustená na Komenského ulici najneskôr do konca decembra. 

www.kosice.sk/article.php?id=20159

---------------------------------------------------------------------------------------

Autobusová linka X2 bude premávať po upravenej trase

DPMK upozorňuje cestujúcich, že od pondelka, 16.10.2017 upravuje trasu autobusovej linky X2.

Autobusy budú po celej dĺžke Komenského ulice až po konečnú zastávku Havlíčkova premávať po zmodernizovanej električkovej trati. Na svojej trase budú zastavovať na nových električkových zastávkach, v prípade výkonu dokončovacích stavebných prác zastavia na ceste na úrovni električkových zastávok. Prosíme preto cestujúcich o trpezlivosť z dôvodu možného zníženého komfortu pri nástupe a výstupe z autobusov.

Trasa autobusovej linky X2:

Námestie Maratónu mieru – nová zastávka Bocatiova – Poliklinika Sever – Krajský úrad – Havlíčkova.

autobusova-linka-x2-bude-premavat-po-upravenej-trase

------------------------------------------------------------------------------------------

 

Uzávery na Komenského ulici, priľahlých cestných komunikáciách
a obchádzkové trasy nájdete tu
:

 

Zmeny v MHD počas modernizácie električkovej trate
na Komenského ulici nájdete tu:

 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Možnosť pridávanie komentárov zrušená

(sckesk, 30. 7. 2017 18:06)

Dnešným dňom ruším možnosť pridávať komentáre ku všetkým príspevkom o modernizácii električkových tratí, nakoľko tu opakovane dochádza k vzájomnému urážaniu sa diskutujúcich medzi sebou.

sltp - ostrovcek

(pepe, 20. 7. 2017 11:02)

Ja by som ozaj rad stretol projektanta a spytal sa ho ci je toto normalne ako su tieto stlpy rozmiestnene a tento bude extra "ukazkovy" - pred ostrovcekom ... je to sila ... ozaj ... ked toto mesto dovoli, tak toto je totalny vysmech a hamba ...

Re: sltp - ostrovcek

(kosican, 20. 7. 2017 12:43)

presne, toto mi uz zacina pripominat praktiky remetovej smradoduhy!!! hanba eurovii za toto!!! fuj, hnus!!! takto dogabat komenskeho ulicu! ja sa naserem a pridem este ten stlp odpilit vlastnorucne!!!

Re: sltp - ostrovcek

(Granite01, 22. 7. 2017 11:19)

Keď nepoznáte projekt, tak nekritizujte! V rámci stavby MET Komenského bude zmenená poloha a počet zastávok električiek. Namiesto zastávok Havlíčkova, Komenského, Poliklinika Sever a NMM budú zastávky Havlíčkova, Komenského, Poliklinika Sever, Bocatiova, NMM. T.z.pribudne 1 zastávka električky. Preto aj tieto stĺpy majú častokrát inú polohu ako doteraz mali.

Re: Re: sltp - ostrovcek

(kosican, 22. 7. 2017 13:39)

dobre ale nie ze dam stlp do stredu cesty hned za zastavku! toto je fakt uz sila a extrem! tu niekto ozaj pochybil.. uz to ze ho dali pred aidu a praskli na cyklochodnik bola sila.. akoby ho nemohli dat par cm nizsie ku tomu parkovisku.. logika moja kde si???

stlpy v cyklochodníku

(amigo, 18. 7. 2017 7:26)

samozrejme, že tie stlpy v cyklochodníku pri Aide na Komenského nemuseli byť. Sú 2 rozdielne riešenia: na Terase v smere od kina Družba ku magistrátu je taká istá situácia a stĺpy sú v parkovisku, dokonca celkom blízko cesty a tu na Komenského v chodníku... Fakt nikto z mesta ten projekt nekontroloval?

Začiatok Komenského

(kosican, 22. 4. 2017 8:04)

Tiež som si všimol že na jednej strane(tam kde šestka na NMM neodbocuje) hneď na začiatku nechali asi meter až 2 pôvodných koľajníc podobne ako to spravila dodnes mne z nepochopiteľných dôvodov smradodúha pri radnici vramci IKD.. hádam na to eurovia nezabudla..

Re: Začiatok Komenského

(michal, 24. 4. 2017 10:29)

Ved rozmyslajte trocha. Ako mozu rozbit ten kusok ked vbezprostrednej blizkosti premavaju elektricky a hned vedla je cesta ktkra nieje uzavreta. Nemali by priestor na pracu. Bud neskor uzavru cestu vedla alebo odklonia elektricky z nmm ked sa otvori BN a csl a potom ten kusok starych kolajnic vymenia. Co sa tyka radnice stareho mesta tam ten kus kolajnic co duha nevymenila boli len 5rokov stare kolajnice z cias kedy mesto robilo rekonstrukciu krizovatky takze nic hrozne.

Re: Začiatok Komenského

(Rasto, 25. 4. 2017 21:23)

To vymenia, ked sapozriete poriadne je vidno ze je tam odrezany asfalt... asi az nakoniec ked sa budu napojovat na kolaje...

Re: Začiatok Komenského

(Stefi, 5. 6. 2017 22:35)

Zaujímalo by ma ktorý úsek pri radnici máš na mysli. Pokiaľ viem rekonštruoval sa celý úsek a Dúha tam nenechala žiadne nezrekonštruované kusy starej trate. Mohol by si upresniť ktorý úsek myslíš ?

Re: Re: Začiatok Komenského

(Michal, 6. 6. 2017 0:49)

Usek na kuzmanyho v smere na hlavnu postu. Od vyhybky kde sa spajaju kolaje je take mierne esicko a to mam na mysli. Bolo to aj vidno kedze tam nechali aj pôvodny asfalt

Re: Re: Re: Začiatok Komenského

(Stefi, 6. 6. 2017 20:52)

Tak ku Kuzmánke. Tento spomínaný úsek ako aj celá koľajová križovatka pri radnici bola v rekonštruovaná v roku 2010 pre vtedy veľmi nevyhovujúci stav. Už vtedy bolo jasné, že raz sa IKD bude robiť, a tak sa celá križovatka zrekonštruovala na parametre IKD - okrem výhybiek. Tým pádom sa táto križovatka v rámci IKD už nerekonštruovala, iba Dúha podľa dohody vymenila spomínané výhybky. viď : https://imhd.sk/ke/galeria/2076/rekonstrukcia-krizovatky-hviezdoslavova-kuzmanyho-ul-csa-5-7-1-9-2010?

Ku Komenského. Áno, v smere od Komenského k NMM je úsek asi 5m kde je pôvodná koľaj ešte. Ako spomínal Rasto, Je to už vyrezané a pripravené a určite sa to vymení. Ako píš aj podľa mňa je problém s tým, že o meter a pol ďalej premávajú každých 10min. vozidlá. Asi pod spomínaným úsekom nie je žiadna inžinierska sieť na výmenu a tak nebolo nutné to hneď rozkopať. Možno práve kvôli ponechaniu premávky do obratiska.

Re: Re: Začiatok Komenského

(kosican, 6. 6. 2017 1:11)

to stefi- je to tam velmi dobre vidno hned na zaciatku na Nám.MM za ohradou je tam nevymeneny kratsi usek na pravej kolaji

BINGO!!!

(von Nogay, 4. 5. 2017 10:24)

Tak tie budúce stĺpy v strede takzvaného "cyklochodníka" nemajú chybu! :D :D :D To budú opatrené čalúnením??? :D Dávam návrh na "Projektovú debilinu roka 2017" :)

Re: BINGO!!!

(von Nogay, 5. 5. 2017 13:13)

No tak to zmenili na predposlednú chvíľu... Vyzerá, že projektanti nikdy nenavštívili miesta stavby a robilo sa to od zeleného stola.

Re: BINGO!!!

(Stefi, 5. 6. 2017 22:32)

To umiestnenie komentujú tým, že stlpy musia byť umiestnené tak aby nezasahovali do parkoviska pre IAD, kde boli pred tým umiestnené. a minimálna vzdialenosť od neho je 50 cm. No a to je presne v strede cyklocestičky. To ale zjavne Bratislavských projektantov netrápi

Kolajnice

(Mike, 21. 4. 2017 15:07)

Zaujímalo by ma či to stále začínaju robiť od tých nových kolajníc napojenie všade na usekoch chýbaju fotky...začiatku... dufam ze tam nenechávaju polmetrove kusky starých.... :D..

Re: Kolajnice

(Stefi, 21. 4. 2017 22:47)

Nie, nenechajú. Napája sa priamo... Neviem kto by už bol taký debil a naprojektoval to bez priameho prepojenia

meniaren

(bububu, 7. 12. 2016 18:14)

znamena to,ze budu na zastavkach tie led informacne tabule,ako su na kuzmanke?

Re: meniaren

(kosican, 7. 12. 2016 21:31)

ano mali by byt aj na komenskeho aj zimnej/bozenke (aspon dufam ze budu) a pravdepodobne budu menit stare stlpy za nove pozinkovane.. otazne je kedy sa zacne samotna rekonstrukcia komenskeho ulice.. inak vcera som bol na zastavke havlickovej a tam som zistil ze tieto digitalne info tabule nenamontovali(teda v smere na mesto, opacne logicky nebudu kedze je to konecna)